Rendszerességre szoktatás három hónapos babánál
„Anyám szerint a gyereket máris rendhez kell szoktatni. A nővérem viszont azt mondja, ne az órát lessem, hanem a gyereket. Melyikükre hallgassak?”
Mint a gyereknevelésben annyiszor, ezt a kérdést is az dönti el, hogy mi jobb a szülőnek és a gyereknek. Mindkét álláspont mellett vagy ellen lehet érveket felhozni, de olyan érv nem létezik, amely egyszer és mindenkorra eldöntené, hogy egy csecsemőt, aki már túl van az újszülöttkoron, rendhez kell-e szoktatni vagy sem. Hiszen sem a gyerekek, sem a szülők nem egyformák.
Az arany középút
Ami az egyik szülőnek és gyerekének megfelel, az nemcsak egy másik szülőnek és gyerekének, hanem gyakran még a testvéreknek sem jó. Mindkét nevelési elvnek megvannak a maga védelmezői és ellenzői, de a szülők akkor teszik jól, ha egyiket sem követik szolgaian, hanem megtalálják a nekik való középutat.
Saját életritmus
Három hónapos korra a csecsemők általában szülői közreműködés nélkül is kialakítják a saját életritmusukat. Az időbeosztás nagyjából a következő: a baba reggelente ugyanakkor ébred, eszik, talán egy rövid ébrenlét beiktatása után alszik, ebédre felébred, utána megint alszik, megint eszik, ezután – a késő délutáni órákban – hosszabb ideig ébren marad, utána bevacsorázik, és kora este elalszik. Ha ekkor tovább alszik, mint amikor a szülők lefeküdnének, nem árt lefekvés előtt, 11 óra körül (vagy mielőtt leragadna a szemünk) felébreszteni, és megetetni. Ezután hajnalig alszik. Az ilyen korú kisgyerekek már hat órát vagy még többet is tudnak egyhuzamban aludni.
Vannak rendhagyóbb, ám így is elég rendszeres napirendet követő csecsemők
Például reggel 6-kor ébred, eszik, majd egy-két órára újra elalszik. Ha ezután felébred, evés előtt még játszik egy kicsit, de ha egyszer szopni kezdett, három órán át abba se hagyná. Ha húsz perc szundítás után felébredt, képes egész délután játszani, miközben csak egyszer eszik és utána 5 percet szundikál. Délután hatkor eszik, hétre mélyen elalszik, és csak akkor ébred fel, ha az anyja lefekvés előtt felébreszti, hogy éjszakára jóllakassa. Az ilyen baba ugyan nem a szokásos négyórás ritmusban osztja be a napját, de az alvás-ébrenlét-evés szabályos rendben követi egymást.
- Mit tud a három hónapos baba? Orvosi ellenőrzés
- Három hónapos baba etetése és szoptatása
- Lefektetés szopás után?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az ilyen „rendes” babák szüleinek nem nehéz feladat a napirend kialakítása, még a rendhagyó, de szabályos rend is lehetővé teszi a tervezést, akár az órát is hozzá lehet állítani. Mivel ekkor nem a szülei kényszerítik rá, hanem a baba állítja fel a szabályokat, a szülőt sem furdalja a lelkiismeret, hogy talán túl szigorúan, szívtelenül bánik a gyerekkel.
Olyan gyerek is van, aki még három hónapos korára se áll be valamilyen rendre
Mindennap máskor ébred, eszik, alszik. Ha ilyen gyerekünk van, el kell döntenünk, átvesszük-e az irányítást, és amennyire lehet, magunk próbáljuk megrendszabályozni az életét, vagy bedobjuk a törülközőt.
Az alábbiakban röviden vázoljuk, mi várható a két módszertől.
Tervszerű nevelés
A tervszerű nevelés szószólói szerint a rendszeresség kiszámíthatóságot, stabilitást, biztonságot ad a gyereknek. A nyugodt, megbízható napi rutin biztosítja azt a megnyugtató rendszerességet, ami a legtöbb csecsemő természetének megfelel. A rendszeresség nem azt jelenti, hogy a baba igényei nincsenek kielégítve, hanem azt, hogy kielégítésük naponta ismétlődő rend szerint történik.
Mivel pedig a szülő is ember, az ilyen (elvileg) kiszámítható ütemterv lehetőséget ad arra, hogy (otthon vagy máshol) a baba nélkül egymással is foglalkozhassanak, ami a jó házassághoz igen fontos, de szinte lehetetlen, ha folyton azon jár az eszünk, vajon nem enne vagy aludna-e a gyerek.
Ahogy az idő múlik, a család összetartása és a gyerek nevelése szempontjából egyre nagyobb lesz a tervszerűség jelentősége. A csecsemők láthatólag rend nélkül is remekül megvannak, eleinte mindegy nekik, hová viszik, hol, mikor etetik, altatják. Később azonban az evés- és alvásidő rendszertelenségére sírással, dühöngéssel reagálnak. Ha a gyerek nem szokott hozzá, hogy idejében lefeküdjön, iskoláskorában képtelen felkelni, kialvatlanul megy az iskolába, és nem tud rendesen figyelni.
Ne essünk túlzásokba!
