A kilencedik hónapos baba – Mit tud ilyenkor?
Nappal egyszerűen nincs elég idő egy izgő-mozgó nyolc hónapos számára, aki állandóan menne – vagy legalábbis megkísérel menni, bármikor, amikor lehetősége adódik. A kisbabák egyben kezdő komédiások is (akik bármit megtesznek egy kis nevetésért), mohó utánzók (akik örömüket lelik minden szülői hang utánzásában) és született előadóművészek.
A kisbaba már bonyolultabb fogalmakat is képes megérteni, például a tárgy állandóságát – hogy attól, ha valamit elfedünk (például a papa az étlap mögé bújik), még ott van -, és játékaiban is sokkal tapasztaltabb. Ennek az újfajta érettségnek azonban megvan az ára: az idegentől való félelem. Valamikor örült szinte minden barátságos karnak, most azonban meglehetősen válogatóssá válik a körülötte lévő társaság iránt. Csak a mama, a papa és a kedvenc pótmama jöhet szóba.
Mit tud a baba?
Fejlődése során minden csecsemő elérkezik bizonyos mérföldkövekhez. Akkor se kell megijedni, ha egy-egy állomást mintha lekésne a baba: minden bizonnyal hamarosan annak is eljön az ideje. Minden gyereknek a saját fejlődési tempója a normális. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a hasmánt gyakorolható készségeket csak akkor tudja megtanulni, ha módjában áll gyakorolni őket.
Adjuk meg tehát a lehetőséget a csecsemőnek, hogy felügyelet mellett hason fekve játsszon. Ha kétségeink vannak a baba fejlődésével kapcsolatban (például kihagyott egy fejlődési mérföldkövet, vagy megfigyeltünk valami lemaradást a fejlődésében), kérdezzük meg nyugodtan az orvostól a következő rutinvizsgálat során, még ha az orvos nem is említi.
A szülők sokszor megfigyelnek a baba fejlődésében olyan apró eltéréseket, amit az orvosok nem vesznek észre. A koraszülöttek valamivel később érkeznek el az egyes fejlődési fokokhoz, mint időre született kortársaik: az esetek többségében nagyjából annyit késnek, amennyivel korábban születtek (korrigált korukat tehát onnan „számoljuk”, mintha időre születtek volna), néha többet is.
- A kilenc hónapos gyerek táplálása, tippek
- Érdektelenség a szopás iránt 9 hónapos babánál?
- Nyűgösködés étkezéskor (9 hónapos baba)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A kilencedik hónapban ezt kell tudnia a babának:
- Távolabbi tárgy eléréséért küzdeni
- Elejtett tárgyat keresni
Valószínűleg tudni fogja:
- Ülő helyzetből álló helyzetbe húzni magát.
- Mászni vagy kúszni.
- Hason fekvésből felülni.
- Tiltakozni, ha elveszik a játékát.
- Valakibe vagy valamibe kapaszkodva állni.
- Apró tárgyat a hüvelykujjával és a mutatóujjával felvenni (minden veszélyes tárgyat tartsunk a babától távol).
- Azt mondani, hogy „mama” vagy „papa”, válogatás nélkül bárkinek.
- Kukucs játékot játszani.
Talán tudni fogja:
- Tapsolni vagy integetni.
- Bútorba kapaszkodva járni.
- Megérteni a „nem” szó jelentését (és nem mindig engedelmeskedni).
Esetleg még ezt is tudja:
- Labdázni (visszagurítani a labdát).
- Csészéből önállóan inni.
- Rövid ideig támasz nélkül megállni.
- Stabilan egyedül állni.
- Értelemszerűen papát és mamát mondani.
- A mamán és a papán kívül újabb szót kimondani.
- Egytagú, gesztussal kísért utasításra reagálni („add ide nekem!”, mozdulat kíséretében).
Mit várhatunk az e havi orvosi ellenőrzésen?
A vizsgálatot minden gyerekorvos a saját belátása szerint hajtja végre. A vizsgálat általános menetét, a diagnosztikai módszerek számát és jellegét, az alkalmazott módszereket a gyerekek egyedi szükségletei is befolyásolják.
Általánosságban a következőket várhatjuk a gyerek kilenc hónapos kora körül végzett vizsgálaton:
- Az orvos érdeklődik az anya, a gyerek és a többi családtag hogyléte felől; megkérdezi, hogy eszik, alszik, fejlődik a baba, dolgozó anya esetén ki vigyáz rá.
- Megméri a baba súlyát, testhosszát, fej körfogatát, felméri, mennyit gyarapodott, amióta megszületett.
- Fizikális vizsgálat, beleértve bármely korábbi problémával kapcsolatos ellenőrző vizsgálatot is.
- A fejlődés vizsgálata: ennek során előfordulhat, hogy az orvos különböző vizsgálatokkal ellenőrzi a gyerek értelmi képességeit, hogy egyedül tud ülni, segítséggel vagy segítség nélkül feláll, tárgyért nyúl és megfogja, apró tárgyakat vizsgál és felvesz, keresi a leesett vagy eldugott tárgyakat, a nevére reagál, felismer olyan szavakat, mint „mama”, „papa”, „pá-pá” és „nem”, szeret társasjátékokat játszani, tapsol, integet, kukucskál; de az anya tapasztalataival kiegészített egyszerű megfigyeléssel is beérheti.
- Oltások, ha még nem kapta meg, amennyiben a gyerek egészséges és egyéb ellenjavallat nincs. Az első oltás által kiváltott esetleges reakciókat előre meg kell beszélni.
- Esetleg hemoglobin- vagy hematokrit- vizsgálatok vérszegénység ellenőrzésére (általában az ujjhegy megszúrásával).
- Tudnivalók a következő hónapra, a táplálkozással, az alvással, a fejlődéssel, a balesetvédelemmel kapcsolatosan.
Esetleges további kérdések, amelyekre választ várunk, amennyiben az orvos korábban még nem adott választ.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.