Gyomor- és bélhurut megelőzése, tünetei és kezelése
Tünetek
Más baktériumok és vírusok is idéznek elő gyomor-bél rendszeri fertőzéseket (például kólibaktérium, szalmonella), de ez a legveszélyesebb. A következőkből megtudhatjuk, hogyan előzhető meg a betegség.
A norovírus
A fokozott óvatosságot és a biztonsági intézkedések szükségességét az alábbi statisztikai adatok is indokolják:
- A fertőzéshez elegendő vírusrészecskék száma: 10 vagy kevesebb.
- A vírushordozók (fertőzöttek) körében a tünetmentesek aránya: 30%.
- A hányás-, illetve hasmenésroham befejeződése után az érintett még ennyi ideig fertőz: 2-3 hét.
- A kemény felületekre (padló, pult, csapok, fogantyúk, kilincsek stb.) tapadt vírus élettartama (fertőző képessége): 3 nap.
- A „puha” felületekre (például szőnyegbe, élelmiszerre) tapadt vírus élettartama: akár 12 nap.
Prevenció első körben
Konyhai higiénia. A járványos gyomor-és bélhurutfertőzés hátterében gyakran olyan étel fogyasztása áll, amelyet fertőzött személy készített, függetlenül attól, hogy a vírus aktív, vagy csak lappang a szervezetében. Bélfertőzéses embert éppen ezért ne engedjünk be a konyhába, vagy ha mégsem sikerül távol tartani, törölgessük le utána a konyhai felületeket (elsősorban a pultot) fertőtlenítőszerrel, például hipóval vagy háztartási fehérítőszer meleg vizes oldatával. Ha egy beteg ismerős vagy rokon ételt hoz a partira, ne együnk belőle!
Betegség után gyors takarítás. Hányásos, hasmenéses roham után gyors takarítással megakadályozható a fertőző mikroorganizmusok továbbterjedése. Törölgessük le a beteg által megérintett vagy összefogdosott felületeket háztartási fehérítőszer meleg vizes oldatával.
A művelethez húzzunk gumikesztyűt. Végül konyhai papírtörlővel töröljük szárazra a felületeket, a használt papírtörlőt pedig ne a lakásban lévő szemetesbe, hanem a kinti kukába dobjuk. A kesztyűt használat után mossuk le. Ügyeljünk rá, hogy a beteg ember megmosakodjon és azonnal átöltözzön, ruháját pedig a többi családtag holmijától elkülönítve mossuk, lehetőleg kevés fehérítőszert is tartalmazó, tűzforró vízben – figyelembe véve persze a ruhadarabok moshatóságára vonatkozó információkat.
Élelmiszer-biztonság. A hányást, hasmenést okozó mikroorganizmusok gyakorlatilag mindenféle élelmiszeren megélnek, és megőrzik fertőzőképességüket. Előzzük meg a bajt az ennivalók alapos tisztításával (ez főleg a gyümölcsök és a zöldségek esetében nagyon fontos), szakszerű tárolásával és biztonságos elkészítésével.)
Összefoglalás
Figyelmeztető tünetek. Hányingerrel, hányással, gyomorgörccsel és hasmenéssel járó roham, mely tizenkét órától három napig is eltarthat; rendszerint nem súlyos, csupán igen kellemetlen, kisgyerekek, idősek, legyengült immunrendszerű egyének esetében azonban figyelni kell, nehogy túlzott folyadékvesztés lépjen fel, vagy szövődményeket okozzon a fertőzés. Igyunk sok folyadékot, de ha az alábbi tünetek jelentkeznek, orvost kell hívni: fokozott szomjúságérzet, szájszárazság, szokatlanul kis mennyiségű vagy sötét vizelet, könnyhiány, gyengeség, levertség, szédülés.
Új fejlemények. Minden élelmiszer hordozhatja a megbetegedést kiváltó vírusokat és baktériumokat, de a kagylók (köztük az osztrigák) különösen veszélyesek, ha nyersen vagy nem kellően átfőzve, megsütve fogyasztjuk őket. Ennek oka egy újabb amerikai vizsgálat szerint az, hogy e puhatestűek bélrendszerében lévő bizonyos anyagok megkötik a norovírusokat, vagyis ha ilyen kagylókat eszünk, nagy mennyiségben kerülnek a szervezetünkbe ezek a kórokozók.
A kagylófélék sokféleképp elkészíthetők: párolva, forró vízben vagy olajban megfőzve, sütőben sütve, wokban vagy olajon pirítva – a lényeg, hogy mindegyik jól átforrósodjon, mert a vírus csak megfelelő hőhatásra pusztul el.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.