Fájdalom enyhítése

Fogfájás csökkentése

Mindenki látott már ilyen régi karikatúrát: egy ember borogatást szorít az arcára, s a kínok kínját állja ki fájó foga miatt, miközben a fogorvos egy harapófogóval készül elvégezni a foghúzást. A fogfájás olykor szűnni nem akaró gyötrelem, amelynek azon­nal véget akarunk vetni, máskor enyhe, de makacs sajgás, amely egész nap nem hagy nyugodni.

Megszüntetéséhez az első lépés az ok kiderítése

A fogfájásnak sokféle oka lehet, de a leggyakoribb a trauma, a fog sérülése, szuvasodása vagy kopása, esetleg túlérzékenysége, és az is előfordulhat, hogy máshonnan – például a gyulladt fülből vagy orrmelléküregből – eredő fájdalom sugároz a fogba. Az ínyt és a fogakat tartó csontokat károsító fogínybetegség jele is lehet.

Sokan megpróbáljuk átvészelni a fogfájást, ám ez igen kockázatos, mondja Kimberley Harms, az Amerikai Fogászati Szövetség fogyasztói tanácsadója. „Az emberek nem betegségként tekintenek a fogfájásra, pedig a fogak testünk részei. Ha például kórokozó támadja meg az ínyt, az egész testet érintő fertőzést élünk át.”

Sajnos azonban legtöbbünknek csak még több fájdalom jut eszébe a fogorvosnál tett látogatásról: fúrás, piszkálgatás, injekciók… Ám ha tartós enyhülésre vágyik, mégiscsak a fogorvos a legjobb választás (ráadásul valószínűleg kevésbé lesz fájdalmas, mint gondolja). Mindazonáltal már otthon is sokat tehet a fogfájás enyhítésére és a probléma kiújulása ellen.

Ne csüggedjen!

Ha étrendjéből ki­iktatja a sportitalokat és az üdítőket, több mint 90 százalékkal csökkenhet a fogzo­mánc kopása.

Az első teendők

Minél tovább halogatja a fogfájás kezelését, annál súlyosabbá válik a prob­léma – nagyon fontos tehát a gyors cselekvés.

1. Hívja fel fogorvosát, és mondja el, hogy fáj a foga!

A legtöbben inkább tartanának nyilvános beszédet, mint hogy fogor­voshoz menjenek, pedig csakis ő tudja diagnosztizálni és kezelni ezt a típusú fájdalmat. Azért kell feltétlenül megemlíteni a fogfájást, hogy minél korábbra kapjon időpontot, ne csak néhány hét múlva fogadják.

2. Vegyen be gyulladáscsökkentőt!

Ha nem tudja azonnal elérni fogorvosát, a négy-hat óránként bevett ibuprofen vagy naproxen tompíthatja a fájdalmat – ne feledje azonban, hogy ez nem akadályozza meg a fogprobléma rosszabbodását.

3. Használjon hideg borogatást!

Ha konyharuhába bugyolált jégkockákat nyom az arcához és ajkaihoz, az segít a duzzanat és a fájdalom csökkentésében.

Mit tehet az orvos?

Ne gondoljon rögtön a fogóra. A szakember megállapítja, mi okozza a fájdalmat, és várhatóan az alábbi kezelések valamelyikét fogja javasolni.

Fogtömés. A fogakban a szuvasodás – valójában baktériumok tevé­kenysége – okozta lyukak elképesztően fájdalmasak tudnak lenni. Fog­orvosa eltávolítja a fog szuvas részét, s annak helyére tömést tesz, vagy ha a károsodás nagy kiterjedésű, koronát készít rá. (A megelőzés kulcs­fontosságú: rendszeresen mossa a fogát, és használjon fogselymet, hogy a szájában élő baktériumok ne változtathassák maró hatású oldattá a süte­mények és más édességek maradványait.)

Fog- és ínytisztítás. A kezdődő fogínybetegséget (gingivitis; ejtsd: gingivitisz) az jelzi, ha ínye vérzik fogmosáskor. Ha semmit sem tesz az ínygyulladás ellen, az periodontosissá (ejtsd: periodontózis; foggyökérhártya-gyulladás) válik: ilyenkor az íny elválik a fogaktól, s az így bejutó baktériumok a fogakat tartó csontot is megtámadhatják. Noha az ínybe­tegség nem feltétlenül fájdalmas, az íny duzzadttá és érzékennyé válhat tőle. A periodontosis során az íny már be is gyullad, és ilyenkor fájdalom is érezhető a fogak meglazulása vagy egy mélyebben kialakult tályog (lokalizált fertőzés) miatt.

Az ínybetegség oka a nem megfelelő szájhigiénia, vagyis az, hogy nem mossa kellő gyakorisággal és alapossággal a fogait, és azt hiszi, hogy a naponkénti fogselymezés helyett elég néha fogpiszkálóval eltávolítani a fogai közé szorult ételmaradékokat. Az első lépés a szakszerű fog és ínytisztítás, amely eltávolítja a baktériumtelepeket, a foglepedéket és a fogkövet – ez utóbbi a fogain az ínynél lerakódó, ételekből, sóból és más ásványi anyagokból kialakuló kemény bevonat. Súlyos esetekben a szájsebész az ínyből is kimetszheti a beteg részeket. Lehetséges, hogy anti­biotikum-kúrát is előír.

