Székrekedés kisbabáknál? Mi lehet az oka?
„Félek, hogy a gyermekemnek székrekedése van. Átlagban két vagy háromnaponként van széklete. Lehet, hogy a tápszer az oka?”
Mikor beszélünk székrekedésről?
A gyermekkori székrekedéssel akár el is lehet viccelődni: egy kicsinek kevesebbszer van széklete, mint a szüleinek. Ez azonban megbízhatatlan mérce, mivel minden lénynek megvan a személyes ürítési rendje, és ez nem öröklődik. Egyes cumiztatott babáknál három-négy nap is eltelik széklet nélkül, de csak abban az esetben tekintjük székrekedésnek, ha a ritka széklet kemény, nehéz galacsinok formájában kerül elő, fájdalmat vagy vérzést okoz (a végbélen az erőfeszítés következtében keletkező hasadásokból vagy repedésekből).
Ha a baba széklete lágy, és nem okoz gondot, akkor nincs miért aggódni!
Székrekedés gyanúja esetén azonban tanácsos orvoshoz fordulni. Az orvos beleegyezésével adhatunk a babának egy kis vizet, ami általában segít. (Négy hónaposnál idősebb babáknál kis mennyiségű szilvalé itatása enyhíti a székrekedést, de alkalmazásához orvosi engedély szükséges!) Ritkán tejallergia is okozhat székrekedést, ekkor a tápszer megváltoztatása hozhat megkönnyebbülést (szintén csak az orvos egyetértésével).
Kérdés:
„Azt hittem, szoptatott babáknak soha nincs székrekedésük, de a lányom nyög, nyöszörög és erőlködik, amikor székel.”
Hogy a szoptatott babáknak ritkán van székrekedésük, mivel a természet az anyatejet találta ki a kisbabák emésztőrendszere számára. Az is igaz azonban, hogy némelyik gyereknek nyomni és erőlködni kell, hogy megszabaduljon a székletétől, még ha olyan lágy is, hogy könnyen üríthetőnek látszik. Ha a szoptatott babának nagyon ritkán van széklete, és a súlya nem nő nézessük meg a gyereket orvossal. Lehet, hogy nem kap eleget enni, így nincs is mitől megszabadulnia.
Miért van így, nem tudjuk!
Egyesek feltételezik, hogy a szoptatott babák lágy széklete nem gyakorol kellő nyomást a végbélre. Mások szerint az újszülött végbelének izomzata nem elég erős és nem elég jól koordinált ahhoz, hogy könnyen ki tudja nyomni a székletet. Megint mások úgy vélik, az általában fekve székelő kisbabáknak nem segít a gravitáció.
Bármi az ok, a nehézségek csökkennek, amikor a baba étrendjébe szilárd táplálék is kerül. Addig sem kell aggódni. Ne használjunk hashajtót (glicerinest sem) vagy beöntést, sem semmilyen más házi patikaszert a probléma megoldására, mert valójában nincs is gond. Amikor egy felnőttnek székrekedése van, a séta gyakran segít; ha úgy látjuk, hogy a baba kellemetlenül érzi magát, megpróbálkozhatunk azzal, hogy a hátára fektetjük, és a lábát behajlítjuk, majd kinyújtjuk, mintha biciklizne.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.