Biztonságos kiságy
Amint a baba aktívabbá és vállalkozó szelleművé válik, egy egész világ nyílik meg számára, és ezzel együtt sok lehetőség arra, hogy bajba keveredjen. A kiságy tűnik a legbiztonságosabb helynek a kis felfedező számára, azonban nem kell már sokáig várni, hogy kereket oldjon.
Némelyek sohasem próbálnak megszökni a kiságyból, sokan viszont igen, tehát bölcs dolog megfontolni a következőket:
- Ha eddig még nem tettük, akkor eresszük le a matracot, amennyire csak lehet. Ellenőrizzük a matrac kitámasztását rendszeresen, nehogy meglazuljon, különben egy aktívabb gyerek lenyomhatja a matracot, és megsérülhet.
- Vegyük fontolóra az oldalpárnák, a „lökhárítók” eltávolításának lehetőségét; egyesek felmásznak rá, és megszöknek. (A nyugtalanul alvó gyerekek szülei inkább helyükön tartanák a lökhárítókat, hogy védjék a kicsi fejét az ütődéstől.)
- Ne hagyjunk olyan nagy játékokat a kiságyban, amelyeket a baba egymásra halmozhat, és lépcsőfokként szolgálhat a szabaduláshoz – és a bajba jutáshoz. Tegyünk el minden mozdíthatót, amin a kicsi felhúzhatja magát!
- Továbbra is kerüljük a párnákat és más, tollpihével töltött dunyhákat; nemcsak a hirtelen bölcsőhalál veszélye miatt (ez most is fenyeget, csak kevésbé), hanem azért, mert egy eszes baba (és melyik nem az?!) Egymásra halmozhatja, és létraként felmászhat rajtuk.
- Húzzuk el a kiságyat legalább 30 centiméter távolságra minden bútortól és faltól, hogy a kicsi ne tudjon felmászni rajtuk. Mint mindig, most is biztosítsuk, hogy a kiságy ne legyen közel függönyhöz vagy sötétítőfüggöny zsinórjához (egyébként is minden zsinórt fel kell kötnünk).
- Ha a kicsi felhúzódzkodott, valószínűleg a kiságy korlátját fogja rágni rágóka helyett. Ha a korlát fából van, és szeretnénk megvédeni a gyerektől (és a gyereket a korláttól), tegyünk fel rágható korlátot.
- Ha tartunk attól, hogy a baba megpróbál megszökni, fontoljuk meg párnák és pehelypaplanok elhelyezését a kiságy mellé, hogy adott esetben puhán landoljon.
- Itt az ideje gyereknek való ágyra cserélni a kiságyat, ha a baba magasabb 90 centiméternél.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.