Orvosi tanácsok

Súlyos egészségügyi problémák

A korszerű gyógyszerek és műtéti beavatkozások sok esetben nagyszerű eredményeket hoznak. Ám egy sor olyan egyszerű lehetőség is van – például a megelőző szűrővizsgálatok, a természetes táplálékkiegészítők, a gyógynövények és a ,,szuperételek” -, amelyek jelentősen csökkenthetik bizonyos betegségek kialakulásának kockázatát.

Vérszegénység

A vérszegénység azt jelenti, hogy túl kevés a vérben az oxigént a sejtekhez szállító vérfesték, a hemoglobin. Csak akkor szedjünk vastartalmú táplálékkiegészítőket, ha orvosunk úgy találta, hogy az ok vashiány! Ettől függetlenül azonban:

Fokozzuk a természetes vasbevitelt sovány vörös húsok, teljes kiőrlésű gabonakészítmények (például vitaminokkal dúsított gabonapelyhek), hüvelyesek (bab, borsó, lencse) és zöld levélzöldségek, mint a paraj vagy a kelbimbó fogyasztásával!

A C-vitaminban gazdag ételek serkentik a vasfelvételt, ezért a vasban gazdag ételekhez együnk paprikát vagy brokkolit, illetve igyunk, mondjuk, narancslevet!

Szedjünk spirulinatablettát (bioboltokban kapható)! Igen sok benne a vas, az ásványi anyag és a nyomelem.

Az étkezésekhez ne igyunk teát vagy kávét, mivel az abban levő vegyületek gátolhatják a vas felszívódását a bélből.

Asztma

  • A hagyományos kezelések mellett használjuk az alábbi készítményeket is, de orvosunk hozzájárulása nélkül ne hagyjuk abba a gyógyszerek szedését!
  • Szedjünk erős antioxidáns hatású C-vitamint! Csökkenti az asztmás roham hevességét, mert lassítja a hisztamin felszabadulását a sejtekből.
  • Igyunk a váladék fellazítására édesgyökérteát! (Vigyázat! A nagy mennyiségű édesgyökér bevitele egyeseknél megemeli a vérnyomást.)

Rák

A daganat elleni hagyományos kezelésekkel párhuzamosan alkalmazott kíméletes, természetes gyógymódok segíthetnek a kellemetlen mellékhatások enyhítésében, és erősíthetik az immunrendszert. A táplálékkiegészítők szedése előtt mindig kérjük ki orvosunk véleményét!

Szedjünk antioxidánsokat! A kutatási eredmények szerint a rák előidézésében szerepet játszhatnak a szabad gyökök, ezek a káros, pusztító hatású molekulák. Vannak olyan tápanyagok – például a béta-karotin, az A-, C- és E-vitamin, valamint a cink és a szelén -, amelyek gátolják a szabad gyökök működését, s ezáltal csökkenthetik bizonyos rákos daganatok kialakulásának kockázatát.

Rendszeres orvosi vizsgálatok

A rendszeres orvosi kivizsgálások során egész sor súlyos betegség jelei fedezhetők fel, még jóval a tünetek jelentkezése előtt. Kérjük orvosunk tanácsát!

  • Bőrrákvizsgálat: A rosszindulatú bőrrák is gyógyítható, ha korán észlelik, és elkezdik kezelni.
  • Csontsűrűségmérés: A csontritkulás kimutatására alkalmas.
  • Hüvelykenet: A méhnyakból vett dörzsmintából korai stádiumban kimutatható a daganatos elváltozás.
  • Koleszterinszint-mérés: A vérvizsgálat megállapítja, nem túl magas-e a vérben a szívbetegség kockázatát növelő kis sűrűségű lipoproteinek (LDL) szintje.
  • Mammográfia: Röntgenvizsgálat az emlő rend-ellenességei és a korai stádiumú emlőrák kimutatására.
  • Prosztataspecifikus antigén (PSA) szűrés: Az idejében végzett vizsgálat akár 35 százalékkal is csökkentheti a rosszindulatú prosztatadaganat kockázatát.
  • Székletvizsgálat: (VÉR) A vastag- és végbél rákos daganatait mutatja ki.
  • Szemvizsgálat: Többek között a magas vérnyomás, a zöld hályog és a cukorbetegség szövődményeinek észlelésére alkalmas.
  • Vérnyomásmérés: A magas vérnyomás miatt szívbetegség, szélütés vagy veseelégtelenség alakulhat ki.

