Egő száj szindróma okai
Az ebben a betegségben szenvedők nyelve, valamint ajkuk és szájuk jókora része ébredéskor úgy ég, mintha nagyot kortyoltak volna egy csésze lobogóan forró kávéból. A fájdalom enyhén kezdődik, a nap során folyamatosan erősödik, és estére lesz a legrosszabb – néha annyira heves, hogy aludni sem lehet tőle. Máskor hol megjelenik, hol eltűnik, mint egy lámpa fénye a ködben.
Mi lehet az oka?
Az égő száj szindróma (angol rövidítéssel BMS) valóban olyan furcsa rendellenesség, mint amilyennek hangzik – lehetséges tünete a szájban tapasztalt égő vagy bizsergő érzés, a szájszárazság, a fémes vagy keserű íz és a depresszió. Senki sem tudja, mi okozza, jóllehet, világszerte az emberek 15 százalékát is érintheti. Mivel a leggyakrabban a menopauzán túl lévő nők körében fordul elő, és hétszer annyi nőt betegít meg, mint férfit, a hormonok változása is közreműködhet benne.
Ugyanakkor más rendellenességekkel is összefügghet: szorongással és depresszióval, egyéb, krónikus fájdalommal járó állapotokkal (pl. fejfájással), magas vércukorszinttel vagy a B-vitamin, a vas, illetve a cink hiányával. Szerepet játszhat még a szájpenész vagy a térképnyelv (amikor az ízlelőbimbók foltszerű hiánya a nyelven térképszerű rajzolatot hoz létre). Néhány vizsgálatból úgy tűnik, a BMS oka egyes, az ízlelésben szerepet játszó idegek hibás működése.
Az első teendők
A fájdalom mellett az égő száj szindrómára adott első reakció feltehetően az értetlenség. Ám az összes többi fájdalmas problémához hasonlóan ebben az esetben is vannak lépések, amelyeket érdemes azonnal megtenni.
1. Keresse föl orvosát diagnózisért és kezelésért!
Ne késlekedjen: ha makacs fájdalmat vagy égető érzést tapasztal a nyelvében, ajkában, ínyében vagy szája bármely más részében, menjen el orvosához. Ő először kizárja a tünetek lehetséges okait, például a cukorbetegséget, a Sjögren-szindrómát (a test nyálka-előállító mirigyeit érintő autoimmun betegséget) és a pajzsmirigyproblémákat. Ezeknek az állapotoknak a kezelése sokszor a BMS-t is megszünteti.
- Az életkor és a szájhigiénia szerepe a fogimplantátumok beültetésének sikerességében
- Fájdalom a szájüregben
- Miért szárad ki mindig a szám?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
2. Olvassa el a betegtájékoztatókat!
Egyes gyógyszerek, például bizonyos vérnyomáscsökkentők hatására az égő vagy száraz száj problémája jelentkezik. Orvosa ilyenkor más gyógyszer szedését fogja javasolni önnek.
Mit tehet az orvos?
Ha valóban égő száj szindrómáról van szó, az önt megvizsgáló doktor számos hatékony kezelés közül választhat. A legfontosabb lépés annak megállapítása, vajon mi váltotta ki a betegséget. Orvosa először is megvizsgálja a száját, azután fölveszi a kórtörténetét, és kikérdezheti szájápolási szokásairól is. Vér- és allergiavizsgálatokat is végezhet, s mintát vehet a nyálából, hogy ellenőrizze, nincs-e szájpenésze. A vizsgálati eredményektől függően beutalhatja szakorvoshoz, aki tudni fogja, hogyan enyhíthetők a sok kellemetlenséget okozó tünetek. Az alábbi néhány kezelés hatékony lehet.
Szorongáscsökkentő gyógyszerek. Ha orvosa az idegekkel összefüggő okra gyanakszik, benzodiazepineket írhat föl, például klonazepámot -ezek a szorongáscsökkentő gyógyszerek az agy túlingerelt idegsejtjeinek megnyugtatása révén hatnak.
Triciklikus antidepresszánsok. Ügy tűnik, hogy a kis adagokban alkalmazott triciklikus antidepresszánsok, például az amitriptilin, mérsékelhetik a fájdalmat.
Görcsoldók. Bár a gabapentin hatékonyságára vonatkozó eredmények vegyesek, annyi bizonyos, hogy ez a görcsoldó szer enyhíti egyes páciensek fájdalmát. A kutatók szerint talán azért, mert csillapítóan hat a fej bizonyos idegeire.
Gomba elleni szerek. A BMS olykor összefügg más szájproblémákkal, például a gomba okozta szájpenésszel. Ilyenkor hatásos lehet egy gomba elleni gyógyszer, például a nisztatin.
Segítsen magán
Ne keseredjen el, létezik néhány gyógyszermentes stratégia is, amely elűzheti fájdalmát.
Vitamintartalmú táplálékkiegészítők. Lehetséges, hogy szervezetében hiány mutatkozik bizonyos tápanyagokból, például B-vitaminokból, cinkből vagy vasból – ez egy egyszerű vérvizsgálattal kimutatható. Kérdezze meg orvosát, érdemes lenne-e táplálékkiegészítőket vagy multivitaminokat szednie, illetve meg kell-e változtatnia étrendjét.
Szájhigiénia. Mondjon le az összehúzó hatású száj öblítőkről és a potenciálisan irritáló fogkrémekről (főként a mentás és fahéjas ízesítésűekről), és használjon enyhébb ízű készítményeket, vagy mosson fogat egyszerűen szódabikarbónával. Ha dohányzik, minél hamarabb szokjon le. Ne igyon savas italokat, például narancslevet vagy kávét, és kerülje az alkoholt, valamint a fűszeres ételeket is.
Protézisbeállítás. Ha műfogsora túl laza, vagy valamilyen módon irritálja a száját, ideje beállíttatni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.