Babaápolás

A kisbaba folyton enne, nem fog elhízni?

„Félek, hogy el fog hájasodni a gyerekem. Alighogy leteszem, máris újra sír, hogy megint szopni akar.”

Tényleg jelentkezhet kisgömböcnek a gyerek, akit jóllakás után tüstént újra megszoptat a mamája. Hátha csak félreérti a gyerek jelzéseit, hiszen a csecsemők nem csak akkor szoktak sírni, ha éhesek. Néha csupán lazítás ked­véért sírdogálnak pár percet, mielőtt el­alusznak. Ha újra a mellére veszi, nem­csak túl táplálj a, hanem az alváshoz szük­séges készülődésben is megzavarja.

Evés után azért is sírhat, mert társaságra vá­gyik, ilyenkor nem enni szeretne, hanem beszélgetni. Az is előfordulhat, hogy egye­dül nem sikerül lenyugodnia, és mind­össze arra vágyik, hogy egy kicsit rin­gassák, dúdolgassanak neki. Néha egy­szerűen szélgörcse van (amit egy újabb etetés csak súlyosbíthat). A szelek távo­zásával remélhetőleg elégedetté válik.

Miután az összes fenti lehetőség ki­zárva – egy gyors vizsgálat azt is kiderí­tette, hogy a pelenka sincs tele -, és a gyerek mégis tovább bőg, akkor lehet arra gyanakodni, hogy tényleg nem la­kott jól. Talán azért van ideiglenesen farkasétvágya, mert gyorsabb fejlődési szakaszban van.

De ne feledjük:

Ha min­dig enni kap, amikor evés után sír, nem­csak az elhízás veszélye áll fenn, hanem olyan evési-alvási szokásokat is felvesz, amikről később nehéz lesz lenevelni. Arról mindenképpen meg kell bi­zonyosodni, hogy kellő mértékben gya­rapszik-e a gyerek. Ha nem, akkor bi­zony előfordulhat, hogy sírása krónikus kiéhezettség tünete – ez pedig arra utalhat, hogy nem elég a mama teje.

A sikeres etetés titkai

Függetlenül attól, hogy a gyerek ebéd­jegye szoptatásra szól-e vagy cumisüveg-re, az alábbi tanácsok segítségével könnyebben eljut a jóllakáshoz.

Balesetveszély elhárítása

Mivel még mindketten a betanulással bajlódunk, és minden figyelmet az etetésre kell össz­pontosítani, az a jó, ha minél kevesebb az elterelő körülmény. Kapcsoljuk ki a tévét (az nem árt, ha halkan szól a zene), etetés közben csak az üzenetrögzítő mű­ködjön, mi magunk ne vegyük fel a te­lefont. Ha vendégek vannak vagy a nap­paliban cirkuszi hangulat uralkodik (sok helyen egész nap megy a műsor), etes­sünk a hálószobában.

Ha nagyobb gye­rek is van, nyilván nem az etetés mód­szertana a kérdés, hanem az, hogy a kicsi is, a nagyobb is nyugton legyen. Próbál­juk lefoglalni valamilyen csöndes tevé­kenységgel, például ültessük magunk mellé rajzolni, vagy használjuk fel az al­kalmat meseolvasásra.

Pelenkacsere

Ha a baba viszonylag nyugodt, itt az alkalom tisztába rakni. Tiszta pelenkában kellemesebb ennie, de azért is hasznos ilyenkor végezni a mű­veletet, mert így közvetlenül evés után, amikor már szeretne elbóbiskolni, nem kell pelenkázással tölteni az időt. Éjsza­kai etetések előtt azonban az épp csak nedves (tehát nem csuromvizes) pelenkát nem kell kicserélni, mert felzavarná, és nehezebben fog újra elaludni, főleg ha még nem tesz különbséget a nappal és az éjszaka között.

Bemosakodás

A baba etetése előtt szap­pannal legalább olyan alaposan mossunk kezet, mintha mi magunk ennénk.

Kényelem a mamának

Különféle fáj­dalmak olyan anyákat szoktak kínozni, akiknek az izomzata nincs hozzászokva egy gyarapodó csecsemő cipeléséhez. Növeli a bajt, ha etetés közben kényel­metlenül ülünk. Mielőtt ölbe vennénk a gyereket, helyezkedjünk el kényelme­sen úgy, hogy a hátunk és a babát tartó karunk meg legyen támasztva.

Kényelem a babának

Ha a gyerek szo­rosan be van pólyázva, lazítsuk meg annyira, hogy etetés közben a dédelgetésnek se legyen akadálya.

Csillapítsuk le az izgatott gyereket

Ha a baba feltüzeli magát, nincs olyan állapotban, hogy nyugodtan egyen, és ami még rosszabb, az indulatos állapot az emésztésének is megárt. Próbáljuk ringatással, dúdolással megnyugtatni.

Ébredjen fel teljesen

Mivel a csecse­mők, főleg eleinte, evésidőben még ál­mosak, céltudatosan fel kell őket ébresz­teni, különben nem képesek megbirkóz­ni a szopassál, illetve a cumisüveggel.

Büfiszünet

Az etetés félidejében iktas­sunk be rendszeres büfiztetőszünetet. A gyereket akkor is meg kell büfiztetni, ha nyugtalankodni kezd, és abba akarja hagyni az evést: lehet, hogy nem az étel­től feszül a pocakja, hanem a szelektől. Segítsünk neki kiböfögni, és csak azután folytassuk az etetést.

Kapcsolattartás

Simogassuk kézzel, ba­busgassuk a tekintetünkkel, a hangunk­kal, a beszédünkkel. Az etetés nemcsak étellel hivatott táplálni a gyereket, ha­nem szülői szeretettel is.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.