Függőség kialakulása és elkerülése – alkohol, dohány, cukor, csokoládé
Sokunknak van kedvenc étele vagy itala, amit előszeretettel fogyaszt. Ez még nem baj, ha tudunk mértéket tartani, de a túlzás, mint sok másban, itt is bajt okozhat. A rászokásnak azonban, legyen szó valamilyen ételről, alkoholról vagy cigarettáról, van ellenszere.
Egy-egy kellemes élmény nagyon könnyen veszélyes szokások kialakulásához vezethet. Sok rossz étkezési szokás gyökere életünk korai szakaszában keresendő. Ha az ember gyermekkorában hozzászokik a sok sóhoz vagy cukorhoz, a zsíros ételekhez, megszereti és később is igényli az effajta ételeket. A családi asztalnál elsajátított jó és rossz szokások felnőttkorban öntudatlanul is tovább élnek.
A függőség kialakulása
Az étel gyakran tudat alatti kapcsolatban áll a szeretet és a biztonság érzésével. Lehet, hogy aki bánatában egy tábla csokoládéval vigasztalódik, annak gyermekként szülei édességeket és csokoládét adtak, hogy a feladatát elvégezze, vagy megjutalmazzák, hajói viselkedett.
Az érzelmi összefüggések mellett kémiai okai is lehetnek annak, hogy néhány étel fogyasztása függőséghez vezet. A csokoládé azért vigasztaló, mert olyan anyagokat tartalmaz, amelyek aktívan javítják a hangulatot. A csokoládéban levő cukor megemeli A vércukorszintet, a triptofán pedig a szerotonin- és endorfinszintet.
A szerotonin nyugtat, az endorfin csökkenti a fájdalommal szembeni érzékenységet. Ráadásul a csokoládéban fenil-etilamin (PEA) is található, ami „boldogságérzetet” okoz, valamint teobromin, ami stimulánsként hat. Mindezek az összetevők hatásos „koktéllá” állnak össze, ami valósággal megrészegíti a csokoládéfüggőket.
Mindennapi szokások
Hétköznapi élelmiszerek és italok is hozzászokást, sőt függőséget válthatnak ki. Miért kell például étkezés közben mindent megsózni, a második csésze kávéba vagy teába még egy kanál cukrot tenni, a borospoharat újratölteni?
Míg az emberek általában tudatában vannak a túlzott alkoholfogyasztás veszélyeinek, a túlzott só-, cukor-, zsír- és koffeinfogyasztás veszélyei kevésbé ismertek. Ha ezek olyan ételek, amelyeket kedvelünk, lehet, hogy nehéz elfogadni: a felmerülő egészségügyi problémákért – az elhízásért, magas vérnyomásért, szív- és érrendszeri betegségekért, -részben ők is felelősek.
A haszon betakarítása
A sötét szőlőfajták, amelyekből a vörösbor készül, bőségesen tartalmaznak a szívbetegségek ellen védelmet biztosító antioxidánsokat. Ezért tartják egy-egy pohár (napi két deciliter) vörösbor fogyasztását jó hatásúnak a szív- és érrendszer szempontjából. Lehet, hogy már ki is fejlődött a kötődés az édes, zsíros ételekhez, lehet, hogy már automatikusan sózzuk az ételt, mondván „hogy jobban kihozza az ízét”.
Leleményes megoldások
A megoldáshoz először is az kell, hogy felismerjük a problémát. Ha rájövünk, miért szeretünk túlzottan bizonyos élelmiszereket, ha többet megtudunk az ételeknek és italoknak a szervezetre gyakorolt hatásáról, valószínűbb, hogy előbb-utóbb megpróbálunk egészségesebben enni és inni. Persze nehéz elszakadni az ismerős ízektől, megváltoztatni a főzési szokásokat.
