Epilepszia tünetei
Epilepsziás epizód vagy roham akkor jön létre, ha az agy normális elektromos tevékenysége valamilyen okból ellenőrizhetetlenné válik. Egyetlen görcsroham még nem jelenti azt, hogy valaki epilepsziás volna! Ha két vagy több alkalommal jelentkezik a roham, az orvos ekkor kezd epilepszia irányában vizsgálódni. Az epilepszia gyakori betegség, hiszen fejlett országokban a lakosság mintegy 2%-át érinti. Az epilepsziabetegek normális életet élnek, csupán egyes tevékenységeket nem végezhetnek, mint pl. az autóvezetés.
(Kép fent) Elektroenkefalográffal felvett görbék egy epilepsziás roham során megnövekedett elektromos aktivitásról tanúskodnak.
Az epilepsziás rohamokat, görcsrohamokat két csoportba sorolhatjuk: a generalizált és a részleges rohamok csoportjába.
- Generalizált rohamok – gyakoriak, és két további alcsoportra oszthatóak: tónusos-rángásos és rövid ideig tartó öntudathiányos rohamokra. Az előbbit nagy roham névvel is illetik; ilyenkor a roham enyhe tünetekkel kezdődik, majd a beteg hirtelen megmerevedik, a földre zuhan, felkiált. Nyelvét elharaphatja, vizeletét, székletét maga alá ürítheti, és rángatózik. A roham végén a beteg álmosságra panaszkodik. A roham általában egyszeri, ezért ha esetleg egy másik roham követné, akkor a beteget azonnal kórházba kell juttatni!
- Rövid ideig tartó öntudathiányos rohamok vagy kisrohamok – a gyermek- és serdülőkorban előforduló rövid, generalizált rohamok. Rövid, 10-30 másodperces „kihagyások”, amelyek során a gyermek szeme fennakadhat.
- Részleges rohamok – ritkábban fordulnak elő; a roham az agynak egy bizonyos területére korlátozódik. A beteg „elbámul”, egyik testrésze céltalan mozgásokat végez, furcsa szagokat érez vagy képeket lát; mindez néhány percig tart.
Az epilepszia okai
A legtöbb betegnél nem lehet nyilvánvaló okot találni, bár az epilepszia családi halmozódást mutat. Az első roham általában már gyermekkorban jelentkezik, és előfordul, hogy serdülőkorára „kinövi” az illető. Az első roham felnőttkorban való észlelése ritka; ilyenkor más irányban érdemes tovább vizsgálódni.
- Teendők görcsrohamok esetén
- Epilepszia: vészhelyzeti teendők
- Okozhat-e szívproblémákat az epilepszia ellen felírt fenitoin?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A rohamok egyéb okai lehetnek:
- az agy sérülése, agyműtét;
- agytumor;
- gyógyszerek és alkohol hatása;
- Alzheimer-kór;
- szélütés;
- magas láz – kisgyermekkorban a láz görcsöt okozhat (ún. lázgörcs), de ez normálisnak mondható reakció, és ebből nem fog kifejlődni felnőttkori epilepszia. Bizonyos dolgok, hatások epilepsziás rohamot kelthetnek, így a villogó fény, a rendkívüli stresszállapot vagy az alvás hiánya.
Mi a teendő epilepsziaroham esetén?
- Az epilepsziás roham látványa ijesztő lehet. Legfontosabb, hogy ne essünk pánikba, ha epilepsziás rohamot látunk, mivel rövid ideig tart.
- Fontos, hogy abban segítsünk a rohamot átélő betegnek, hogy saját magának ne okozzon akaratlanul is sérülést.
- Ha vége a rohamnak, helyezzük a beteget ún. stabil oldalfekvéses helyzetbe (ez az elsősegélynyújtásból ismert), nehogy előreessen.
- Roham alatt ne próbáljuk nyitva tartani a beteg száját! Csak sérülést okozhatunk ezzel, és esetleg öntudatlanul megharapja a kezünket.
Az epilepszia diagnózisa és kezelése
Az epilepszia fennállása elektroenkefalog-ráfos (az agyi elektromos tevékenység regisztrálására irányuló) vizsgálattal igazolható. Agyi CT és MR felvételek is segíthetnek, amelyek egyéb elváltozásokra (pl. agytumor) derítenek fényt.
Az epilepszia tartós kezelésében antiepileptikus gyógyszerek széles választéka áll rendelkezésre. A helyes adagolás egyedinek mondható, így minden beteg számára meg kell találni az optimális dózist, amellyel egyensúlyban lehet tartani. A jól beállított gyógyszerelés mellett a rohamok száma jelentősen lecsökken, és akár évekig nem jelentkezik roham.
Természetesen még továbbra is veszélyesek – például a gépkocsivezetésnél. Olyan „úrvezetőknél”, akik epilepsziában szenvednek, legalább 3 egymást követő rohammentes évnek kell eltelnie, amíg újra a volán mögé ülhetnek. Hivatásos gépkocsivezetők (kamion-, busz- és teherautó-sofőrök) még ilyen esetben is alkalmatlanok munkájuk foglalkozás szerű végzésére. Bizonyos veszélyes sportok (pl. hegymászás, búvárkodás) űzésével kapcsolatban is ki kell kérni a kezelőorvos tanácsát.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.