Gyermekkori migrén tünetei, kezelése
A gyermekkori migrén a gyermek és a szülő számára is kellemetlenségekkel, komolyabb nehézségekkel jár. Tünetei eltérnek a felnőttkori migréntől: legfőbb tünet a hasi fájdalom, bár a gyermek növekedésével előtérbe kerül a fejfájás és más, felnőttekre jellemző tünet is. (Migrén kezelése felnőttkorban.)
Már kétéves kor táján jelentkezhet, és kiújuló jellegű. Valódi okát nem ismerjük, de gyakran olyan gyerekeknél jelentkezik, akiknél a családban is előfordult migrénes megbetegedés. A statisztikák szerint lányoknál gyakrabban fordul elő.
Tünetek és jelek
A kisgyermekkori migrén sok tekintetben eltér a felnőttkori betegségtől.
Jellemző tünetei a következők:
- hasi fájdalom;
- hányinger, hányás;
- zavart beszéd;
- sápadt bőr.
Nagyobb gyermekeknél jellemzőbbek a következő tünetek:
- egyoldali fejfájás;
- hányinger, hányás;
- látászavarok, villózó fények, szikralátás;
- éles fény kerülése;
- végtaggyengeség érzése.
A tünetek jelentkezése előtt lehet egy figyelmeztető bevezető periódus, amikor már a gyermek nem érzi jól magát, és a szülő idejében felismerheti, hogy migrénes roham várható.
15 éves koráig minden 20. gyermek szenved migrénben, és már kétéves kor körül kezdődhetnek a tünetek. A migrén kialakulásának pontos oka nem ismeretes, de összefügghet az agyi keringés változásaival. Az agy kémiai anyagainak változásai, eltérései is okozhatnak ilyen panaszokat.
- Arteritis temporalis
- A migrénhez hasonló fejfájások
- A migrén és annak folyamata
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A tüneteket szorongás, stresszhelyzet is kiválthatja, vagy egyes élelmiszerek: így banán, csokoládé, citrusfélék, sajtok. Erősebb illatok, szagok (parfümök, benzin, dohányfüst, inhalált anyagok) is okozhatnak rohamot. A felnőttekhez hasonlóan a tünetek fokozatosan, órák alatt alakulnak ki, és a már kialakult roham napokig tarthat. Jellemzően visszatérnek a migrénes panaszok.
Mit tehet az orvos?
A gyermekorvos a tünetek alapján megállapítja a diagnózist, és csak ritkán szükségesek további vizsgálatok. De ha mégis, akkor koponya-CT vagy -MR vizsgálat történik, és ezekkel az esetleges neurológiai betegségek kizárhatók. Kisgyermekeken hasi ultrahangvizsgálatot is végeznek.
Rövid ideig tartó rohamok esetén elegendő lehet egyszerű fájdalomcsillapítók adása, főleg ha elég korán tudjuk már, hogy migrén várható. Sokat segít a gyermek elkülönítése egy csendes, elsötétített szobában.
Ha gyakrabban jelentkeznek a rohamok, az orvos migrénellenes szert rendelhet, amelyek rendszeres szedése a rohamok kialakulását is megelőzi. Az esetek mintegy 10%-ában az étrend is lényeges, ezért érdemes ezt a szülőnek egy dietetikussal is megbeszélni. Itt kiderülhet a már említett élelmiszerek esetleges oki szerepe, és akkor nyilvánvalóan ki kell iktatni azokat gyermekünk étrendjéből.
Már egyszerűbb fájdalomcsillapító szirup is hatásos lehet a tünetek elmulasztásában, főleg, ha azt a roham minél korábbi stádiumában vagy előtte be tudjuk adni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.