Mellkasi fájdalom – Vészhelyzet!
Fájdalmat érzek a mellkasomban. Honnan tudhatom, hogy ez gyomorégés vagy infarktus-e? Várjak vagy tennem kell valamit?
Ne habozzon felhívni a mentőt 112-es segélyhívó számot. Az infarktus kezdődhet lassan, ahogy a vérrög elzárja a keringés útját a szív valamelyik erében (valamelyik koronáriában), de ahogy telnek a percek, a vérellátás hiánya miatt a szívizom maradandó károsodást szenvedhet.
Az infarktusárulkodó jele az erős mellkasi nyomó vagy szorító fájdalom, mely időnként elmúlik, majd visszatér. A fájdalom kisugározhat a vállba, nyakba, állkapocsba, karba, hátba; hányingere lehet, és erősen verejtékezhet. Hirtelen megmagyarázhatatlan nyugtalanság, gyengeség vagy fáradtság léphet fel, halálfélelemmel. A légszomj, hányinger, hányás, állkapocs vagy hátfájás is jellemző, de nőknél gyakoribb.
Ezeket a tüneteket fiataloknál sem szabad félvállról venni, különösen hölgyeknél nem. Az elmúlt évtizedben az infarktusok 32 százaléka 50 év alatti nők köréből szedte áldozatait. Ez az adat még riasztóbb annak a 2007ben készült felmérésnek a tükrében, mely szerint az infarktust elszenvedő 55 év alatti nőknek több mint a fele több mint egy órán keresztül nem vesz tudomást a panaszairól.
Ha úgy látom, valakinek infarktusa van, adjak neki aszpirint?
Igen, de előbb hívja fel a mentőket a 112-es segélyhívó számot. A szokásos adag 500 milligramm aszpirin, de a segélyhívó központban, ebben is tudnak segíteni. Fontos, hogy a beteg elrágja a tablettát, mert így gyorsabban a véráramba kerül a hatóanyag.
Az infarktus után adott aszpirin 20-30 százalékkal csökkenti a halálozás kockázatát. A védelmet a gyógyszer vérrögképződést gátló tulajdonsága biztosítja: segítségével lecsökkenhet a vérrög növekedése, amíg műtétileg újra nem nyitják az artériákat.
Amikor köhögök, vagy mély lélegzetet veszek, oldalt szúr a mellkasom. Lehet, hogy infarktusom van?
A szívinfarktust sokszor nem könnyű megkülönböztetni más mellkasi problémáktól, a legjobb tanács tehát: jobb félni, mint megijedni. Ha kétségei vannak, először mindig kérjen orvosi segítséget, hívja fel a 112-t, és csak utána latolgassa a kérdéseit. A fent leírt panaszok mindenesetre inkább bordatörésre engednek következtetni. Ha nemrégiben leesett valahonnan, vagy nekiment valaminek, vagy érte egy nagyobb ütés, akkor finoman ellenőrizze, hogy vannak-e érzékeny pontok a bordáján. Ha talál ilyen fájdalmas területet, valószínűleg eltört valamelyik bordája. Feltétlenül menjen el orvoshoz, de a mentőket nem szükséges kihívni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.