Amit tudni kell…

Az antibiotikumokról

Az antibiotikumok súlyos baktériumfertőzések, például tüdőgyulladás esetén életmentők lehetnek. Túlzásba vitt használatuk azonban ellenálló baktériumtörzsek kialakulásához vezethet ráadásul elpusztítja a belekben élő „hasznos” baktériumok jelentős részét is, s emiatt fogékonyabbak leszünk a fertőzésekre. Ha orvosunk antibiotikumot ír fel, a kúra alatt és után szedjünk probiotikus – például acidophilus-tartalmú – táplálékkiegészítőt! Ez helyreállítja a megtépázott baktériumflórát, és elősegíti immunrendszerünk hatékony működését.

Cukorbetegség

Akinek a szervezetében nem termelődik elegendő inzulin, vagy akinél csökken a szövetek inzulinérzékenysége, az cukorbetegségben szenved. Az inzulin az a hormon, amelynek feladata a vér cukorszintjének szabályozása. A legtöbb Il-es típusú (csökkent inzulinérzékenység okozta) cukorbetegségben szenvedő betegen segíthetnek az alábbi tanácsok.

  • Együnk sokféle tápláló, alacsony glikémiás indexű ételt! Ilyen a zab-pehely, a pirítatlan müzli, a tészta és a barna rizs, a lencse és a bab, a joghurt és az alma. Ezek fokozatosan növelik a vércukorszintet ahelyett, hogy hirtelen „lökést” adnának.
  • Szabályozzuk vércukorszintünket testmozgással, mivel az fokozza sejtjeink inzulinérzékenységét.
  • Ha a testsúlyunk a korosztályunknak és magasságunknak megfelelő, az inzulin hatékonyabban működik a szervezetünkben.
  • Ha kórházba kell mennünk, relaxációs hangfelvételek hallgatásával lerövidíthetjük ottlétünket. A kutatások szerint a vizualizáció és a képzeletirányítás csökkenti a műtét előtti és utáni szorongást. Ezzel kapcsolatos ötleteket a természet-gyógyászati cikkeket árusító üzletekben kaphatunk.

Szívbetegségek

Számos vizsgálat bizonyítja, hogy táplálkozási és testmozgási szokásaink megváltoztatása nem csupán a szívbetegség rosszabbodását fékezi meg, hanem a károsodások egy részét is helyreállíthatja.

Védjük a szívünket azzal, hogy több sötétzöld levélzöldséget, sovány húst, teljes kiőrlésű gabonaterméket eszünk – ezek mind kiváló folsavforrások. A folsav a homo-ciszteinszintre hatva segít csökkenteni a szívbetegség kockázatát. Szedhetünk táplálékkiegészítőket is.

Együnk több halat! Az olajos húsú halakban (lazac, makréla) található hasznos zsírsavak koleszterinszint-csökkentő és alvadásgátló hatásuk révén védenek a szívbetegségekkel szemben.

Tipp: Mindennap tegyünk fürge, félórás sétát! A testmozgás a szívbetegségek megelőzésének egyik legjobb módja.

Magas vérnyomás

Bizonyos kezelések segíthetnek a magas vérnyomás csökkentésében. Az alábbi módszereket alkalmazva sok esetben elkerülhetjük a receptre felírt gyógyszerek kellemetlen mellékhatásait.

  • Kérdezzük meg orvosunktól, milyen életmódbeli változtatásokat javasol – több testmozgás, kevesebb alkohol fogyasztása, leszokás a dohányzásról, sómentes diéta – annak érdekében, hogy csökkenthessük a gyógyszereink adagját.
  • Megpróbálkozhatunk a vegetarianizmussal. A vegetáriánusoknak általában alacsonyabb a vérnyomásuk, s a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának valószínűsége is kisebb náluk. Ez a több rost és összetett szénhidrát bevitelére vezethető vissza, meg a zöldségekben és gyümölcsökben lévő vitaminokra és ásványi anyagokra, amelyek segítenek rendben tartani a vérnyomást.
  • A túlsúlyosság a magas vérnyomás egyik legfőbb oka. A súlyfelesleg leadása már önmagában is sokat számít a vérnyomás csökkentésében. A fogyókúra helyett azonban inkább a több testmozgásra és az egészséges étrendre helyezzük a hangsúlyt! A problémát két irányból támadjuk: csökkentsük a sóbevitelt, és növeljük a káliumfogyasztást, mivel egyeseknél a magas nátrium- és az alacsony káliumszint egyaránt hozzájárul a magas vérnyomáshoz. Sok kálium van például a banánban, a teljes kiőrlésű gabonakészítményekben, a babban, a burgonyában, az avokádóban és a narancslében.
Vigyázat! A gyógyszerek és a vitaminok, illetve gyógynövények között kialakulhat veszélyes kölcsönhatás. Mindig tájékoztassuk az orvosunkat arról, pontosan mit szedünk!

