A csontritkulás kezelése
Megállapították a csontritkulás fennállását. Tudjuk már azt is, mi áll a hátterében. Képet kaptunk a csontépítés és csontbontás sebességéről is. Mi a további teendő? Meg kell akadályozni a további fokozott csontvesztést, hogy elkerüljük a csonttörés kialakulását!
Kit és mivel kezelnek?
Mivel a csontritkulás kezelése igen költséges és hosszú éveken át kell szedni a gyógyszereket, ezért azokat a betegeket kezelik, akiknél a csonttörés kockázata nagy. A tudományos kutatásoknak köszönhetően a csontritkulás kezelésére számos gyógyszeres lehetőség áll rendelkezésre, a kezelőorvos a vizsgálati eredmények alapján alakítja ki a személyre szabott, optimális kezelést.
Kiknek szükséges a gyógyszeres kezelés?
- akiknél alacsony csonttömeget mértek oszteodenzitometriával
- akiknek kicsi a testsúlya
- akiknek már volt korábban oszteoporózisos törése
- akik tartósan kortikoszteroid kezelésben részesülnek
- akiknél a laboratóriumi vizsgálat fokozott csontbontást mutat
Kalcium
Alapvetően fontos, és mind a kezelés, mind a megelőzés egyik legfontosabb eleme a szervezet ellátása megfelelő mennyiségű kalciummal – a megelőzés érdekében már a gyermekkorban, a csontfejlődés időszakában is. A fejlődés időszakában elősegíti azt, hogy erős csontozatunk alakuljon ki (nagy legyen a csúcscsonttömeg), hiszen a kalcium a csontváz egyik fő alkotórésze.
A csontritkulás kezelésében alkalma módszerek, amelyek optimális kombinációját a kezelőorvos személyre szabottan alakítja ki:
- Kalcium
- D-vitamin
- Egyéb vitaminok, nyomelemek
- A csontbontást gátló és a csontépítést fokozó gyógyszerek
- A háttérben álló más betegségek kezelése
- Fájdalomcsillapítók
- Gyógyászati segédeszközök
- Fizioterápia
A szervezet kalciumigénye életszakaszonként változik. Legcélszerűbb táplálék formájában biztosítani a napi kalciumigényt. Elsősorban a tejtermékek gazdagok kalciumban: Napi 1 liter tej vagy 10 dkg sajt fogyasztása napi 1 g kalciumot biztosít.
A napi kalciumigény az életszakaszok szerint
Gyerekek: 1500 mg
Nők- változókor előtt: 1000 mg
Terhesség, szoptatás alatt: 1500 mg
Nők- a változókor után: 1500 mg
Férfiak: 1200 mg
- Csontritkulás és szédülés, D-vitamin és oszteopénia
- Csontritkulás elleni gyógyszerek
- Hátfájás: szedjünk étrendkiegészítőket?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha a kalóriabevitel csökkentése miatt kerüljük a tejtermékeket, fontos tudnunk, hogy a sovány tej, a zsírszegény joghurt ugyanannyi kalciumot tartalmaz, mint kalóriadús változataik A tej cukor érzékeny éknek a csökkentett tejcukor (laktóz) tartalmú vagy tejcukormentes tejtermékek ajánlottak.
Ha az étrendben ez nem biztosítható, akkor gyógyszerrel kell pótolni a kalciumot. Számos készítmény áll rendelkezésre, a legjobb a kalcium-citrát felszívódása, emellett a vizelet vegyhatásának befolyásolásával gátolja a vesekő képződését is.
Az orvosi ellenőrzések során időszakonként mérik a napi kalciumürítést a vizeletben, hogy az esetleges mellékhatásokat megelőzhessék. Ez elsősorban veseköves betegeknél fontos. De elmondható, hogy a vesekő jelenléte önmagában nem ellenjavallata a kalciumpótlásnak. Gyakran merül fel kérdésként, hogy az érelmeszesedést fokozza-e a kalcium fogyasztása. A megfelelően ellenőrzött kezelésnek nincsen ilyen kockázata.
D-vitamin
A másik alapgyógyszer. Az egyik hazai felmérés is megerősítette azt a nemzetközi irodalomból már ismert adatot, hogy a 60 év feletti lakosság harmada D-vitamin hiányban szenved. Olyanokban gyakori, akik keveset tartózkodnak napon, életük nagy részét lakásban töltik vagy idősotthonokban élnek. (Ahogy az előzőekben említettük, a D-vitamin a bőrben képződik, napfény hatására.)
