A mélyvénás trombózis okai és tünetei
Előfordulása gyakorinak tekinthető, 1000 lakosra évente 1-2 új eset jut. Ez a szám Közép-Európában a földrajzi eloszlást nézve meglehetősen állandó, etnikai különbségek nincsenek. Vannak azonban különbségek az egyéb betegségeket illetően (pl. cukorbetegség), ahol a trombózishajlam magasabb. Magyarországon évente 10-20 ezer vénás trombózis lehet, amelyeknek jó része nem kerül felismerésre, vagy a beteg nem is jelentkezik vele orvosnál.
Melyek a mélyvénás trombózis okai?
A legfontosabb okok 3 csoportra oszthatók:
- a véráramlás lelassulása,
- a vér fehérje-összetételében létrejött változások (ma már mind a kóros fehérjéket, mind a társuló betegségeket kezdjük megismerni)
- végül az érfal kóros elváltozása – ahogy az endotél sejteknél utaltunk rá.
Az áramlás lassulását kiválthatják: pangásos szív- és tüdőelégtelenség, kövérség, nagy helyi vérömleny, daganatok, terhesség, mozgáskorlátozottság (pl. gipszelés miatt).
A vér összetételét megváltoztató betegségek (pl. cukorbetegség, veseelégtelenség, zsíranyagcsere-zavarok, rosszindulatú hematológiai betegségek, de minden olyan ok is, ami a vér belső ellenállását (viszkozitását) növeli. Az érfalat borító endotélt károsíthatják gyógyszerek, zsírlerakódás (plakk), toxinok(pl. kígyómarás), allergia stb.
Melyek a mélyvénás trombózis jellegzetes tünetei?
A jellegzetes tünetek, melyek akár az alsó, akár a felső végtagon jelentkezhetnek: a fájdalom, a duzzanat, feszesség, kötegezettség a véna lefutása mentén, a felületes vénák esetén bőrpír, vörösség a véna mentén, néha lila elszíneződés.
Ma, a korszerű képalkotó módszerek (pl. ultrahang) alkalmazása mellett különösen érdekes a régi „klasszikus” fizikális vizsgálati módszereket megnézni.
Sok vizsgálatot a kitalálójáról neveztek el:
- A lábfejet a térd felé hajlítva lábikrafájdalom jelentkezik (Homans-jel).
- Az Achilles-ín mindkét oldalán nyomásérzékenység tapasztalható (Bisgaar-jel).
- A combra helyezett vérnyomásmérőt 100 Hgmm fölé felfújva lábikrafájdalom jelentkezik (Löwenberg-jel).
- A belső talpizomzat nyomásérzékeny (Payr-jel).
- Az alsó lábszárat ellátó véna területén az izomkötegek feletti vénák tágultak (Pratt-féle vénák).
- Lágyéktáji nyomásérzékenység jelentkezhet (Rielander-jel).
- Köhögésre alsóvégtagi fájdalom jelentkezik (Louvel-jel).
- Köhögtetéskor észleljük a comb tágult vénájában a nyomásváltozást: a vénabillentyűk elégtelenül működnek (Hackenbruch-teszt).
- A trombózisos lábszár jobbra-balra mozgatása fájdalmas (Ducuing-jel).
- Tenyérnyivel a trombózisos lábszár térde alatt, a sípcsont belső részén fájdalmas nyomáspontok észlelhetők (Meyer-jel).
- A lábikra egésze nyomásérzékeny (Tschmarke-jel).
Ezek ismerete még manapság is segítheti a beteget az öndiagnózisban, de a tünetek felismerése után sürgősen orvoshoz kell fordulni!
Hol fordul elő a szervezetben leggyakrabban a mélyvénás trombózis?
Mivel állapítják meg a MVT diagnózisát?
A fizikális tünetek (lásd előbb), a rizikótényezők, laboratóriumi vizsgálatok, a családi és egyéni kórelőzmények feltárása mellett kb. 20 éve korszerű képalkotó vizsgálatok is rendelkezésre állnak.
