Amit feltétlenül tudnunk kell a gyógyszerelésről!
Kevés baba vészeli át az első évét úgy, hogy ne szedne össze olyan betegséget vagy ne akadna olyan problémája, amihez orvosságra van szükség. A baba orvosa által felírt vagy javasolt gyógyszerről azonban sokkal többet kell tudnunk annál, mint hogy melyik patikában lehet megvenni. A helyes kérdésekkel gondoskodhatunk arról, hogy babánk a megfelelő kezelést kapja.
Mire érdemes figyelni?
Az alábbi kérdésekre választ kaphatunk akár az orvostól, akár a gyógyszerésztől (vagy a gyógyszerhez mellékelt használati útmutató adhat választ rájuk). Mivel az információt valószínűleg akkor fogjuk megkapni, amikor karunkban a síró babát tartjuk, ne bízzuk magunkat az emlékezetünkre.
Írjuk le a válaszokat, így később át tudjuk nézni őket:
- Mi az orvosság generikus (általános) neve? A márkaneve, ha van?
- Mi a hatása?
- Mi a megfelelő dózis a baba számára? (Legyen kéznél a baba körülbelüli súlya, így ha szükséges, az orvos abból kiszámolhatja a megfelelő dózist.)
- Milyen gyakran adjuk be az orvosságot, fel kell-e ébresztenünk hozzá a babát az éjszaka közepén?
- Étkezés előtt, alatt vagy után kell beadni?
- Csak bizonyos folyadékokkal adhatjuk-e be? Melyekkel nem?
- Milyen (gyakori) mellékhatásokra kell számítani?
- Mik a lehetséges hátrányos mellékhatások? Melyeket kell az orvos tudomására hozni, ha előfordulnak? (Emlékeztessük az orvost bármilyen korábbi reakcióra.)
- Ha a gyereknek krónikus egészségügyi problémája van, előfordulhat-e, hogy a gyógyszernek nem kívánt hatása lesz? (Hívjuk fel az orvosságot felíró orvos figyelmét a problémára, mivel lehet, hogy nincs kéznél a baba kórlapja.)
- Ha a gyerek más orvosságot is szed, felléphet-e káros gyógyszerkölcsönhatás?
- Milyen gyorsan várhatunk javulást?
- Mennyi idő után hívjuk fel az orvost, ha nem tapasztalunk javulást?
- Mikor hagyhatjuk abba a gyógyszer adását?
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.