Mit tehetünk a koszmó ellen? (babák esetén)
„A lányom haját mindennap megmosom, ennek ellenére képtelen vagyok eltávolítani fejbőréről az apró, pikkely szerű bőrlemezkéket”
Nem szabad ilyen könnyen feladni!
A fejen megjelenő, úgynevezett seborrhoeás bőrgyulladás a csecsemőknél igen gyakran előforduló bőrbetegség, de természetesen nem jelenti azt, hogy a fent említett babának a feje egy egész életre szólóan korpás lesz. Az enyhe koszmó (vagyis zsíros pörkök a fej tetején) jól kezelhető ásványolajjal vagy vazelinnel történő intenzív bedörzsöléssel, melynek során a fejbőrön lévő, pikkelyszerű pörkök fellazulnak. Ezt követően alaposan meg kell mosni a baba fejét, hogy az említett pörköket és az olajos szer maradványait el lehessen távolítani.
Előfordulhat azonban az is, hogy a hámlás nagyon intenzív…
Vagy akár barnás foltok és sárga kérges var jelenik meg a baba fejbőrén. Ezekben a nehezebben kezelhető esetekben az olajos kezelést követően jótékony hatású lehet, ha napi rendszerességgel kénes szalicilátokat tartalmazó antiseborrhoeás sampont (például Eucerint) használunk. Ügyelni kell arra, hogy a sampon ne kerüljön a baba szemébe. (Lehetnek azonban olyan esetek, amikor az említett összetételű sampon hatására az adott bőrprobléma fokozódik. Ilyenkor abba kell hagyni, és az orvossal meg kell beszélni a további teendőket.)
Mivel a seborrhoeás bőrgyulladás általában súlyosabbá válik, ha a baba feje izzad, ezért törekedjünk arra, hogy a babának ne legyen melege, és a feje lehetőleg mindig száraz legyen – tehát ne tegyünk rá sapkát, ha pedig ez feltétlenül szükséges (például erős napon tartózkodik vagy hideg van), mindenképpen vegyük le róla, amikor meleg lakásba vagy fűtött autóba kerülünk.
Ha nem múlna el egy év után sem…
Előfordulhat az is, hogy a koszmó nem múlik el a baba egyéves koráig, és bizonyos esetekben még jóval a csecsemőkor elmúltával is fennmarad. Mivel ez az állapot a babának rossz közérzetet nem okoz, és csak kozmetikai problémaként tartják számon, agresszív kezelés (például a pörkösödést ideiglenesen akadályozó kortizon helyi alkalmazása) nem javasolt. Természetesen végső megoldásként érdemes az orvossal konzultálni a megfelelő kezelésről.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.