Betegségek és megelőzésük

Orrvérzés okai és kezelése

Az orrnyálkahártya gazdag erezetű: közvetlenül a felszín alatt sok apró hajszálér fut. Ezek felada­ta az orrüregbe belélegzett levegő felmelegíté­se – mielőtt az a tüdőbe jutna. A gazdag érhálózat szinte megelőlegezi az orrvérzés veszélyét, ami az egyéntől függően be is következhet.

Gyermekkorban gyakori jelenség, aminek az oka egyszerű: orrfújáskor vagy orrpiszkáláskor megsérül az orrnyálkahártya. Egyes esetekben az orrvérzés súlyos betegség kísérő tünete is le­het, ezért ha tartósan fennáll, okvetlenül keres­sük fel az orvost!

Leggyakoribb okok

Az orrvérzés leggyakoribb oka (gyermek­korban) az orrpiszkálás, mivel az érzékeny kiserek könnyen megsérülhetnek. Ez a rossz szokás felnőttkorban is megmarad, akár alvás közben, öntudatlanul is végez­zük. Az erőteljes orrfújás vagy az orrlyukba idegentest feldugása szintén okozhat orr­vérzést. Nagyon ritkán valamilyen súlyo­sabb betegség – pl. az orrgarat daganata vagy vérzékenység – kísérő tünete lehet. Ezért nagyon fontos, hogy tartósabb vagy ismétlődő orrvérzés esetén keressük fel or­vosunkat.

Az orrvérzés oka

A vérzés legtöbbször az orr Kieselbach-pontnak nevezett részéről ered. Az orrszárnyakra gyakorolt nyomás segítségével a vérzés elállítható. Az orr hátsó részéből származó vérzés ritkább, viszont súlyos oka lehet. Nehe­zebb is kezelni, mert nem hozzáférhető, közvetlen nyomást pedig nem tudunk rá gyakorolni, és jelentős vérveszteséget okozhat. Az orrvérzés tovább tart és nehezebben áll el azoknál, akik vérzékenységben (hemofiliában) szenvednek, vagy más beteg­ségük miatt véralvadásgátló kezelésben ré­szesülnek.

A csillapíthatatlan orrvérzés

Sürgős orvosi segítség szükséges, ha az orrvérzés fél óránál tovább tart, vagy a vér­vesztés túl nagy mértékű, és a beteg sá­padt, szédül.

A vérzést az orrba helyezett géztam­ponnal vagy katétercsővel mérséklik. A ballonkatéter (egyébként urológiában alkalmazzák) felfújható, és az orrüregben a vérző pontra nyomást tud gyakorolni. Másik módszer a vérzés kauterizálása ége­tés vagy fagyasztás révén. Visszatérő vér­zés esetén erre ismételten szükség lehet.

A nem csillapítható orrvérzést endosz­kópos úton ki kell vizsgálni. Az orrüreg­be, orrlyukakba juttatott rugalmas vizsgá­ló eszközzel daganat vagy érkárosodás nyomait keresik. Ezzel egyidejűleg szövetmintavétel is történik.

Orrvérzés kezelése

Forduljunk orvoshoz, ha az orrvérzés több mint 30 percig tart, de a következő módszerekkel perceken belül el lehet ál­lítani az orrvérzést.

Vérzés elállítása:

  • Fogjuk be a vérző orr puha részé Tartsuk így nyomás alatt legalább tíz percig, levegőt a szájon át véve.
  • Ha a vérzés nem áll el, folytassuk a nyomást újabb tíz percig.
  • Ne ütögessük, ne törölgessük, és ne fújjuk ki az orrot, mert az meghosszabbítja az orrvérzést.
Vigyázat! Orrvérzés után három óráig ne fújjuk ki az orrunkat, mert megszakítjuk az alvadási folyamatot, és újra elered az orrunk vére.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.