Ehhez vállalkozó kedv és némi fantázia szükségeltetik. Például, hogyan szokjunk le a sózásról? Mivel ez annyira része a napi főzésnek, drasztikus lépést kell tenni: eldugni a sótartót a konyhaszekrény legfelső polcára. Helyette ízesítsük ételeinket pácolással, balzsamecettel, gyümölcsecetekkel, fokhagymával és citrusfélék levével. Az édesszájúak nehezen állnak ellen a nassolásnak és hajlamosak több kanál finomított cukrot adni az ételekhez, italokhoz.
Ezen úgy segíthetünk, hogy megszabadulunk a cukortartótól, viszont mindig kéznél van egy friss gyümölcsökkel jócskán megrakott tál. A gyümölcsdarabok jóval egészségesebb összetett cukrokat, antioxidáns C-vitamint és rostokat tartalmaznak. A legtöbb ember túl sok zsiradékot fogyaszt – az átlagos étrendben az energia 38-40 százalékát ez adja.
Használjuk okosan a serpenyőnket!
Szerezzünk be egy jó minőségű, vastag fenekű teflonserpenyőt, és a húsokat süssük benne zsír hozzáadása nélkül. Hevítsük a serpenyőt egész forróra, tegyük bele a húst, és csak akkor kezdjük alacsonyabb hőfokon sütni/főzni, ha a szeletek már kívül megpirultak. Másik zsírmentes módszer az „en papillote”. A C-vitaminban gazdag citrom segít az immunrendszernek. Préseljünk bőven citromlevet egy pohár hideg ásványvízbe, és fogyasszuk alkoholos italok helyett.
Aki több mint hat csésze teát vagy kávét iszik egy nap, valószínűleg már nem tudna lemondani a napi koffeinadagjáról. A kávéfogyasztást csak fokozatosan szabad csökkenteni, mert elvonási tünetek jelentkezhetnek. Kortyolgassunk a nap folyamán vizet, gyümölcslevet, gyógynövényteát.
Alkoholt mértékkel!
Szükségtelen bármilyen ételt vagy italt – különösen az alkoholt -démonizálni. A kérdés mindössze az, hogy helyesen élünk, vagy visszaélünk-e vele.
Jótékony hatás. Az alkoholnak az egészségre gyakorolt jótékony hatását vizsgáló kutatások kimutatták, hogy a vörösbor sok antioxidáns hatású flavonoidot tartalmaz. Ezek a növényi vegyületek védenek a szabad gyökök okozta károsodással szemben: gátolják a rákos sejtek kialakulását, gyulladáscsökkentők, védenek a szív- és érrendszeri betegségek és a szürke hályog ellen is.
Mérsékelt alkoholfogyasztás – kb. napi 20 g alkoholt tartalmazó bor vagy sör (de nem tömény ital!) – csökkentheti a szívinfarktus és a szélütés kockázatát. A nők hetente legfeljebb 140 grammnyi, férfiak 210 grammnyi alkoholt fogyaszthatnak (); ezt a mennyiséget igyuk a hét folyamán minél egyenletesebben elosztva. Iktassunk be hetente két egymást követő alkoholmentes napot!
Alkoholfüggőség
Ha valaki rászokik az alkoholra, idővel az elfogyasztott mennyiség szinte észrevétlenül nő, kialakul a kora reggeli alkoholfogyasztás szokása, és a sörről áttér a töményebb italra. Szeszélyes hangulatváltozások, memóriazavarok jelentkezhetnek, attól függően, hozzájut-e a napi adaghoz.
Aki időben felismeri a tényt, hogy egyre többet iszik, esetleg még meg tud állni a lejtőn. Ebben különböző szervezetek is segítséget nyújthatnak. Ha azonban valaki úgy érzi, hogy képtelen megbirkózni a problémával, mielőbb keresse fel orvosát.