- Duplex Doppler ultrahang: ez a fizikában ismert Doppler-jelenség alapján, az áramló vér alakos elemeiről visszaverődő ultrahang jeleket fogja. Ahol nincs áramlás, a műszer fejét a véna fölé nyomva sem észlelünk áramlást. Visszatérő trombózisokat már sokkal nehezebb megállapítani a károsodott vénabillentyűk miatt.
- A venográfia során az alsó lábszár vénáját a lábhát vénáin keresztül röntgen-kontrasztanyaggal töltjük fel és így tesszük a vénákat láthatóvá. Hátránya, hogy terhességben, daganatos betegben, friss műtét után nem végezhető, továbbá hogy – bár ritkán – egyeseknél a kontrasztanyag is okozhat trombózist. Ma már alig használják.
- MR. Ezt elkerülendő, ma már a mágneses rezonancia (MR) technikával vizsgálunk: rádiófrekvenciás hullámokkal sugarazzuk be a kérdéses területet, ami gerjeszti a hidrogénatomokat: a besugárzás után visszatérnek eredeti állapotukba, de felvett energiájuk kisugárzását egy igen fejlett komputer-technikával képpé lehet alakítani, hisz minden szövet más jelet ad le.
- D-Dimer teszt: ez egy laboratóriumi vizsgálat, amely azon alapszik, hogy ha a szervezetben valahol alvadás zajlik, ott a fibrinolízis (az alvadék oldása) is végbemegy. A módszer csak tájékoztatásra jó, a trombózis kizárására. Meghatározása abban a döntésben segít, hogy mikor hagyhatjuk abba az alvadásgátló kezelést.
Mik lehetnek az MVT következményei?
Tekintve, hogy az alvadási rendszerünk igencsak szabályozott, abban a pillanatban, hogy a „fibrindugó” elkezd kialakulni, már rögtön működésbe lépnek az ellenregulációs mechanizmusok és a szervezet igyekszik a fibrint feloldani.
- Erre az igen hatékony, ún. fibrinolitikus rendszerünk áll rendelkezésre, ami azonban a masszív, teljes mértékben az eret lezáró, nagy trombózisokat igen lassan, évek alatt, vagy soha nem oldja fel: a trombus szervül.
- Az esetek 5-10%-ában a trombus teljesen feloldódik, de a vénabillentyűk ekkor is károsodottak maradnak, ami a kiújuló, következő trombózis melegágya lesz.
- Legtöbbször az alvadás növekedésnek indul, további alvadékréteg rakódik rá, végül teljes elzáródás alakul ki. A teljes elzáródás után kifejlődik ugyan egy „kisegítő” vénás hálózat, az ún. kollaterális rendszer, de az ellátott terület anyagcseréje romlik és az illető szerv működése károsodik. Ezt nevezzük poszttrombotikus szindrómának.
Milyen szövődményei vannak a mélyvénás trombózisnak?
Az esetek egy részében a betegséget a betegek súlyosabb szövődmények nélkül vészelik át. Ha azonban a lábduzzadás, fájdalom tartós, az ultrahangvizsgálat a vénabillentyűk jelentős károsodására utal, súlyos késői szövődmények léphetnek fel.
A károsodás miatt a vénás keringés hatástalanná válik, lelassul, és kialakulhatnak helyek (pl. a bőr alatt), ahol a vér gyakorlatilag alig kering. Ez a felületen bőrelszíneződéssel jár, továbbra is fájdalmas: ezt hívjuk vénás keringési elégtelenségnek, szaknyelven poszttrombotikus szindrómának. Ma ez Magyarországon népegészségügyi problémát jelent. Tünetei enyhe esetben nem láthatók, súlyosbodását a kitágult vénák, az ún. varixok, az ödéma (vizenyő), később létrejövő pigmentáció és fekélyek kialakulása jellemzi.
Mi a célja a mélyvénás trombózis (MVT) kezelésének?
- Meggátolni a létrejött vérrög méretének további növekedését.
- Megakadályozni a következő rög képződését.
- Megakadályozni a tüdőembólia kialakulását.
