Milyen egészségkárosító magatartások vannak?
A védőnő aktív egészségnevelő, egészségfejlesztő tevékenységet végez. Felvilágosítja a fiatalokat az egészségkárosító magatartás következményeiről, tájékoztatást nyújt az egészségi állapot megítéléséhez, fejlesztéséhez igénybe vehető egyéb egészségügyi ellátásokról (háziorvos, szülész-nőgyógyász, szakorvos stb.).
Hogyan segíthetik a védőnők az iskolákat?
Az iskolaegészségügyi ellátás keretében a védőnők interaktív foglalkozások és személyes találkozások keretében „szólítják meg” a fiatalokat. Az életkornak megfelelő szaktanácsadás keretében tartanak előadásokat és szerveznek prevenciós programokat a rizikómagatartások – dohányzás, alkohol, droghasználat – ártalmairól, elkerülésének lehetőségeiről.
Közös társadalmi érdek és felelősség jó példát mutatni számukra, megtanítani őket „nem”-et mondani és felelősségteljesen viselkedni.
Védőoltások és előnyük
A védőnők kompetenciakörébe tartozik a védőoltások szervezése és nyomonkövetése, melynek célja a lakosság fertőző betegségekkel szembeni védettségének kialakítása. Hazánk évtizedek óta világviszonylatban is élenjár az „átoltottsági arány” tekintetében, az életkorhoz kötött kötelező védőoltásokat az oltandók több mint 99%-a megkapja, ez nagymértékben a védőnők komoly szervező munkájának is köszönhető. Napjainkra eltűntek azok a súlyos betegségek, melyek korábban nagy számban betegítették meg a lakosságot (népies szóhasználattal a torokgyík, szamárköhögés, gyermekbénulás stb.).
A harmonikus, szerető család fontos egészségvédő tényező
Számtalan vizsgálat bizonyítja, hogy a családban, illetve házasságban élők egészségi állapota és életkilátásai sokkal jobbak, mint azoké, akik nem élnek házasságban, illetve családban. A magányos életmód számtalan betegség kockázatát rejti magában (alkoholizmus, depresszió stb.). A védőnő támogatja a gondozottakat az egyenrangú, feltétel nélküli szereteten, kölcsönösségen alapuló párkapcsolat kialakításában és fenntartásában, segítséget nyújt a családtervezésben, a különböző születésszabályozó módszerek kérdésében.
- Köhögés és köpettel járó köhögés okai
- Rekedtség okai
- A járás zavara: sántítás és ataxia
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ennek a trendnek a megfordítását szolgálja többek között a Kopp Mária akadémikus által elindított „Három királyfi, három királylány” mozgalom, melyhez több településen a védőnői szolgálat is csatlakozott.
Fiatal szülőknek kell a segítség?
A fiatal szülők számára a védőnő segítséget nyújt a szülői szerepek kialakítása terén. Az anyai szerep kiemelkedő szerep a nő életében, a külvilág elvárásai is nagyok. Téves az az elképzelés, hogy a gyermek megszületésével az anyává válás automatikusan megtörténik, ez egy folyamat, mely sokszor nehézségekkel, feszültségekkel, szerepbizonytalansággal terhelt. A védőnő segítő támaszként állhat az édesanya mellett, így megelőzhetővé válik egy esetlegesen kialakuló komolyabb pszichés probléma.
Az anya-gyermek kapcsolat jelentőségének tudatosításában, módszereinek kialakításában – például a korai kötődést szolgáló testi közelség, bőrkontaktus fontossága, igény szerinti szoptatás – a védőnői támogatás meghatározó lehet. A harmonikus családi kapcsolatok, az egészséges életmód, a felnőttkori testi-lelki egészség zálogát jelenthetik.
Szekunder prevenció módja
A szekunder prevenció célja a rizikótényezők, elváltozások és megbetegedések korai felismerése, a diagnózis felállítása és szükség esetén a megfelelő kezelés. A védőnő kompetenciakörébe a szekunder prevenció keretén belül a veszélyeztetettség észlelése és az azt követő „jelzőrendszeri” szerep illeszkedik. Jogszabályok és szakmai előírások által meghatározott vizsgálatokat és szűrővizsgálatokat végez. Kóros elváltozás vagy megbetegedés gyanújának észlelése esetén az érintetteket orvoshoz irányítja, majd az orvos útmutatásainak betartásával segíti a gyógykezelések eredményességét.
A prevenció célja
A nővédelmi és várandósgondozás során a másodlagos prevenció célja a leendő szülőknél és családjukban előforduló, a születendő gyermek egészségét veszélyeztető rizikó állapotok feltárása, mint például fejlődési rendellenesség, öröklődő betegség, kromoszóma-rendellenesség, krónikus betegségek, vagy a szülők egészségkárosító magatartása. A védőnő a veszélyeztető tényezők korai kiszűrése érdekében vizsgálatokat végez és nyomonköveti a várandósok testsúlyának alakulását, a vérnyomás, pulzus, mozgásszervek, érzékszervek és külső nemi szervek állapotát, a visszerességet. A kóros elváltozások észlelését követően tájékoztatást ad a rizikótényezők csökkentésének, megszüntetésének lehetőségeiről, valamint meggyőzi gondozottjait az egészségfejlesztésben, gyógykezelésben való együttműködésről, az útmutatások betartásáról, a további kezelések és vizsgálatok szükségességéről.
