Hét hónapos baba etetése: lépések a pépes ételtől a szilárd felé
A szilárd étel felé való haladás a baba számára lehetett eddig sima vagy döcögős, de egy fontos lépést kell most megtennie: a pépes ételtől el kell jutnia a kissé darabosabbhoz. Lehet a baba mohó és kíváncsi ínyenc, vagy válogatós, finnyás evő, lehet gyakorlott a pépes ételek terén vagy újonc az etetőszékben, ezt a lépést jobb korábban, mint később megtenni.
Lépések a szilád ételek felé
Amint említettük már, ahogy a hónapok telnek, valószínűbb, hogy az új élményeket a baba inkább visszautasítja, semmint elfogadja. Ez korántsem jelenti azt, hogy elérkezett az ideje egy szelet frissensült elfogyasztásának. A babák még az első néhány fog kibújása után is az ínyükkel rágnak, ami nem megfelelő a húsdarabokhoz. Ebben az időben a baba étlapjára jobban illenek a durván passzírozott vagy tört ételek, amelyek egy kissé darabosak.
Alkalmazhatunk kereskedelmi forgalomban kapható „junior” vagy 3. korosztályos bébiételeket, vagy készíthetjük a baba ételét a családéval együtt pépesítéssel, amennyiben az nem tartalmaz hozzáadott sót vagy cukrot.
Kipróbálhatjuk a teljes kiőrlésű, házi készítésű zabpelyhet, amelyet tápszerrel vagy anyatejjel készítünk (emlékeztetünk arra, hogy a babák számára készített bébiétellel ellentétben ez rendszerint nem tartalmaz hozzáadott vasat), tört tehéntúrót (lehetőleg sótlant), reszelt almát vagy körtét (kaparjunk apró gyümölcsdarabokat egy edénybe késsel), passzírozott vagy kissé összetört, párolt gyümölcsöt (almát, sárgabarackot, őszibarackot, szilvát) és zöldséget (például répát, burgonyát és édesburgonyát, karfiolt, cukkinit).
A hetedik hónapban rendszerint adhatunk a babának húst és szárnyast a bőre nélkül (passzírozva, darálva vagy nagyon finomra vagdalva) és vékony halfilét.
- Hét hónapos baba, mit tud? Orvosi ellenőrzések
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha az orvos nem ellenzi, bevezethetjük a tojássárgáját
Valószínűleg azt fogja javasolni, hogy várjunk a tojásfehérjével, mivel az allergén lehet, keményre főzve és összetörve, rántottában, bundás kenyérben vagy palacsintában. Vigyázzunk a durva növényi rostokkal a gyümölcsökben (a banánban és a mangóban például), a zöldségekben (a brokkoliban, a zöldbabban és a kelkáposztában) és a húsban. Vizsgáljuk meg a halat nagyon figyelmesen, nehogy szálka maradjon benne passzírozás után.
Egyes babák a hetedik hónapra ügyesen bánnak a kenyérrel és a keksszel
Ha allergia veszélye nem fenyeget, ebben az időben étrendje már tartalmazhat búzalisztet, azonban körültekintően válasszunk, lehetőleg teljes kiőrlésűt, amely nem tartalmaz túl sok sót és cukrot, és a fogínyt sem sérti. Kezdetnek ideálisak a fagyasztott, teljes kiőrlésű zsemlék (ezek kemények, azonban amit a baba lerágcsál belőlük, az pépes-ragacsos lesz) és a sótlan, puffasztott rizsszeletek (könnyen morzsolódnak, azonban szétolvadnak a szájban; a legtöbb baba imádja). Ha ezekkel ügyesen bánik, a baba felkészült a teljes kiőrlésű kenyerek fogyasztására.
A fulladás veszélyének elkerülésére távolítsuk el a kérget, és a szeletelt kenyeret kockákra vágva, a zsemlét és kiflit nagyobb darabokban tálaljuk. Kerüljük a boltban kapható fehér kenyereket, amelyek ragacsossá válnak, és öklendezést, fuldoklást okozhatnak. Kenyeret és kekszet – és minden más, kézbe fogható ételt – csak akkor adjunk a babának, ha egyenesen tud ülni, és akkor is felügyelet mellett. Tanuljuk meg, mit kell tennünk, ha a baba félrenyel és fulladozik.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.