Nyugtalan alvás kisbabáknál?
„A kisbabánk velünk egy szobában alszik. Egész éjszaka mocorog és forgolódik. Lehetséges, hogy a közelségünk miatt nem tud mélyen aludni?”
Bár az „alszik, mint egy csecsemő” hasonlatot a békés alvás illusztrálására használják az ágybetétgyártók, a csecsemők alvása a valóságban egyáltalán nem békés. Az újszülöttek valóban sokat alszanak, de közben sokszor fel is ébrednek. Ennek oka, hogy alvásuk túlnyomó része a REM-(Rapid Eye Movement, gyors szemmozgás) szakaszba esik, amely aktív alvás álommal és sok mozgással jár. A REM alvási periódus végén az alvó általában rövid időre felébred.
Ahogy nagyobb lesz, az alvási módja is érettebbé válik
Kevesebb lesz a REM alvási periódus, megnyúlnak a mélyebb, nyugodt alvási periódusok, amelyekből nehezebb őt felébreszteni, és ritkábban fog forgolódni, nyögdécselni.
Bár a közös hálószoba ekkor még valószínűleg nem zavarja a babát, de a szülőket biztosan. Ok felébrednek minden nyögésre, és kísértésbe esnek, hogy a szükségesnél gyakrabban felvegyék a kicsit. Meg kell próbálni figyelmen kívül hagyni a baba éjszakai neszeit, és csak akkor felvenni, ha kitartóan és komolyan sír. Mindenki jobban fog így aludni. Ha ezt nehéz megállni, akkor érdemes megfontolni a külön szobát.
Ekkor is figyeljünk azonban oda a hirtelen felébredésekre és sírásokra, szokatlan nyugtalanságra vagy az alvási szokások más változásaira, amelyek nem a gyermek életének eseményeivel kapcsolatosak (amilyen a fogzás vagy egy túlságosan ingerdús nap). Ha ilyet észlelünk, ellenőrizzük az esetleges betegségtüneteket. Hívjuk fel az orvost, ha a tünetek nem múlnak el.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.