Mik a szabályok és mi a teendő?
A várandósgondozási protokoll szabályai szerinti orvosi vizsgálatokra irányítja a kismamát: nőgyógyászati vizsgálat, ultrahang, genetikai vizsgálat, laboratóriumi szűrővizsgálatok, terheléses vércukor vizsgálat, kromoszóma-rendellenességeket szűrő vizsgálatok (pl. Down-szindróma kiszűrése érdekében).
A csecsemő- és gyermekgondozás során a védőnő a gyermekek mozgás-és beszédfejlődését, mentális, szociális, értelmi és érzelmi fejlődését, egészségi állapotát folyamatosan nyomon követi. Módszertani irányelvek alapján szűrővizsgálatokat végez (testsúly, -hossz, -magasság, fej- és mellkörfogat, testtömegindex, érzékszervek működése, mozgásszervek fejlődése, kültakaró, nyálkahártya, nemi szervek vizsgálata). Ennek köszönhetően lehetőség nyílik a kóros elváltozások, illetve károsodások korai felismerésére: például idegrendszeri károsodások, látás-halláskárosodás, csípőficam, deformitások, rejtett heréjűség.
Hogyan fejleszthető a gyermek?
Az időbeni észlelés következtében megkezdődhet a gyermek minél korábbi fejlesztése, betegség esetén orvosi gondozásba vétele, gyógyítása. A védőnő meggyőzi a családot az egészségfejlesztésben, gyógykezelésben, habilitációban, rehabilitációban való együttműködésre, az ellátást végzők utasításainak pontos betartására. Megtanítja a szülőknek az otthonápolási és fejlesztési ismereteket, azok alkalmazási módját.
Milyen jogai vannak egy gyereknek?
A védőnő tájékozott a gyermeki, valamint az egészségügyi és szociális ellátással összefüggő jogok, jogosultságok vonatkozásában. A gyermekek otthoni környezetét, körülményeit testközelből ismeri, így elsőként észlelheti a gyermekbántalmazás vagy az elhanyagolás jeleit. A problémák felismerését követően segítő munkájával közreműködik a megoldási módok megtalálásában, a család saját erőforrásainak mozgósításában.
Mikre ügyel egy védőnő?
A védőnő környezettanulmányt készít, szükség esetén megteszi a megfelelő intézkedéseket, például jelzi észrevételeit a gyermekvédelmi szervezetek, szociális intézmények, családsegítő központok felé. A védőnői szolgálat az egészségügyi és szociális társszakmákkal karöltve – ismerve a rászorultak közvetlen környezetét – tesz erőfeszítéseket a társadalomtól elszakadtak, elmaradtak felzárkóztatására.
Mi a szerepük az ifjúsági védőnőknek?
Az ifjúsági védőnőnek kiemelt szerepe van az iskoláskorú gyermekek kóros elváltozásainak korai felismerésében. Szűrővizsgálatok elvégzésével (testsúly, magasság, testtömegindex, érzékszervi működés, személyi higiéné, mozgásszervek, golyvaszűrés, herék helyzete, vérnyomás stb.) nyomon követi a tanulók fejlettségét és fejlődését. A védőnő időben észleli a kialakuló deformitásokat (lúdtalp, gerincferdülés, hanyag tartás, mellkasdeformitások), a pajzsmirigy kóros működését, a magas vérnyomás gyanúját, látásélesség- és hallásproblémákat, színtévesztést stb. Eltérés esetén jelzi a problémát az orvosnak, szakembernek, szülőnek. A védőnő felelőssége a fejlődést akadályozó testi, lelki, szociális tényezők, különösen a magatartás- és figyelemzavarok tüneteinek korai felismerése. Veszélyeztetettség esetén a szakemberek útmutatásait követve közreműködik a korrekcióban, segíti a speciális gondozást igénylő gyermekek iskolai integrációját.
Tercier prevenció és jelentősége
A tercier prevenció lényege a tartós megbetegedésben vagy fogyatékosságban szenvedők életminőségének javítása, komplex rehabilitáció biztosítása, a további egészségromlás csökkentése. A megelőzés ezen formája elsősorban az orvos feladata, de egyeztetés és kölcsönös együttműködés esetén a védőnő tájékoztatással hathatós segítséget nyújthat. A védőnő figyelemmel kíséri az illetékességi körébe tartozó fogyatékkal élő vagy tartós betegségben szenvedő egyének és családtagjaik egészségi állapotát, körülményeit, az előírt kezelések és kontrollvizsgálatok betartását, és segítséget nyújt a gondozásban.
Egészségfejlesztés
A védőnő sokrétű prevenciós feladatainak felvázolásával a megelőző egészségügyi ellátás komplexitására és multidiszciplináris, multiszektoriális jellegére szerettem volna rámutatni. A magyar emberek egészségi állapota meglehetősen elmarad az ország társadalmi, gazdasági fejlettségéből adódóan elvárt szinttől. A jövő nemzedék egészségének védelme közös társadalmi érdek és fontos feladat. A védőnői hálózat áldásos tevékenysége ezeket a célokat szolgálja.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.