Melyek a leggyakorabbi mozgásszervi betegségek?
A rehabilitálandók nagyrészét a mozgásszervi betegségben szenvedők teszik ki.
Mi a fizioterápia célja?
A mozgásszervi betegségekben a fizioterápia célja, a betegség progressziójának megakadályozása, az aktív mozgások legoptimálisabb szinten való megtartása vagy kialakítása, illetve újra kialakítása, a fájdalom csökkentése és szükség esetén megfelelő segédeszköz biztosítása, a segédeszköz használatának a megtanítása, ezáltal az önellátás, önfenntartás, társadalmi integráció biztosítása. Ugyanis a mozgásszervi betegségek többsége akadályozhatja a beteg hely- és helyzetváltoztatását, fájdalommal járhat, esztétikai problémákat okoz, s mindezek pszichés zavarokhoz vezetnek és a társadalomban szegregációhoz, ezáltal rokkantsághoz. Azonban a korai felismerés, a korai diagnózis, a korai kezelés, a korai rehabilitáció elősegíti ezeknek az elkerülését vagy csökkentését, vagy kialakulásukat késleltetheti. A leggyakoribb rehabilitációs kezelést, fizioterápiát igénylő mozgásszervi betegségek:
Veleszületett rendellenességek csecsemő- és kisdedkorban
- ferde nyak (torticollis),
- dongaláb,
- végtaghiány,
- veleszületett gerincdeformitás. Gyermekkorban:
- tartáshibák (hanyagtartás, domború hát, gerincferdülés, ízületi elváltozások),
- Perthes-kór,
- juvenilis reumatoid arthritis,
- X és O láb,
- lúdtalp,
- mellkasdeformitás (susztermell, tyúkmell),
- traumatológiai esetek.
Felnőttkorban:
- porckopások (arthrosisok),
- polyarthritis chronica progressiva (sokízületi autoimmun eredetű ízületi gyulladás),
- traumatológiai esetek.
Mozgásszervi rehabilitáció szárazon és vízben
Mozgásszervi betegségekben alkalmazható rehabilitációs eljárások: gyógytorna, elektroterápia, masszázs, sínezések, hidro-, balneoterápia, termoterápia, foglalkozási és munkaterápia, segédeszközök használata (botok, mankók, járókeret, gyógycipők, protézisek, kerekesszék), pszichés vezetés.
A korai diagnózis, kezelés (gyógyszeres, szükség esetén műtéti beavatkozás), a korán megkezdett fizioterápia, munkaterápia, adekvát segédeszköz-ellátás és pszichés vezetés hozzájárul az állapot javulásához, elkerülhetővé teszi a rokkantság kialakulását.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.