Az évszaktól függően is ingadozik a D-vitamin termelése. A téli hónapokban jelentősen csökken a szervezet D-vitamin-szintje. Az idős, csontritkulásos, combnyaktörést szenvedett betegek mintegy felében kimutatható D-vitaminhiány. Érdekességként említjük, hogy a fényvédő krémek túlzott használata is gátolja a természetes D-vitamin képződését a szervezetben, így hiányállapotot eredményezhet.
Az ablaküveg, a ruházat és a légszennyezés nagyban csökkenti a napfény jótékony hatását, időskorban pedig csökken a D-vitamin-képző képesség. A D-vitamin-termelés függ a bőrszíntől is – minél világosabb a bőrszín, annál több D-vitamin termelődik.
Napfény
Heti 2-3-szor 10-15 perc közvetlen napfény (kar és arc) már elegendő a szervezet D-vitaminigényének kielégítésére. D-vitaminban gazdag táplálék a máj, a tengeri halak, a tojássárgája.
A napi D-vitamin-igény 400 egység. Megelőzésre 600-800 egységet adnak. A terápiás szükséglet magasabb: napi 800-1000 egység. Bizonyos esetekben (pl. idült vese- vagy májbetegségben) nem elegendő a hagyományos D-vitamin-pótlás, hanem ún. aktivált D- vitamint kell alkalmazni. Ezek a készítmények már olyan (aktív) formában tartalmazzák a D-vitamint, amit a vesének, májnak nem kell hatásos molekulává alakítani. Figyelni kell a táplálékkiegészítők D-vitamin-tartalmát, mert a túlzott D-vitamin-bevitel káros is lehet!
Egyéb vitaminok és nyomelemek
Táplálékunkból ne hiányozzon a C-vitamin, a K-vitamin, a B6-vitamin, a folsav és a magnézium sem. Az utóbbi időben a nyomelemek – pl. a bór és a cink – megfelelő szintjének szükségességére is figyelmeztetnek a tudományos vizsgálatok. Ha egyoldalú a táplálkozás, ezen anyagok pótlása is szükségessé válhat gyógyszer formájában.
A hormonpótló kezelés
A közelmúltban nagyon sokat lehetett hallani erről a témáról a médiában. Az előző fejezetekben már olvastunk arról, hogy a nemi hormonok milyen fontos szerepet játszanak a csontképződésben. A változás kora után a nemihormon-termelődés megszűnése miatt a csontok ásványianyag-tartalma rohamosan csökken. Logikusnak látszott az elgondolás, hogy gyógyszer formájában tovább kell biztosítani a nőknek ezeket a hormonokat.
A kezdeti eredmények jónak látszottak: a kezelt nőknél megszűntek a hőhullámok és a klimax egyéb tünetei, valamint a csontritkulás üteme is lelassult. Számos klinikai vizsgálatot végeztek a hormonpótló kezeléssel kapcsolatban és a legutóbbi eredmények alapján a hormonpótlással kapcsolatos álláspontot át kellett értékelni.
Az elmúlt évben fejeződtek be ugyanis azok a vizsgálatok, amelyek nagyszámú beteg hormonkezelésének tapasztalatait összegezték. Azoknál, akik ún. kombinált hormonkezelést (ösztrogén + progeszteron) kaptak, emelkedett az emlődaganat, a szívkoszorúér-betegség, az agyvérzés és az epekövesség gyakorisága, ugyanakkor csökkent a csípőtáji törések száma és a vastagbéldaganat megjelenése.
Értékelések
Az előnyök és hátrányok felelős értékelése alapján az a vélemény alakult ki, hogy hormonpótlást a szükséges legkisebb adagban, csak néhány évig és elsősorban a klimax okozta panaszok kezelésére alkalmazzanak A csontritkulás megelőzésére és kezelésére csak rövid ideig, egyedi esetekben jön szóba.
Új adatok is várhatók ezen a területen, ugyanis a csak ösztrogénkezelésben részesülő nők körében (akiknek valamilyen okból a méhét eltávolították nem kell progeszteront is adni) végzett kezelési tapasztalatok közzététele a közeljövőben várható, és ez módosíthatja a mai álláspontot. El kell mondanunk azt is, hogy Magyarországon kisebb dózisban alkalmazzák a hormonkészítményeket, mint az Egyesült Államokban, ahol ez a vizsgálat készült, és sokkal inkább egyénre szabott módon folyik a hormonpótló kezelés, ami egyébként sok esetben nem nélkülözhető.
