Mit jelent a terhességi cukorbetegség? Nézzük meg mind a 2 típus esetében!
A terhességi cukorbetegség – szakkifejezéssel gesztációs diabétesz, általánosan használt rövidítéssel: GDM – a terhesség alatt felismert cukorbaj neve.
Nézzük mi áll a háttérben:
Bár a jelenleg érvényes felosztásban is külön kategóriaként szerepel, a háttérben álló kórfolyamatok tekintetében nem önálló típus. Egyaránt e néven említjük, ha valószínűsíthetően – bár felismeretlenül – fennállt a terhességet megelőzően is, s akkor is, ha minden valószínűség szerint a terhesség vezetett a megjelenéséhez.
Azt, hogy fennmarad-e a terhesség után is, esetleg csak a szénhidrát-anyagcsere enyhébb károsodása – a cukorbetegséget megelőző állapotok egyike, az emelkedett éhomi vércukorszint (I(FG) vagy a csökkent glukóztűrő-képesség (IGT) – figyelhető meg, avagy az anyagcsere hosszabb-rövidebb időre normalizálódik, a szülés után, általában a 6. héten végzett újraértékelés (reklasszifikáció) dönti el.
A cukorbetegség fennmaradása esetén, típus szerinti megkülönböztetésére – 1-es, 2-es típus vagy a ritkább, genetikai háttérrel kialakuló betegségformák egyike – is e reklasszifikációt követően kerülhet sor.
A terhesség jól ismert módon élettani stresszállapotot jelent. Míg első harmadában az éhomi vércukorszint a nem terhes állapothoz képest kismértékben csökken is, a II. harmadtól – a II. trimesztertől – kezdve, részben a méhlepény termelte hormonok, részben az anyai súlygyarapodással járó zsírszövet-szaporulat, s az itt is termelődő szöveti tényezők fokozott képződésének eredményeként az inzulinhatás csökkenése, ún. élettani inzulinrezisztencia figyelhető meg.
Jól működő inzulinelválasztás esetén a hasnyálmirigy e hatáscsökkenést többletinzulin termelésével ellensúlyozza. Ha azonban az inzulinszekréció elmarad a szükséges mértékűtől, a szénhidrát anyagcsere károsodik. Ennek következményeként csökkent cukortűrő állapot (IGT) vagy cukorbetegség alakul ki.
Terhességben azonban mindkettő azonos elvek szerinti kezelést igényel, ami azt jelenti, hogy ha étrendi-életmódbeli változtatásokkal nem érhető el az anyagcsere teljes normalizálása, az egészségesekével minden tekintetben egyező vércukorértékek tartós biztosítására inzulint kell adni. Étrendi és életmódbeli előírások követése szükséges emelkedett éhomi vércukorszint esetén is.
A gesztációs diabétesz általában a későbbi 2-es típusú cukorbetegség korai hírnöke. Ha az anyagcsere – az előbbi esetben – rendeződik is a terhesség lezajlását követően, az ilyen személy fokozottan veszélyeztetettnek tekintendő későbbi 2DM szempontjából. Igen fontos ezért az ennek elkerülését szolgáló életmódbeli tanácsok megfogadása, valamint rendszeres, legalább évente egyszer vércukor-ellenőrzés végeztetése – panaszmentes állapotban is.
Mi az a reklasszifikáció?
Miért a szülés utáni 6. héten kerül sor általában a reklasszifikációra? Ennek gyakorlati okai vannak. Ideálisabb lenne természetesen, ha a szoptatás befejezése után kerülne rá sor, de legalább a szoptatás befejezése után is megtörténne. Az anyákat azonban a jelen szülészeti gyakorlat szerint a szülés utáni 6. héten biztosan ellenőrzik, későbbi kontrollokon való megjelenésük viszont esetleges. Ezért a jelen előírás erre az időpontra időzíti a szénhidrát-anyagcsere vizsgálatának idejét is.
Természetesen a GDM-es anyák anyagcseréjét a szülés idején s az azt követő napokban is rendszeresen ellenőrzik. Az esetek döntő részében a szülést követően a vércukorértékek normalizálódnak. Ha addig inzulin adása is szükséges volt, az rendszerint elhagyható, s csupán az étrendi megszorítások alkalmazása elegendő lehet.
Az említett ismételt ellenőrzésre, a reklasszifikációra természetesen ilyenkor is szükség van, tekintet nélkül arra, pillanatnyilag rendeződött-e az anyagcsere, vagy sem. Amennyiben a vércukorszint a szülést követően is magas marad, az addigi kezelés változatlan, vagy a szükséglethez igazodó folytatása a követendő eljárás.
Amennyiben a cukorbetegség már a terhesség előtt is fennállt, nem terhességi, hanem ún. prégesztációs cukorbetegségről beszélünk, ezt arra felkészült, nagy gyakorlattal rendelkező, több szakmás – ún. interdiszciplináris – háttérrel rendelkező szakrendelésen kell kezelni, gondozni.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.