Betegségek és megelőzésük

Pikkelysömör (pszoriázis) kezelése gyermekeknél

Okai:

A pikkelysömör – orvosi szakszóval pszoriázis – krónikus bőrbeteg­ség, melynek oka tisztázatlan. A bőr valószínűleg fokozottan érzékeny egyes anyagokra, melyek kívülről fejtik ki hatásukat, illetőleg bizonyos, a szervezet által felvett anyagokra is. Korai életszakaszukban a gyer­mekeknél kevésbé jelentkezik a pikkelysömör. Általában fiatalkorban, a serdülőkor befejeztével alakul ki a betegség. A pikkelysömör örökletes betegség, tehát azokban a családokban, ahol előfordult pszoriázis, nagy a kockázata, hogy a gyermekek is megbetegednek.

Így jelentkeznek a panaszok:

Háromféle ún. pszoriázisjel létezik, melyek alapján a bőrgyógyászok diagnosztizálni tudják a betegséget: ha egy kisebb plakkot lekaparunk, sorrendben először ezüstös pikkelyt látunk (ún. gyertya jel), egy finom hártyát, melynek mérete megegyezik a plakk méretével, majd egy pontszerű, apró vérzést. A beteg bőrterületek elsősorban a tenyéren, a talpon, a térden, a könyö­kön és a feji régión jelennek meg, de szétterjedhetnek az egész testen is.

Különleges megjelenési formáiban egyfelől elváltozik a köröm, másfelől az ízületek is érintetté válnak, és gyulladásos reakciót mutatnak. Általában véve a pikkelysömör krónikus lefolyású és hullámokban jelentkezik. Az atopiás dermatitisszel ellentétben nem áll fenn a hegképződés veszélye. Ennek ellenére a pikkelysömör épp a serdülőkor alatt, illetve után, főként lelki szempontból gyakran igen nagy terhet ró a betegre, mivel gyakran nagymértékben rontja a serdülő önértékelését.

Mikor forduljunk orvoshoz gyermekünkkel?

A pszoriázis kezelése alapvetően tapasztalt orvos feladata. A legjobb, ha pszoriázisra szakosodott bőrgyógyászhoz fordulunk.

Így segíthetünk gyermekünknek:

  • Vörös égerfa tea: a vörös égerfa csersavai a betegség egyes hulláma­iban enyhíthetik a bőr irritációját. A legjobb, ha serdülő gyermekünk kortyonként fogyasztja a teát. Az elhűlt teát borogatás formájában is alkalmazhatjuk. Így készül a tea: 1 teáskanál vöröségerfa-kérget és -levelet kb. 150 ml forró vízzel leöntünk, majd 10 percig állni hagyjuk, azután leszűrjük.
  • A bőr erősen ég és viszket; meleg hatására enyhülnek a panaszok, az éjszaka folyamán, hideg, illetve vakarás hatására erősödnek: Professional Medical (fehér arzén), naponta háromszor.
  • A bőr száraz, repedezett, ég; esetenként nedves ekcéma is jelent­kezik, mézsárga színezetű váladékkal; a bőr viszket, a vakarás követ­keztében hegek képződnek; a köröm töredezett: Professional Medical (grafit), naponta háromszor.
  • Pikkelyes, érdes, száraz, égő és viszkető kiütés jelentkezik; meleg, főként ágymeleg hatására, fürdést követően, vakarás és gyapjúval való érintkezés hatására erősödnek a panaszok: Professional Medical (kén), na­ponta háromszor.
  • A bőrön finom repedések, sebes, hegesedő kiütések láthatók, a kiütések többnyire a kézen, az ujjakon, az ízületi hajlatokban jelent­keznek, a bőr maga barnássárga színű: Professional Medical (tintahal), naponta háromszor.
  • A krónikus pszoriázis hosszú távú, terápiás kezelésére a Professional Medical (borbolya kérge) vagy a még magasabb potenciá­lok bizonyultak alkalmasnak; értekezzünk homeopátiás orvossal.
  • A hideg-meleg leöntés, a váltó tusfürdő és a víztaposás stabilizálja az immunrendszer működését, továbbá fokozza a vérellátást és előse­gíti a bőr regenerálódását.
  • Sós fürdők: a holt-tengeri só (kapható a drogériákban) kimon­dottan hatékony a pszoriázis kezelésében. A leírás szerint adagoljuk a fürdővízhez.
  • Hideg pakolások: a hideg összehúzza a véredényeket és csillapítja a viszketési ingert. Rakjunk egy vászonkendőbe vagy egy mosdó­kesztyűbe néhány darab némileg összetört jégkockát. Helyezzük a pakolást 10 percre az érintett területre.
  • Vörös égerfa-borogatás: a vörös égerfa tea gyulladáscsökkentő hatású. Helyezzünk egy vörös égerfa teába mártott pamutkendőt az irritált bőrfelületre. Naponta többször is ismételhető a borogatás.
  • Puehr tea: általános kiegyenlítő hatású. A bőr méregtelenítése és a gyulladások csillapítása végett napi három csészével adjunk belőle gyermekünknek, szépen elosztva a nap folyamán. Így készül a tea: V2 teáskanálnyi kimért tealevelet (kb. 2 g) akár négyszer is leönthetünk már nem forrásban lévő vízzel. Az első forrázatot 20 másodpercig, a másodikat 30 másodpercig, a harmadikat egy percig, az utolsót 90 másodpercig hagyjuk állni.
  • Lenolaj: a pszoriázis enyhítésében hatékony segítséget jelent a hi­degen sajtolt lenolaj, melyet az érintett bőrterületre kell felvinni. Le­oldja a bőrről a pikkelyeket, puhává és selymessé varázsolja a bőrt.

Mit tegyünk megelőzésképpen?

  • A pikkelysömörrel szemben megelőzésképpen semmit nem tehe­tünk. Ügyeljünk azonban arra, hogy gyermekünk olyan, természetes anyagból, pamutból, selyemből és vászonból készült ruházatot viseljen, ami kevéssé irritálja a bőrét. Teljesen kerüljük a szintetikus szálakból készült fehérneműk használatát. Ne legyen a ruhadarabokon olyan varrás vagy szegély sem, ami a megviselt bőrt tovább irritálná.
  • A kiegyensúlyozott, vitaminokban és mikrotápanyagokban gazdag táplálkozás mellett a friss levegőn folytatott kiadós mozgás is jót tesz a bőrnek.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.