Egészségmegőrzés

Mit kell tudni a kézsebészeti betegségekről?

A korszerű kézsebészet a sebészet legfiatalabb, önálló diszciplínává vált területe. Kialakulása a 60-as évekre tehető. Speciális felkészültséget, meg­felelő műszerezettséget, varróanyagokat, kifinomult műtéti technikát, fo­lyamatos kutatómunkát, speciális szemléletet és orvosi elkötelezettséget igényel.

Magyar sikerek a kézsebészetben

A magyar kézsebészet megteremtette ezeket a feltételeket. Ennek köszönhető, hogy a hazai kézsebészet eredményei világszerte ismertekké, elismertekké váltak.

A XX. század második felében fellendülő iparosodással, a sport tömeg­méretű terjedésével, a hobbitevékenységhez nyert technikákkal, a ház­tartásban használt gépek egyre fejlettebb voltával egyidejűleg megsza­porodtak a kéz sérülései. A kézsérülések aránya az összes sérülés között megközelíti a 30%-ot. Ebben is meghatározó a munkaképes korosztály, különösen a fizikai dolgozók aránya.

Hogyan látják el a kézsérüléseket?

A kéz sérüléseinek ellátása jellegzetesen helyreállító tevékenység. A kéznek ugyanis kettős, egymástól szinte elválaszthatatlan fontos funk­ciója van. A mozgásról és érzékelésről van szó. Lévén a kéz munkaeszköz, a két funkció egyidejű megléte biztosítja mindazt, amit a kéztől elvárunk.

A mozgás biztosítja a manipulációs készséget, ami azonban a kéz „látóké­pessége”, azaz az érzékelés nélkül nem képes ellátni funkcióját. Gondol­junk a vakokra, akik kezükkel „látnak”. Érthető tehát az a kézsebészeti alapelv, mely szerint elsődleges a kéz érzékszervi funkciójának helyreállí­tása, másodlagos a mozgásképesség megteremtése.

Fontos a megfelelő kezelés!

A korszerű ellátás alapfeltétele a pontos, mindenre kiterjedő diagnosztika. A kéz anatómiai sajátosságaiból adódóan a képletek sérüléseinek megál­lapítása legpontosabban közvetlenül a sérülést követően történhet. Külö­nösen áll ez az egyidejű többszörös sérülésekre.

Ennek alapján készíthető el az a terv, mely szerint – egy műtét vagy műtéti sorozat segítségével – a legjobb eredménnyel gyógyítható a sérült. A vizsgálódás mindig két irány­ban történik. Külön informálódunk a meglévő, illetve hiányzó mozgások­ról és külön dokumentáljuk a tenyéri és háti felszínek meglévő és hiányzó érzésfunkcióit. Mindezekből közvetlen adatokat nyerünk a kéz anatómiai képleteinek épségéről.

Milyen lépésekben történik a vizsgálódás?

A tévedés lehetőségét leginkább azzal kerülhetjük el, ha a vizsgálat során előre meghatározott protokollt követünk, megfele­lő sorrendben alkalmazva a kéz vizsgálatának következő módszereit.

A vizsgálatot a kórelőzménnyel kezdjük. Érdeklődünk a sérült kora, fog­lalkozása felől.

Jegyezzük meg! Fontos a baleset időpontja, mechanizmusa. Nem friss eset­ben lényeges a korábban kapott kezelés mikéntje.

Mindezek alapján követ­keztethetünk a sérülés súlyosságára, és megtervezhetjük az ellátás menetét. Avatott szem a sérült kéz megtekintésével számos információt nyerhet. A duzzanat, esetleges bevérzés, a bőr sérülésének típusa, nagysága, a de­formitás egyes struktúrák sérülésére hívhatja fel a figyelmet. – Tapintással a kóros mozgathatóság, csontélek észlelése a csonttörésekről győzhet meg. Emellett felkeltheti gyanúnkat, és további vizsgálatra ösztönözhet érzőideg sérülés irányába.

Mozgásvizsgálattal az ízületek, inak, esetleg izmok, vala­mint idegek állapotáról győződhetünk meg. A tenyéri felszín érzésvizsgá­lata idegsérülés felismerését segítheti elő. – Röntgenfelvétel készítése csaknem minden esetben kötelező, hiszen a kéz csont-, és ízületeinek esetleges sérüléseiről ezek a felvételek adnak pontos információt. Rutinszerűen két­irányú felvételt készítünk, bizonyos gyanú esetén kiegészítő felvételeket.

Az ellátás lehetőségeiről

A sérülés után elvégzett alapos vizsgálat, a sérült képletek pon­tos meghatározása után következik a sérült kéz ellátása. Az egyértelmű diagnózissal egyidejűleg a kézsebésznek meg kell alkotnia az ellátás, va­lamint a további kezelés tervét. A kezelési terv elkészítése alkalmával az alábbi kérdésekre kell választ adni:

Mikor lássuk el a sérültet?

A műtéti kezelést végezhetjük 6 órán belül (primer ellátás), melynek eredményei a legjobbnak mondhatók. A 12-27 óra közöt­ti ellátás (halasztott primer) csaknem azonos eredményhez vezet. Egyúttal lehetőséget ad a pontosabb diagnózisra és a személyi feltételek megterem­tésére.

Bizonyos esetekben (főleg a sérülés típusa miatt) rákényszerülünk úgynevezett késői (másodlagos) ellátásra, ami a sebgyógyulás utáni végleges ellátást jelenti. A modern kézsebészet célja ma minden esetben az, hogy a sérült 6 órán belül végleges, teljes ellátásban részesüljön. Ezt azonban a kö­rülmények kellő mérlegelése kell, hogy eldöntse – erőszakolni nem szabad.

Hogyan lássuk el a sérültet?

A kézsebészetben – az anatómiai képletek so­kasága, miatt – előírás a műtétek úgynevezett vértelenségben történő vég­zése. Ez megfelelő tájékozódást biztosít, így lehetővé teszi az úgynevezett arteficiális (műtét során ejtett sérülés) sérülések elkerülését. A műtét spe­ciális technikát kíván, mely a sérült képletek további sértése nélkül teszi lehetővé ellátásukat (atraumatikus technika).

Elengedhetetlen a speciális vérzéscsillapítás – vértelenség ellenére is jól látható véredények elektro­mos koagulációja.

Az autraumatikus technikát ezen túl a nem nagy-szá­mú, de egészen speciális műszerkészlet biztosítja. A vértelenségben vég­zett beavatkozás végén nagyon fontos a vérzés csillapítás a vértelenség megszüntetése után, valamint a vékony drainek (vért, váladékot elvezető csövek) alkalmazása a felesleges szövetnedvek eltávolításához.

Dönteni kell az érzéstelenítés módjáról!

A leggyakrabban alkalmazott módszer az úgynevezett vezetéses érzéstelenítés: például a hónaljárokba adott megfelelő érzéstelenítőszer, az úgynevezett axillaris érzéstelení­tés. Ez biztosítja a műtét és a vértelenítés műtét utáni fájdalmatlanságát.

A beteg műtét alatt ébren van, ami kommunikációs lehetőséget biztosít. – Alkalmanként altatásban is végezhetünk kézműtétet. Ez főleg akkor in­dokolt, ha a tervezett műtét a 2-2,5 órát meghaladja, vagy valamilyen ok miatt a hónalji érzéstelenítés nem végezhető el. Az érzéstelenítés külön szakma, a döntést az aneszteziológus orvos a beteggel együtt hozza meg.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.