Balanitisz – hímvessző gyulladásának kezelése
Balanitisz a hímvessző végének és a fitymának a fertőzése, gyulladása. Gyermekkorban gyakori, és általában baktérium, ritkábban gomba is okozhatja. Ötéves kor körül már ritkább, mert ekkorra a kisfiúk nagy részénél a fityma már visszahúzható.
Tünetek és teendők
Balanitisz esetén a kisfiú hímvesszejének csúcsa és fitymája viszket, fáj. Esetleg váladékozhat, vagy kiütés is megjelenhet rajta. Ha ilyen tüneteket veszünk észre gyermekünkön, forduljunk a gyermekorvoshoz, aki megvizsgálja a hímvesszőt, és kenetet is vehet belőle a fertőző kórokozó kimutatására. A probléma magától is elmúlhat, de antibiotikumot is rendelhet az orvos.
Néha szteroid tartalmú kenőcsöt adnak. További kezelés csak akkor szükséges, ha a gyermeknek fitymaszűkülete van, mert ekkor a tünetek kiújulhatnak. Súlyosabb esetben sebészi beavatkozás kerül sor.
Fitymaszűkület
A fitymaszűkület (fimózis) a hímvessző végét beszűkíti, nehéz visszahúzni rajta az előbőrt. A következő tünetei vannak:
- A gyermek érzékenyebb a balanitiszre;
- a vizeletürítés nehezítve lehet;
- a fityma vizeléskor ballonszerűen megduzzad;
- visszatérő fertőzéseket okoz.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.