Cukorbetegen, de stresszmentesen, viták nélkül!
A cukorbetegség ténye mindenkit megviselhet a környezetében. Szerettei aggódnak önért – néha túlságosan is -, a betegséggel járó kiadások pedig felboríthatják a család költségvetését. Az alábbi egyszerű tanácsok segítségével elejét veheti a komolyabb konfliktusoknak.
Világosítsa fel, és beszéljen nyíltan családtagjaival betegségéről!
Egyáltalán nem ritka, hogy egy cukorbeteg közeli hozzátartozója jobban aggódik a betegség miatt, mint maga a páciens. Az efféle félelmek gyakran a tájékozottság hiányából vagy a cukorbetegséggel kapcsolatos téveszmékből fakadnak. Szánjon időt arra, hogy alaposan elmagyarázza a család különböző tagjainak, mit jelent a cukorbetegség és hogyan fogják kezelni. Adja oda a családtagoknak a beszerzett tájékoztató füzeteket és könyveket. Ha gyerekeknek magyaráz, ügyeljen arra, hogy számukra érthető kifejezéseket használjon. Ők egyébként valószínűleg könnyebben fel tudják dolgozni a problémát, ha apránként, mintegy mellékesen magyaráz róla, ahelyett, hogy leültetné őket, hogy végighallgassanak egy hosszú, komoly előadást. Másrészről viszont figyelni kell arra, hogy ne maradjanak megválaszolatlan kérdéseik, mert akkor szorongani fognak.
Egyedül vagy párban?
Miután magában eldöntötte, szeretné-e, hogy párja elkísérje önt az orvoshoz, vesse fel neki az elhatározását. Lehet, hogy szívesebben beszél a cukorbetegségéről négyszemközt az orvossal. Másfelől viszont hasznos lehet egy „szövetséges” a rendelőben, aki felteheti azokat a kérdéseket, amelyek önnek nem jutnak eszébe, illetve aki odafigyel arra, hogy a kapott utasítások teljesen egyértelműek legyenek.
Vegye számításba az egészségügyi kiadásokat!
A havi háztartási költségvetés készítésekor feltétlenül vegye számításba a tesztcsíkok és a cukorbetegség elleni gyógyszerek költségeit is. A pénzügyi gondok gyakran vezetnek súrlódáshoz a házastársak között, s a konfliktusok válással is végződhetnek. Ha reálisan fel tudja mérni, és nyíltan elmondja, várhatóan milyen hatással lesz betegsége a család anyagi helyzetére, akkor félig már nyert ügye van.
Legyenek közös célkitűzések!
Ne feledje, hogy párjának is fontos az ön egészsége. Döntsék el együtt, mire van szükség a cukorbetegség karbantartása érdekében, például napi 30 perc sétára vacsora után vagy hazulról vitt ebédre. Ha együtt tervezik meg ezeket a dolgokat, kevesebb lesz a sértődés és a vita. így például, ha közösen elhatározzák, hogy ön mindennap valamilyen salátát visz ebédként a munkahelyére, lehet, hogy párja automatikusan gondoskodik arról, hogy mindig legyen otthon friss zöldség, valamint a saláta szállítására alkalmas műanyag doboz, és esténként segít elkészíteni a másnapi ételt.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha túl sok az aggódás
Ha családtagjai állandóan kéretlen tanácsokkal látják el vagy arról papolnak, hogyan kellene jobban gondját viselnie saját egészségének, attól egy idő után ingerültté válhat, vagy ellenkezőleg, igyekszik meg se hallani, amit mondanak. Az mindenképpen rossz elöntés, ha nem vesz tudomást erről a problémáról (különösen akkor, ha önnel együtt élő közeli családtagokról van szó). Inkább hívja meg a szűk családot egy kellemes ebédre vagy vacsorára egy étterembe, mert az, hogy nyilvános helyen vannak, segíthet féken tartani az esetleges indulatokat. Mondja el nekik szép nyugodtan, mennyire szereti őket, és milyen nagyra értékeli az aggodalmukat. Ezután adja értésükre, hogy ön szerint mivel segíthetnének a legtöbbet a helyzeten, és mi az, amivel ellentétes célt érnek el. Legyen teljesen nyílt és őszinte. Talán nem árt előre leírni a gondolatait, hogy biztosan ne felejtsen ki semmi fontosat.
Száműzzék a kiabálást!
A közönségességet, a bántó szavakat és a haragot célszerű száműzni a beszélgetések során. Várjon ki egy alkalmat, amikor a család összes tagja nyugodt, s ekkor beszéljen nekik arról, hogy ön szerint milyen közvetlen összefüggés van az ellenségeskedés és az egészség között. A harag és a stressz hatására termelődő hormonok megnövelhetik a vércukorszintet. Fia egy apróbb vita után ön érzi magát megbántva, ellenőrizze, hogy ez nem az alacsony vércukorszint miatt van-e. Lehetséges, hogy jobban teszi, ha étkezés utánra halasztja a komoly kérdéseket boncolgató családi beszélgetést.
Hogyan csökkentheti a stressz-szintet?
Ha ön jó példát mutat, a család is megértőbb lesz. Függetlenül attól, hogy egész nap keményen dolgozik vagy már nyugdíjas, fontos, hogy le tudja vezetni a felgyülemlett feszültséget vagy elűzni a – szintén stresszt okozó – unalmat. Jól jön ilyenkor az esti séta, a kézimunkázás, az olvasás vagy a jógázás. Szánjon erre időt, és tartson ki elhatározása mellett. Könnyebben tudja kezelni a felmerülő konfliktusokat, ha nyugodt és empatikus marad.
A házasság során felmerülő problémák
Egyre több kutató talál összefüggést a boldogtalan házasság és a magas vérnyomás, a stresszhormonok magas szintje és a depresszió kockázata között. A betegség (nemcsak a cukorbetegség) megviseli önt is és társát is, ezért segítsen a kapcsolatukon azzal, hogy naponta legalább egyszer egy „köszönöm”-öt mond párjának, s kérés nélkül megtesz neki egy-két apró szívességet. Ha párkapcsolata már komoly bajba jutott, forduljanak házassági tanácsadóhoz, hátha egy tisztázó beszélgetéssorozat segít a probléma megoldásában.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.