Cukor helyett: mindent az édesítőszerekről
Ma már tudományosan igazolt tény, hogy a túlzott hozzáadott cukorbevitel számos betegség okozója lehet. A tudatos választás érdekében cikkünkben részletesen bemutatjuk, hogy a cukor helyettesítésére milyen természetes és mesterséges édesítőszerek léteznek, és hogyan fogyasszuk őket egészségesen.
Mesterséges édesítőszerek
A vegyi úton előállított mesterséges édesítőszerek csak részben bizonyított negatív egészségügyi hatásairól egyre többet hallani. Annak ellenére, hogy szigorú élelmiszer-biztonsági vizsgálatokon esnek át, az orvosok nagy része egyetért abban, hogy biztonságos – alkalmankénti – fogyasztásukhoz az ajánlott napi mennyiség felső határát fontos betartani. Elsősorban csökkentett energiatartalmú, illetve cukormentes, de kisebb mennyiségben számos más élelmiszerben is megtalálhatóak. (pl. desszert, fagylalt, gyümölcskonzerv, pékáru, rágógumi, tejtermék, üdítőital, szirup stb.)
Esetenként akár több százszor is édesebbek, mint a kristálycukor. Minimális energiatartalommal rendelkeznek, és vércukorszint-emelő hatásuk sincsen, ezért a mesterséges édesítőszereket a cukorbetegek és inzulinrezisztensek is kockázatmentesen fogyaszthatják.
A kereskedelmi forgalomban elérhető mesterséges édesítőszerek közül főzésre és sütésre alkalmasak:
- az aceszulfám-K,
- a szukralóz, és
- a nátrium-ciklamát.
Amelyek pedig nem alkalmasak ezekre: az aszpartám és a szacharin.
Biztonságos cukoralkoholok
A cukoralkoholok (poliolok) a természetes édesítőszerek egy külön csoportját alkotják, csak nevükben alkoholok, mert valójában a cukrok redukálásával, kémiai úton előállított színtelen, kristályos, édes anyagok.
Sok gyümölcsben és zöldségben is megtalálhatóak, nem károsítják a fogakat, de nagyobb mennyiségben (napi 20–30 gramm felett), illetve arra érzékeny egyéneknél fokozott gázképződést, puffadást vagy hasmenést okozhatnak. Energiatartalmuk egy kicsivel több, mint a cukorénak a fele, ezért fogyókúra idején kevésbé ajánlottak. A legelterjedtebb cukoralkoholok:
- Eritrit: kalóriértéke és glikémiás indexe sincs, így nincs hatással a vércukor- és inzulinszintre. Az eritritről egy korábbi cikkünkben minden fontos tudnivalót összefoglaltunk.
- Nyírfacukor (xilit): a kristálycukorhoz hasonló állagú, de annál 40%-al kevesebb kalóriát tartalmaz, és alig emeli meg a vércukorszintet. Korábban a nyírfa nedvéből, ma már kukoricarostból állítják elő. Kelt tésztákat és kenyereket kivéve jól használható főzésre és sütésre is.
- Maltit: kukoricából állítják elő, lassan szívódik fel, a vércukorszintet minimálisan emeli csak meg, így cukorbetegeknek is ajánlott.
A cukoralkoholok kapcsán jegyezzük meg, hogy háziállatoknak (így kutyának) nem adható, számukra mérgező!
A legegészségesebb természetes édesítőszerek
A természetes édesítőszerek valamilyen formában megtalálhatók a természetben is, és általában gyümölcsökből vagy zöldségekből vonják ki őket nagy mennyiségben:
- Sztívia: enyhén kesernyés ízű, a sztívia nevű, Paraguayban őshonos növényből készül. Kivonata a cukornál 300-szor édesebb, kelt tésztákat leszámítva főzésre, sütésre is alkalmas. Energiaértéke rendkívül alacsony, nem emeli a vércukorszintet, rendszeres fogyasztása 2-es típusú cukorbetegség esetén a vércukorszint csökkenését eredményezi. Növeli a glükóztoleranciát, szabályozza az inzulinszintet, vírus- és baktériumölő hatású, így segít a fogszuvasodás, és az ínybetegségek kezelésében is. Képes csökkenteni a gyomorégést és a magas vérnyomást, segíti a hasnyálmirigy működését.
- Inulin: számos növényben megtalálható élelmi rost, nem okoz vércukorszint-növekedést, táplálja a hasznos bélbaktériumokat.
- Méz: energia- és szénhidráttartalma, illetve vércukoremelő hatása is megegyezik a kristálycukoréval. Magas vitamin- és ásványianyag-tartalma miatt alkalmankénti fogyasztása kifejezetten egészséges, de cukorbetegek és inzulinrezisztensek számára nem ajánlott, ahogy a szintén természetes almacukor, kókuszvirágcukor, datolya- vagy juharszirup sem.
- Fruktóz (gyümölcscukor): gyümölcsök és zöldségek tartalmazzák, a bennük megtalálható mennyiségben szervezetünk negatív hatás nélkül tudja feldolgozni, de édesítőszerként alkalmazva hozzáadott cukornak számít, viszont nem emeli meg annyira a vércukorszintet, és nem serkenti az inzulin kiválasztását, ezért kis mennyiségben cukorbetegek számára biztonságos alternatíva lehet.
- Szerzetesgyümölcs (luo han guo): Dél-Kínában honos gyümölcs, a belőle készült Monk gyümölcskivonat akár 200-szor is édesebb, mint a cukor, de kalóriát és szénhidrátot nem tartalmaz, és nem emeli meg a vércukorszintet sem.
Biztonságos édességek mindenkinek
A hozzáadott cukormentes vagy édesítőszeres édességek kínálatában finom és mellékíztől mentes, változatos édességeket találhatunk ma már szinte bármelyik boltban. Ezért nem csak cukorbetegség, inzulinrezisztencia esetén érdemes ezeket választani, hanem akkor is, ha fogyókúrázunk vagy szeretnénk egészségesen nassolni.
Ehhez szeretnénk figyelmükbe ajánlani a Majomkenyér hozzáadott cukormentes – ízletes kekszeit és – finom bonbonjait, amelyek ajándéknak is tökéletesek, mivel mindenki biztonságosan és örömmel fogyaszthatja őket!
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.