A kezelés alatt rendszeres ellenőrzés történik, ami jelentős biztonságot ad. Ha szövődmény jelentkezik, az idejében felismerésre kerül, és a súlyos következmény ezáltal elkerülhető. Tehát nem kell elvetnünk a hormonpótló kezelést (mely sok esetben nélkülözhetetlen), csak más szempontokat kell figyelembe venni alkalmazásánál.
Olyan mint a hormon, mégsem az
Ennek a gyógyszercsoportnak a szakmai elnevezése kissé bonyolult, ezért könyvünkben ezt a szemléletes megjelölést választottuk.
Mit is jelent ez?
Az idetartozó gyógyszerek a csontokra olyan jótékony hatást gyakorolnak, mint az ösztrogén, tehát növelik a csonttömeget, csökkentik a csigolyatörés kockázatát.
Az emlő szövetén viszont nem jelentkezik az említett veszélyes hatás – sőt a szer alkalmazása során csökken az emlőrák előfordulása! A szív- és érrendszerre is kedvezően hatnak e szerek azáltal, hogy a vérzsírok szintjét csökkentik. A koszorúér-betegségben szenvedőknél tehát védő hatásúnak bizonyultak. Csak olyan nőknél alkalmazhatók, akik már túlestek a menopauza időszakán, ugyanis e szerek fokozhatják a kli-maxos tüneteket. Olyan betegnek sem adható, aki trombózisra hajlamos.
Biszfoszfonátok
A csontritkulás kezelésének egyik leghatásosabb vegyülete. Több gyógyszer is tartozik ebbe a csoportba, amelyek hasonló módon fejtik ki hatásukat. Szinte kizárólag a csontban halmozódnak fel, és igen ellenállóak az enzimekkel szemben. Elsősorban a csontbontó sejtek működését gátolják. Alkalmazásuk során nem csupán a csontbontás üteme lassul, hanem az ásványianyag-tartalom évi 8-10%-os emelkedése is mérhető. A legfontosabb azonban az, hogy a csigolya és csípőtörések kockázata jelentősen csökken. Hatása éveken át tartó kezelés során is megmarad.
A gyógyszer bevétele után csak kis mennyiség szívódik fel. A táplálék egyidejű elfogyasztása jelentősen rontja a felszívódását, ezért éhgyomorra kell bevenni. Csak vízzel szabad lenyelni (legalább 2 dl víz) és utána nem javasolt a lefekvés 1-2 óráig, mert így elkerülhető, hogy a nyelőcsőben megtapadjon, és ott esetleg fekélyt okozzon. A tapasztalat szerint ilyen szabályok betartása mellett csak ritkán okoz panaszt a használata. Ha mégis jelentkezik, arról tájékoztatni kell a kezelőorvost.
A leggyakoribb mellékhatások a hasi fájdalom, a nyelőcsőégés, a nyelési zavar, de csontízületi fájdalom is jelentkezhet.
Kalcitonin
A molekulát élettani körülmények között a pajzsmirigy termeli. Gyógyszerformában lazac-kalcitonint használunk, amelyet ma már szintetikus úton állítanak elő. Hatását a csontbontó sejtek gátlása révén fejti ki. A kalcitonin tehát lassítja a csontbontás ütemét, így csökkenti a törési kockázatot. Kedvező hatást gyakorol a csontok mikroszerkezetére, ezáltal javítja a csontok szilárdságát és teherbíró képességét. További kedvező hatása, hogy a csontritkulással oly gyakran együtt járó csontfájdalmat is csökkenti.
Injekció mellett orrpermet formájában is alkalmazható, mely utóbbi alig okoz mellékhatást, és egyszerű a használata a beteg számára. Az injekció kipirulást, hőhullámot, enyhe hányingert okozhat, ami általában az első néhány injekció után elmúlik, vagy B-vitamin adásával csökkenthető.
Fluor
Alkalmazása azon a megfigyelésen alapult, hogy olyan területeken, ahol az ivóvíz fluortartalma magas, lényegesen ritkább az oszteoporózis előfordulása. A fluor nyomelem, amely fokozottan kötődik azokhoz a szövetekhez, ahol csontosodás zajlik.