A csecsemők napirendjének ütemezésével könnyű, de nem tanácsos túlzásokba esni. Két-három hónaposnál fiatalabb kisbabákra semmilyen rendet nem szabad ráerőltetni: hadd egyenek és aludjanak, amikor nekik jólesik. Később se bölcs dolog az éhes gyerektől megtagadni az anyamellet vagy a cumisüveget csak azért, mert az óra szerint még nincs itt az ideje (szoptatott babáknál ez azzal a veszéllyel is járhat, hogy az anyának kevesebb lesz a teje, sőt a gyerek elmarad a fejlődésben).
Kegyetlenség a síró gyereket nem ölbe venni csak azért, mert az órarend szerint éppen ,,papás-mamás” idő volna, mert ettől védtelennek, elhagyatottnak érzi magát, úgy éli meg, hogy nem vigyáznak rá, nem szeretik. Más szóval, a túl szigorú rend ugyanolyan rossz, mint a túlzott lazaság, mert az egyik fojtogató, a másik pedig megfosztja a gyereket az eligazodáshoz szükséges támpontoktól.
Ha a tervszerűség mellett döntünk, a szabályok megszerkesztésénél számításba kell venni a gyerek evési és alvási szokásait, a veleszületett hajlamokat (egyes gyerekek természettől fogva több szabályozást igényelnek, mások kevesebbet), valamint a család igényeit. A felállított szabályt nem szabad szentírásnak tekinteni, amit mindenáron szigorúan és pontosan be kell tartani, hanem csak rugalmas menetrendnek, ami körül a napjaink forognak.
Spontán (a gyerek igényeire hagyatkozó) nevelés
Társadalmunk többnyire szabályozottan működik (vasúti menetrend, munkarend stb. Szerint), de egyesek anélkül is megvannak. Ha a baba a rendszeresség teljes hiányában is szépen fejlődik (szemmel láthatólag elégedett, nappal élénk és érdeklődő, éjjel alszik), és a szülei is jól érzik magukat (még akkor sem bánják, hogy első a baba, ha ez más dolgaik rovására megy), akkor ez a rendszer is beválhat.
Pártolói szerint aki mindig a baba kéréseire, igényeire reagál, jobban megismeri a gyerekét, másrészt az így elnyert bizalommal megalapozza jó kapcsolatát a gyerekkel. Az olyan baba, akit akkor szoptatnak meg, amikor enni kér (függetlenül attól, hogy nemrég evett), akkor hagyják aludni (vagy ébren maradni), amikor akar, és napközben annyit veszik fel vagy hurcolják, amennyit csak lehet (vagy ahányszor csak kéri), úgy érzi, vigyáznak rá és emberszámba veszik, és ezt azzal hálálja meg, hogy kevesebbet sír és hisztizik. Mivel az ilyen nevelés több együttléttel jár, a szülő jobban, gyorsabban megismeri a gyerekét. A spontán nevelés mellett döntő szülők véleménye szerint a gyerek megregulázásának hosszabb távon nagyobb a kára, mint a vele elérhető rövid távú haszon.
A rendszertelen körülmények közötti nevelkedésnek azonban megvannak a maga hátulütői
Van olyan csecsemő, akinek kell a rend. Az ilyen baba dühbe gurul, ha késik az etetés, és túlfárad, ha késik az altatás. Ha a baba rosszul viseli az anya rendszertelen nappali és éjszakai életét, valószínűleg nagyobb rendet igényelne, akkor is, ha az anyja nem. A rendszertelen tartás nemcsak a csecsemő fejlődésének árthat meg, hanem az önfegyelem kialakulásának és későbbi gyakorlásának is.
Ha korábban nem szokott hozzá a rendhez, iskoláskorában nehezen fogja bírni a pontosságot, valamint a házi feladattal, dolgozatírással járó kötelmeket. Természetesen vannak gyerekek, akik rendszertelen tartás mellett is jól fejlődnek. Mivel pedig minden gyerek más, és a jelleme is különbözhet a szüleiétől, könnyen előfordulhat, hogy a rendszertelenül nevelt csecsemőből szinte vaskalapos gyerek lesz, aki a saját igényeinek megfelelő szabályokat állít fel (előírja magának, amit a szülei elmulasztottak, pl. hogy mikor kell lefeküdni), a menetrend szerint neveltről pedig később minden rendszabály lepereg.
Ha a spontán módszer mellett döntünk, vigyázzunk, nehogy úgy járjunk, hogy miközben a baba kedvét lessük, elhanyagoljuk a férjünket. Az olyan házaspárok, akik a gyereket nem fektetik le rendszeres időben, hamarosan azon kapják magukat, hogy szinte soha nincsenek együtt. Esténként oly jól érzik magukat hármasban, hogy megfeledkeznek róla, milyen jó – és fontos – kettesben lenni.
Nincs igazi szabály
Azonfelül, hogy nincs rá szabály, hónapról hónapra változhat is, melyik módszer felel meg jobban az anyának és gyerekének. Ha tervszerűen kezdjük, lehet, hogy később úgy érezzük, gúzsba vagyunk kötve. Ha a spontán módszerrel kezdjük, kiderülhet, hogy a gyerek igényli a rendszerességet. Az a legvalószínűbb azonban, hogy a szülők többségéhez hasonlóan egy köztes megoldásnál fogunk kikötni. Bármilyen módszernél tudatában kell azonban lenni, hogy ez egyedül a mamára és a babára tartozik. Azt csináljuk, ami nekünk és a kisbabának leginkább megfelel, és ne törődjünk vele, mit szólnak hozzá mások.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.