- A lehető legkisebbre csökkenteni a szövődmények bekövetkezésének valószínűségét.
Megvéd-e az aszpirin szedése a mélyvénás trombózis kiújulásától?
Semmiképpen sem. Az aszpirin – mint a szívről és az artériás rendszerről szóló fejezetben olvasható – kiváló gyógyszer a vérlemezkék összecsapzódásának megakadályozására, de nem akadályozza meg a vénás oldalon bekövetkező véralvadási folyamatokat.Különböző cikkek az esetleges jótékony hatásáról írnak, de ez meg sem közelíti az alvadásgátló kezelés megelőző hatékonyságát.
Sok esetben szükséges, hogy a beteg aszpirint is szedjen a szíve vagy az ereinek állapota miatt; tehát orvosi javallata van a vérlemezke-gátlásának. Ilyenkor azonban a kombinálást az alvadásgátlókkal szigorúan szakintézeti/kórházi/szakambulanciai ellenőrzéssel lehet elvégezni.
Előfordul-e trombózis gyermekkorban vagy a magzatban?
Igen, előfordulhat, de sokkal ritkábban. Sőt, már a méhben is lehet a magzatnak trombózisa. Ilyen kórkép pl. a protein C nevű fehérje (az alvadás egyik természetes gátló anyaga) teljes veleszületett hiánya, ami ma még halálos betegség. Általánosságban elmondható, hogy évente 1 millió gyermek közül 1 kap trombózist és többnyire olyan esetekről van szó, ahol nem egy, hanem több molekuláris defektus fordul elő egyszerre.
Előfordulhat-e több defektus (károsodás) ugyanabban a betegben?
Igen, előfordulhat, ezek azonban szerencsére ritkaságok. A protein C hiánya az átlagoshoz képest 15-szörösére, az antithrombin III hiánya 50-szeresére emeli a trombózis rizikóját: ha a kettő egyszerre van jelen, a rizikók összeszorzódnak: a kettős defektus 700-szoros rizikót jelent. A V-faktor ún. Leiden-mutációja (7x-es rizikó) is társulhat antithrombin III defektussal: 350-szeres lesz a rizikó.
Ha azonban megállapították a többszörös defektust, akkor azok a betegek többnyire élethosszig tartó alvadásgátló profilaxist (megelőző kezelést) igényelnek. Ezt a kialakulóban lévő trombózis centrumok végzik, hiszen az ilyen betegeknek rendszeresen ellenőrzésre kell járniuk.
Mit kell tenni, ha már lezajlott egy trombózisa?
- Minden lábduzzadás, lábfájdalom esetén azonnal orvoshoz kell fordulni;
- Minden esetben el kell mondania az orvosnak a korábbi kórtörténetet;
- Autóhasználat esetén kétóránként 5 perc séta javasolt;
- Repülőút előtt konzultáljon orvosával (lásd később);
- Ha bármilyen sebészeti beavatkozást terveznek Önnél, forduljon ahhoz az orvoshoz, aki az alvadásgátló kezelésben részesítette;
- Nők ne szedjenek ösztrogéntartalmú gyógyszereket fogamzásgátlás céljára, ne használjanak tapaszokat, gyűrűket, méhbe helyezett fogamzásgátló eszközöket.
Kell-e szűrővizsgálatra mennem, ha:
Ha a családtagomnak volt trombózisa és igazoltan trombofíliás, nekem, akinek még soha nem volt trombózisom.
Általánosságban szükségtelen. Amennyiben azonban bármilyen egyéb trombózis bekövetkezését elősegítő „esemény” történik, erről az orvosnak tudnia kell és akkor megítélheti az egyébként nem olcsó vizsgálatok szükségességét. Amennyiben fiatal nő esetében pozitív a genetikai teszt, a fogamzásgátló tabletta szedését abba kell hagyni. Ha fiatal nő mélyvénás trombózis miatt hatékony alvadásgátló kezelést kap, akkor szedhet fogamzásgátló tablettát, de csak akkor, ha valóban a jó tartományon belül van.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.