Gyermekágy és cukorbetegség
A szoptatás, az anyatejes táplálás minden gyermek egészséges fejlődését segíti, emellett jelentős szerepe van a szeretetteljes anya-gyermek kapcsolat kialakulásában. Az anyatejes táplálás további előnye, hogy a csecsemő még fejletlen immunológiai védekezését anyai immunglobulinok átvitelével, a fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség erősítésével segíti.
Cukorbetegek esetében az anyatejes táplálás még nagyobb jelentőségű, ugyanis számos adat szól amellett, hogy – 1-es típusú anyai cukorbetegség esetén – az anyatejes táplálás csökkent(het)i a későbbi cukorbetegség kockázatát.
Ezen általánosságok mellett prégesztációs, inzulinkezelésre szoruló cukorbetegeken további speciális megfontolások is szükségesek.
Hogyan szoptathat a cukorbeteg anya?
Az anya a szoptatás idején a szokásoshoz képest napi 4-500 Kcal-val nagyobb energiafelvételt igényel, ez a szénhidrátbevitel tekintetében is 30-50 gramm többletet jelent. Természetesen ezt a mennyiséget napi öt-hat alkalomra kell elosztani, azaz étkezésenként 5-10 grammal több szénhidrát kezelési rendszerbe iktatását igényli.
Megfigyelések szerint ugyanakkor a szoptatás a növelt szénhidrátbevitel ellenére vércukorcsökkentő hatású, ami feltehetően a csecsemő körüli fokozott fizikai aktivitásra vezethető vissza.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Cukorbeteg anyáknak ezért azt tanácsoljuk, hogy először ők egyenek az egyeztetett időben és mennyiségben, csak ezt követően kezdjék el az esedékes szoptatást. Pár perc várakozás akkor is tanácsolt, ha a gyermek sír és követelné már az étkezést.
Fontos a gyakori vércukorszint ellenőrzés!
A szoptató cukorbeteg anyának ezért gyakori vércukor-önellenőrzésre van szüksége, amelyet időszakosan – az anyagcsere labilitásától függően hetente-kéthetente – orvosi konzultációval célszerű kiegészíteni. Tekintettel arra, hogy csecsemő mellől elmenni sokszor nehézségbe ütközik, szükségesnek tartjuk annak hangsúlyozását, hogy a konzultáció nem szükségszerűen kell, hogy személyes ellenőrzést jelentsen. Alkalmas, egyeztetett időpontban történő telefonos megbeszélés jelentős anyagcsere-kisiklások hiányában elegendő lehet.
Mit kell tennünk szülést követően?
Felmerül a kérdés, hogy mikor történjék a szülést követően az ún. hosszú távra szóló intenzív inzulinkezelési rendszer beállítása. Jóllehet, a prégesztációs cukorbeteg nők már a terhesség előtti, majd alatti gondozás során is intenzív inzulinkezelést folytatnak, ez azonban gyakran napi 5-7-szer adott gyors hatású inzulin alkalmazását jelenti.
Ez a rendszer, jelentős anyagcsere-labilitás esetén a szülés után is megmaradhat, később azonban a „klasszikus” intenzív inzulinkezelési rezsimek – ún. bázis-bólus rendszerek – valamelyikére történő visszaállítás lesz helyénvaló. Ennek legkedvezőbb ideje a szülést követő 2-3. hónap, amikor az ifjú mama már „beletanult” a teendőkbe, kialakultak azok a szokások, amelyek önmaga és kisbabája ellátását a leghatékonyabban biztosítják.
Szoptatás idején mire kell figyelni?
Jelentős vércukor esés a szoptatás idején kerülendő. Az anya ugyanis gyakran egyedül, más felnőtt nélkül tartózkodik újszülöttje mellett, így jelentős vércukor esés felléptekor előfordulhat, hogy nincs, aki segítsen neki. Ebben a periódusban ezért magasabb, 10 mmol/l-ig emelkedő vércukor értékek is megengedhetők.
Ismételten fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy a szoptatás, tejelválasztás megléte nem jelent teljes biztonságot a fogamzás elkerülése tekintetében. Házaséletet ebben az időszakban is folytató nők számára ezért fogamzásgátló eljárások alkalmazása tanácsolt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.