A negatív hatások
Nem is kell ahhoz alkoholistának lenni, hogy előbb-utóbb táplálkozási hiányosságok alakuljanak ki az alkohol hatására. Ez részben azzal magyarázható, hogy az alkohol csökkenti az étvágyat. Másrészt hat a B-, A-, C- és D-vitaminok, az esszenciális zsírsavak, valamint az ásványi anyagok közül a kalcium, a cink, a magnézium és a foszfor anyagcseréjére.
A kezdeti feldobottság, oldottság ellenére az alkohol veszélyes következményekkel járó hangulatváltásokat okozhat. A családban elkövetett erőszakos cselekmények leggyakoribb oka az italozás és a részegség. Az alkohol oldja a gátlásokat, s így felelőtlen viselkedéshez vezethet. Évente több ezer közúti baleset oka az ittas vezetés, gyakori a súlyos, halálos kimenetelű baleset.
A túlzott szeszesital-fogyasztás fokozza az agy- és májkárosodás veszélyét, és szív- és érrendszeri betegségeket okozhat. Alkoholisták gyakrabban szenvednek csontritkulásban, cukorbetegségben, impotenciában. A túlzott alkoholfogyasztás – különösen, ha az illető dohányzik is – gyakran megtalálható a garat-, szájüreg-, gyomor-, hólyag-, tüdő- és máj rák kialakulásának hátterében.
Mondj nemet a cigarettára!
A legkevesebb, amit megtehetünk egészségünkért, hogy abbahagyjuk a dohányzás: ez köztudottan az egyik legfontosabb kockázati tényező a rosszindulatú daganatok, táplálkozási hiánybetegségek, érelmeszesedés és más szív- és érrendszeri betegségek szempontjából. A cigarettában számos méreganyag található, közülük a legnagyobb mennyiségben a nikotin, a benzpirin és a szén-monoxid. Ezek károsítják a sejteket, fokozzák a rákos elfajulás veszélyét.
Kárenyhítés
Bizonyosodjunk meg róla, hogy elegendő gyümölcsöt és zöldséget fogyasztunk, mivel ezek sok C-vitamint és egyéb antioxidánst tartalmaznak. A C-vitamin erősíti az immunrendszert, véd a fertőzésektől és elpusztítja a ráksejteket. A dohányzás és az alkoholfogyasztás miatt csökken a szervezet C-vitamin-tartaléka – ezért, becslések szerint, a cigarettázóknak szálanként körülbelül 50 mg-nyi pótlásra lenne szükségük.
Változatok a leszokásra
A leszokáshoz változatos alternatív terápiák – pl. hipnózis, akupunktúra – állnak rendelkezésünkre. Ne féljünk attól, hogy felszedünk néhány kilót! A fizikai aktivitás növelése segít leadni a fölösleges kilókat, sőt a testedzés nyugtató hatású is. Megfontolandó relaxációs technikák elsajátítása.
Étrend függőséggel küzdőknek
- Ha csokoládéra vágyunk: Nassoljunk gyümölcsöt: keverjünk apróra vágott alma- és banándarabokat joghurtba; készítsünk gyümölcsturmixot (lásd a receptmutatót); vagy próbáljuk ki a fűszeres gyümölcssalátát.
- Só helyett: Csavarjunk limonella- vagy citromlevet az ételünkre, együnk fűszeres ételeket, például az ázsiai ráklevest vagy rákpogácsát csilimártással.
- Ha cigarettára vágyunk: Tereljük el a figyelmünket falatozással: egy tál (só vagy cukor nélküli) pattogatott kukorica; egy maréknyi mogyoróféle vagy magok; gyümölcs vagy zöldségdarabkák, sült cékla tormamártással (sok benne a C-vitamin), friss tonhal
- Alkohol helyett: Igyunk ásványvizet citrom- vagy limonella karikával, gyümölcslevet, gyömbérsört, alkoholmentes sört vagy bort.
- Túl sok a zsír az étrendünkben? Együnk kisebb zsírtartalma ételeket: grillezett, bordás serpenyőben sütött vagy főtt csirkét és halat, a sütőben elkészíthető hasábburgonyát.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.