Szemben az előző gyógyszerekkel, a csontépítő sejtek működésére hat, fokozza azok működését. Az első fluorkészítményekkel az volt a probléma, hogy bár jelentősen növelték a csont ásványianyag-tartalmát, a csonttörések gyakorisága mégis nőtt. Ezért háttérbe szorult a használatuk. Az újabb, lassan felszívódó készítményeknél nem észlelték a törési kockázat növekedését.
Stroncium
Új hatású csontritkulás elleni gyógyszer, ami abban különbözik a korábbi gyógyszereinktől, hogy mind a csontképzésre, mind a csontbontásra hatása van. Egyrészt csökkenti a csontbontás ütemét, másrészt fokozza a csontépítést. Elsősorban az idős, nagy törési kockázatú betegeknél jön szóba az alkalmazása.
Parathormon
Már említettük a csont élettanát bemutató fejezetben. Ott azt emeltük ki, hogy hatására a csontokból kalcium áramlik ki, tehát csontritkulást okoz. Hogyan lett a csontritkulás ma ismert leghatásosabb gyógyszere? A tudományos vizsgálatok kimutatták, hogy az állandóan magas parathormon-szint alatt valóban csökken a csonttömeg, azonban naponta, kis adagban adagolt hormon ezzel ellentétesen hat.
Növeli a csontsűrűséget javítja a csont szerkezetét, és gátolja a csonttörések kialakulását. Géntechnológiával állítják elő a hormon hatásos fehérjemolekuláját. A súlyos oszteoporózisos betegek kezelésére használható. Hátránya, hogy injekció formájában, naponta kell adagolni.
Más gyógyszerek
Az anabolikus hatású anyagok, mint doppingszerek váltak ismertté (hírhedtté). Az anabolikus hatású férfihormont azonban gyógyításra, férfiak oszteoporózisában alkalmazzák, bár már vannak hatásosabb szerek is. Nőbetegekben általában más szerekkel kombinálják. Izomzatnövelő, izomerő-javító hatása révén csontritkulásban az esések kockázatát csökkenti.
A vízhajtók egyes típusai a kalcium vizelettel történő ürítését csökkentik, így a kalciumegyensúlyra kedvező hatást fejtenek ki. Kiegészítő kezelésként használatosak. Mint tudjuk, a csontritkulás hátterében (okozójaként) valamilyen betegség is állhat. Ilyen esetben az adott betegség kezelése az első feladat. Emellett természetesen a csontrendszerre ható gyógyszerek is szükségesek.
Fájdalomcsillapítás
A csontritkulás fontos tünete a fájdalom, amelynek csillapítása, megszüntetése a kezelés alapvető célja. Szerencsére számos lehetőség áll rendelkezésre a fájdalomcsillapító gyógyszeres kezeléstől a fizioterápián át a segédeszközök alkalmazásáig.
A fájdalom erősségétől függően határozzák meg a gyógyszeres fájdalomcsillapítás módját, részben a gyógyszer hatáserősségének megválasztásával, részben az alkalmazás módjával (tabletta, kúp, tapasz, a fájdalom helyére vagy általánosan adott injekció).
A fizioterápiás kezelési eljárások előnye a kisebb gyógyszerfogyasztás, a más gyógyszerekkel együttadás kockázatának hiánya és a tartós hatás. A fizioterápiás kezelés során az izomzatot is lehet erősíteni, ami a járásbiztonságot növelve csökkenti az elesés kockázatát.
Segédeszközök
A gyógyászati segédeszközök közül a fűző a gerincet stabilizálja, tehermentesíti, így javul az állóképesség, csökken a fájdalom. A csípővédő nadrág az esetleges esés esetén a csípőtájat védi, így a legsúlyosabb törésforma (a csípőtáji törések) megelőzését szolgálja. Támbot vagy járókeret a járásbiztonság mellett tehermentesítést is biztosít.
Számos segédeszköz orvosi receptre felírható, ezt rendelet szabályozza. Reumatológus, traumatológus, rehabilitációs, és ortopéd szakorvos írhat fel segédeszközöket. (Magas fűzőt, WC-emelőt reumatológus nem írhat fel.) Mindezek sokat könnyítenek a beteg mindennapi életén.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.