Demencia (elbutulás)
Az agyi zavarok következtében beálló, fokozatos mentális képességromlást elbutulásnak (demenciának) nevezzük. Jellemzői: a memóriacsökkenés, zavartság és az intellektuális képesség hanyatlása. Gyakori betegség, és az életkor kitolódásával egyre többeket érint. Súlyos esetben nemcsak a beteg szenved a különféle tünetektől, hanem a hozzátartozók, a környezet is.
Általában a 70 év körülieken gyakoribb, de fiatalabbakon is előfordulhat. Hasonlíthat a depresszióra, de a felismert depresszió demenciás kísérő tünetei az alapbetegség helyes kezelésére megszűnnek.
A demencia tünetei és jelei
A demencia jellemző tünetei mind összefüggésben állnak a magasabb rendű agyi, tudati funkciók zavaraival:
- emlékezetzavarok, különösen a közelmúlt eseményeire nézve;
- a gondolkodási képesség romlása;
- a beszéd és a társalgás észrevehető romlása;
- új képességek, készségek már nem elsajátíthatók;
- a beteg nem tudja uralni az érzelmeit;
- növekvő nyugtalanság; elkóborlás;
- viselkedészavarok;
- depresszió és/vagy szorongás.
A demenciát vagy annak okát nem lehet bármely egyszerű vizsgálattal igazolni. Ha az orvos demenciára gyanakszik, a speciális vizsgálatok segítik őt a feltételezett diagnózis/ok kizárásában vagy megerősítésében.
Vérvétel alapján a laboratórium megállapíthatja az esetleges vitaminhiány tényét. Az agyi képalkotó felvételeken (CT, MR) látható elváltozás rávilágíthat a demencia valamely ritkább okára. Részletes kérdőíveket (ún. pszichometriai teszteket) töltetnek ki a beteggel, amelyek megmutatják a mentális képességek aktuális állapotát.
- Alzheimer-kór elleni gyógyszerek
- Az agy karbantartása – az Alzheimer kimutatása
- Az Alzheimer-kór és az alvás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A demencia leggyakoribb oka az Alzheimer-kór és az a fajta elbutulás, amely a verőerek elzáródása miatt jön létre. Ritkábban okozhatja az ún. Creutzfeldt-Jakob-kór is. A demenciához hasonló tünetekkel jár néhány egyéb betegség is, mint egyes vitaminhiányok vagy a vérszegénység, valamint egyes ún. nem várt vagy kedvezőtlen gyógyszerhatások.
Kezelési lehetőségek
A demencia egyetlen formájának sincsen egyedi gyógymódja, és a tünetek az idő előrehaladtával romlanak. Ujabban már rendelkezésre állnak gyógyszerek, amelyek rövid távon javítják a tüneteket, de hosszú távon pillanatnyilag semmit nem tehetünk a betegség romlása ellen.
A kezelés lényege a betegről való gondoskodás, a felügyelet, amely sajnos a legtöbb betegnél az egész napos állandó felügyeletben és ápolásban végződik – az élet hátralevő időszakára nézve.
Létfontosságú a demenciás betegekről való gondoskodás! Különösen fájdalmas és nehéz lehet, ha szeretteink valamelyike esetleg erőszakossá válik, vagy nem is emlékszik ránk… Fontos az is, hogy az ápolással foglalkozó (hozzátartozó) kellő szakmai segítséget kapjon egészségügyi és szociális szervezetektől, hálózatoktól. Lehetővé kell tenni, hogy a hozzátartozók akár állásuk, munkájuk feladásával teljes tevékenységüket a demenciás beteg ápolásának szentelhessék.
Alzheimer-kór
Ma ezt a betegséget tekintik a demencia leggyakoribb okának. Az agy fokozatosan romló (progresszív, degeneratív) elváltozása, amely a demenciák mintegy 70%-áért felelős. Az Alzheimer-kór az agyi idegsejtek pusztulása következtében jön létre, amikor is csökken az ingerületátvivő anyagok szintje, és rendellenes fehérjék (ún. amiloidok) rakódnak le az idegsejtek körül. Képalkotó módszerekkel az amiloidok kimutathatóak, így az Alzheimer-kórt el lehet különíteni a demencia egyéb okaitól. Az Alzheimer-kór kialakulásának háttere ma még nem ismeretes, de genetikus oka is lehet, mivel családi halmozódást mutat.
(Kép fent) A bal oldali, Alzheimer-kóros agy észervehetően zsugorodottabb az egészséges jobb oldalinál.
A betegség kifejlődése
A betegség tünetei nagyon lassan alakulnak ki; az illető egyre feledékenyebbé válik, emlékezete romlik. Ahogy a kór előrehalad, a legzavaróbb jelenség a személyiség megváltozása, és hogy többé nem ismeri fel családját és közeli barátait. Bár az újabb gyógyszerek egyes tüneteket javítanak, és lassítják a betegség fejlődését, az Alzheimer-kórban szenvedők általában a diagnózis felállítását követő 10 éven belül meghalnak.
Vaszkuláris (éreredetű) demencia
A vaszkuláris demencia az agyi verőerek elzáródása miatt jön létre. A demenciák második leggyakoribb oka. Kisebb, helyi vérhiányos epizódokat követően a test egyes részeinek vérellátása romlik. így a vérhiány az agyban is oxigénhiányt, az pedig az idegsejtek pusztulását eredményezi, és funkciókiesést okoz egy-egy területen. Ahogy a szélütésnél is már láthattuk, az alapbetegség az érelmeszesedés, amit az artériák szűkülete okoz. Ez pedig a magas zsírtartalmú étrend, a dohányzás, mozgáshiány és egyéb tényezők következménye. A magas vérnyomás is jelentős rizikófaktor.
E betegség tünetei nem annyira nyilvánvalóak, mint az Alzheimer-típusú elbutulásé. Függ az érintett (elpusztult) terület nagyságától, de a folyamat nagyon lassú, fokozatos, és még jellemző neurológiai tünetei sincsenek, mint például gyengeség vagy zavart beszéd.
Hogyan diagnosztizálják?
A demenciának ez a formája a tünetek mintázata alapján gyakran felismerhető, de érdemes agyi CT,ill. MR felvételeket készíteni a diagnózis igazolása céljából, és egyéb lehetséges okok kizárására.
A kezelés lehetőségei
Az éreredetű demencia által okozott agykárosodást nem lehet helyreállítani. A kezelés inkább a későbbi epizódok és egy esetleges életveszélyes szélütés megelőzésére irányul. A gyógyszerek közül a vérnyomáscsökkentők adása fontos, valamint a vérrögképződést gátló aszpirin adagolása.
A Creutzfeldt-Jacob kór
Egyéb tünetei:
- depresszió,
- egyensúlyzavarok, rossz koordináció,
- görcsös rohamok,
- látá
(Kép fent) Az agyi MR felvételen kergemarhakór betegség oka látható. A károsodott rész a talamusz nevű agyterület az agy szürkeállományában (a képen zöld színnel látszik).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.