Fejfájás okai és kezelése gyermekeknél
Okai:
A gyermekeknél nem olyan gyakori a fejfájás, mint a felnőttek körében, de oka épp olyan összetett és esetenként nehezen kifürkészhető. A fejés végtagfájdalommal járó általános fertőzéseken, valamint a fej-nyak régió gyulladásos folyamatain kívül lelki okok (pl. az iskolai túlzott igénybevétel, a tanuláshoz kötődő stressz, a bizonyítványtól való félelem vagy akár a családon belüli vagy barátok közötti konfliktusok) is gyakran váltanak ki fejfájást a gyermekeknél.
Az alváshiány, a friss levegőn való mozgás hiánya, továbbá a televízió és a számítógép előtti hosszas ücsörgés és egyoldalú testtartás ugyanígy okozhat fejfájást.
Így jelentkeznek a panaszok:
A fejfájás lüktető, húzó, zúgó vagy nyilalló fájdalom formájában is jelentkezhet, kiterjedhet az egész fejre vagy érintheti csupán egyes részeit, pl. a homlokot, a halántékot, a fej hátsó részét vagy a tarkót.
Mikor forduljunk orvoshoz gyermekünkkel?
Gyakran kiújuló, erős fejfájás esetén, melynek kísérő tüneteként émelygés, szédülés vagy hányás jelentkezik, forduljunk gyermekorvoshoz.
Így segíthetünk gyermekünknek:
- Citromfű-borsmenta tea: ez a tea különösen olyan fejfájás esetén segít, amelyet pl. az iskolában támasztott magas követelmények, vizsgadrukk következtében jelentkező ideges feszültség vált ki.
Így készül a tea: egy az egyhez arányban elegyítünk citromfüvet és borsmentát, majd egy púpos teáskanállal veszünk a keverékből, amit leöntünk kb. 150 ml tűzforró vízzel. 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Napi három alkalommal itassunk meg gyermekünkkel egy-egy csésze frissen elkészített teát.
- Karcsú, ideges, nyugtalan gyermek, gyakorta fáj a feje az iskolai elvárások okozta stressz miatt. Alvás és evés hatására enyhülnek a panaszai: Professional Medical (kalcium-foszfát), naponta háromszor.
- A fejfájás leginkább lázzal járó fertőzés kapcsán jelentkezik: a gyermek nyög a fájdalomtól, kívánja a fagylaltot és a hideg italokat, amire azonban rosszul reagál; panaszai reggel, mozgás következtében, az étel illatára és ízére reagálva erősödnek: Professional Medical (vízi kender), naponta háromszor.
- Feszültséggel teli, félelemmel járó vagy örömteljes várakozás váltja ki a fejfájást: a fájdalom szédüléssel jár, a tarkótól egészen a szemek körüli területig terjed. A gyermek fáradtnak, levertnek tűnik; a nedves és kimondottan meleg időjárás hatására gyakoribbá válnak a panaszok: Professional Medical (sárga jázmin), naponta háromszor.
- Túlzott szellemi, főként iskolai igénybevétel következtében jelentkezik a fejfájás, de az okok között szerepelnek az aggályok, a bánat, a gyengeség, a részvét hiánya, a figyelemzavar is; meleg hatására enyhülnek a panaszok: Professional Medical (foszforsav), naponta háromszor.
- Túlzott idegeskedés, alváshiány, túl sok élénkítő ital hatására jelentkezik a fejfájás; a gyermek nagyon érzékeny a huzatra, szeretné, ha fejét melegen bekötnék, ingerlékeny és türelmetlen; nyugalom hatására enyhülnek a panaszai: Professional Medical (hánytatódió), naponta háromszor.
- Forró kendő: helyezzünk a gyermek tarkójára vászonkendőt, melyet előzőleg olyan forró vízbe merítettünk, amit gyermekünk éppen csak el, bír viselni. Ennek hatására a tarkó izomzata ellazul, ami főként feszítő fejfájás esetén hatékony.
- Hideg kezelések: hideg borogatás, jégtömlő váltakozó, hol a tarkón, hol pedig a homlokon való alkalmazásával ugyancsak sok esetben enyhíthetjük a fájdalmakat.
- Borsmentaolaj: a borsmentaolajnak fontos szerepet tulajdonítanak a kínai orvoslásban. Teaként fogyasztják vagy olaj formájában, külsőleg alkalmazzák. Vizsgálatok bizonyítják, hogy a borsmentaolajjal való bedörzsölés, főként a halántékon, ugyanolyan hatású, mint egy fej fájás-csillapító tabletta.
- Az Ájurvéda tan fejfájás esetére a majoránna virágából és leveléből készült főzetet ajánl.
Így készül a tea: egy teáskanál friss vagy szárított majorannát kb. 150 ml zubogva forró vízzel leöntünk, 5-10 percig fedő alatt állni hagyjuk, majd leszűrjük. Itassunk meg gyermekünkkel naponta kétszer-háromszor egy-egy csésze friss teát, amit esetleg kevés mézzel is ízesíthetünk.
Mit tegyünk megelőzésképpen?
- Gondoskodjunk róla, hogy gyermekünknek elegendő ideje jusson alvásra.
- A szabad levegőn való kiadós mozgás is fontos.
- Gyermekünk táplálkozása legyen kiegyensúlyozott, tartalmazzon bőven friss gyümölcsöt és zöldséget.
- Határoljuk be azt az időt, melyet gyermekünk a televízió vagy a számítógép képernyője előtt tölt el.
- Ne mulasszunk el gyermekünkkel szemészeti szűrővizsgálatra menni. Látásproblémák is okozhatnak fejfájást.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.