Táplálékkiegészítők és gyógyszerek

GyógyszertípusPéldaNe szedjük mellette!Veszély
Hashajtómagnézium-hidroxid szennaaloe vera, kaszkaraSúlyos hasmenést okozhat.
Szorongáscsökkentőalprazolamnyugtató gyógynövények ( pl. kava, lyukaslevelű orbáncfű)Szélsőséges levertséghez vezethet.
Véralvadásgátlódiazepam, aszpirin, warfarinőszi margitvirág, fokhagyma, ginkgo vagy E-vitaminEzek a gyógynövények és az E-vitamin vérhígító hatásúak.

Magas koleszterinszint

Ha változtatunk étrendünkön, és többet mozgunk, kisebb valószínűséggel alakul ki az érelmeszesedés, amely növeli a szívroham és a szélütés kockázatát.

  • Mindig reggelizzünk, és ilyenkor fogyasszunk teljes kiőrlésű gabonapelyhet (pl. zabpelyhet) vagy többféle gabonából készült kenyeret! Megállapították, hogy a koleszterinszint a nem reggeliző felnőtteknél a legmagasabb, és a teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket reggelizőknél a legalacsonyabb.
  • Együnk több friss zöldséget és gyümölcsöt! Az alma magas pektintartalma révén segít a koleszterinszint csökkentésében.
  • Együnk makrélát és lazacot, amelyek húsa gazdag a koleszterinszintet csökkentő ómega-3 zsírsavakban! Sovány húsokat fogyasszunk, a zsíros részeket vágjuk le; a csirkéről távolítsuk el a bőrét!
  • Fogyasszunk gugulipidet! Ez a gyógynövény (Commiphora mukul) úgy csökkenti a koleszterinszintet, hogy a májon át fokozza az epetermelést. Ha májbetegségben, gyulladásos bélbetegségben vagy hasmenésben szenvedünk, kérjük ki orvosunk tanácsát!

Vesekő

A vesekövek a vesemedencében kikristályosodott ásványi anyagokból állnak: ha elakadnak, rendkívüli fájdalmat okozhatnak. Ha hajlamosak vagyunk a vesekövességre, próbáljuk ki az alábbi kíméletes megelőző módszereket.

Ha táplálékkiegészítőt szedünk, ellenőriztessük azt orvosunkkal! Lehet, hogy kalciumot tartalmaz. Ez az anyag a vesekövek nagy részében jelen van, s nem célszerű a táplálékkiegészítővel is növelni a bevitelt. Egyes savkötő szerekben is nagyon sok kalcium van. A csomagoláson az összetevők felsorolásánál magunk is ellenőrizhetjük a kalciumtartalmat.

Fogyasszunk kevesebb oxálsavat tartalmazó ételt! Ilyen a csokoládé, valamint a kakaó- és karobpor.

Övsömör

Az övsömör fájdalmas hólyagjait ugyanaz a vírus okozza, mint a bárány himlőt. Főként 50 év felettieknél alakul ki.

  • Használjunk kapszaicinkrémet! Ez a hatóanyag, mely egyébként az erős paprika csípősséget is adja, gátolja a bőr idegvégződéseiben található, a fájdalomingert az agy felé továbbító idegi ingerületátvivő anyagok működését. A krém irritálhatja az érzékeny bőrt, ezért először csak egy kis folton próbáljuk ki!
  • Immunrendszerünknek és idegeinknek is jót tesz, ha több C- és B-vitamin-komplexet szedünk.
  • Használjunk aromaterápiás borogatást! Adjunk 6 csepp levendulaolajat, valamint 2-2 csepp citrom-és muskátliolajat 5 dl hideg vízhez! Mártsunk tiszta, puha rongyot az oldatba, csavarjuk ki, és borogassuk vele az érintett területet!
  • Hűsítő hatású, ha a fürdővízbe egy marék kukorica- vagy zablisztet szórunk, és ebben mártózunk meg.
  • Érdemes megpróbálkozni a homeopátiával is. A bőr viszketésére és égésére szedjünk Mezereumot, a heves, és éjszaka rosszabbodó ideg-fájdalomra pedig Arsenicum albumot!
  • Ha a hólyagok begyógyultak, de még fáj a helyük, simogassuk a bőrt nejlonzacskóba tett jéggel!

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.