A sérülések javítása. A fájdalom néha repedt vagy törött fogakból ered: a sérülés ilyenkor a fog közepéig terjed, s ingerli az ideget. Van, hogy csak időszakosan jelentkezik, máskor viszont állandóan lüktet, mint valami jajongó sziréna. Az is lehetséges, hogy csak akkor hasít a sérült fogba a fájdalom, amikor ráharap. A sérülés mértékétől függően a fogor­vos lecsiszolhatja, betömheti vagy koronával hozhatja rendbe a fogat, de az is elképzelhető, hogy gyökérkezelést végez, sőt végső esetben húzásra is sor kerülhet.

Fogkrém érzékeny fogra. Előfordul, hogy a fognyaknál szabaddá válik a fog középső rétege, a dentin – ennek oka többnyire az íny visszahúzó­dása vagy betegsége, bár nagyon erőteljes fogmosás, túlságosan koptató hatású fogkrémek, savakban gazdag étrend és bulimia (ejtsd: bulímia; falási rohamokkal járó kényszerbetegség) is előidézheti. Fogorvosa ilyen­kor érzékenységet csökkentő, fluort tartalmazó fogkrémet javasolhat, amely a szuvasodást is megakadályozza. E készítmények legtöbbje egy, az érzékeny fogak túlingerelt idegeit megnyugtató káliumsót is tartalmaz.

Azonnali enyhülés

Amikor nagyon fáj a foga, és nem tud azonnal fogorvoshoz menni, próbálja ki az alábbi módszereket.

Szobahőmérsékletű ételek és italok. Kerülje az édes, a forró és a hideg ételeket és italokat, mert képesek túlingerelni a fogideget. Fájdalomcsillapító szájvíz. A borsmentateának jó érzéste­lenítő hatása van. Tegyen egy teáskanálnyi szárított levelet egy csészényi forrásban lévő vízbe, majd hagyja kihűlni. Szükség sze­rint öblögessen vele.

Szegfűszeg. Dörzsölje be szegfű­szegolajjal a fájó területet. Az is jó, ha egy szegfűszeget a szájába vesz, és nyelvével odanyomja a fájdalmas részhez.

Sós víz. Sós vizes szájöblítéssel csökkenthető az íny duzzanata. Keverjen egy teáskanál sót egy pohárnyi meleg vízbe, és öblöges­sen vele fél percig, majd köpje ki.

Segítsen magán!

Noha a fogfájás megszüntetéséhez mindenképpen fogorvosi kezelés szük­séges, annak megelőzéséért ön is sokat tehet – ebben segítenek az alábbi tanácsok és ötletek.

Alapos fogmosás. Az ínybetegség, a fogszuvasodás és a túlérzékenység okozta fájdalom megelőzésének legjobb módja a napi legalább kétszeri alapos fogmosás, illetve a fogak és az íny naponta történő fogselymezése.

Ínyvédő ételek. A sajt, a hús és az olajos magvak semlegesítik a sava­kat, ezáltal óvják a fogak zománcának épségét – egyen minél több zöld­séget, gyümölcsöt és szemes gabonaterméket. A friss, ropogós táplálékok, mint a sárgarépa, a zeller vagy az alma, kilazíthatják a fogszuvasodás, az ínybetegség és a kellemetlen lehelet forrásaiként számon tartott ételmaradékokat. Kerülje a cukros ételeket – az aszalt gyümölcsöket is ide­értve – és a savanyú ennivalókat, így a savanyúságokat vagy a citromot, mivel ezek mind savasabbá teszik a szájüregben a kémhatást, hozzájárulva a fogproblémák kialakulásához.

Cukormentes rágógumi. Ez a fajta rágógumi segít eltávolítani a fogak között rekedt ételmaradékokat, és fokozza a nyáltermelést is, amivel csök­kenthető a káros hatású savak koncentrációja.

Szívószál. Ha mindenképpen cukros italokat szeretne inni, használjon a szája hátsó része felé irányított szívószálat. A philadelphiai Temple Egye­tem kutatói úgy találták, hogy ezzel az egyszerű változtatással is kimutat­hatóan csökkenthető a fogszuvasodás kockázata.

Ha nagyobb a baj

A fogak és az íny károsodása olykor komolyabb beavatkozást igényel – íme néhány lehetőség.

Gyökértömés. Ha a szuvasodás már a fogbelet vagy az ideget is károsí­totta, fogorvosa gyökértömést végezhet, amelynek során eltávolítja a fog középső részét. A gyökércsatornát ezután lezárják, a fogat betömik – a fájdalom pedig megszűnik. Akkor is szükségessé válhat a gyökértömés, ha az ideg a fog törése miatt sérül meg. Bármit hallott is, a gyökértömés messze nem az elképzelhető legszörnyűbb élmény – különösen, ha jó szakemberre bízza magát.

Törött fog műtéti eltávolítása. Ha függőlegesen hasadt el a foga, kisebb műtétre is szükség lehet a gyökér vagy a fog eltávolításához. A fog gyöke­rénél kezdődő repedések szintén ilyen beavatkozással járhatnak. Amennyiben a törés az íny vonala alatt következik be, olyan műtéttel orvosol­ható, amellyel a csontból is eltávolítanak egy kis részt, hogy a koronát a gyökérre tudják illeszteni.

Ínyműtét. Ha az ínybetegség miatt mély „tasakok” alakultak ki a fogai és az ínye között, fogorvosa azok méretének műtéti csökkentését javasol­hatja. Más operációk a fertőzött szövetek eltávolítását, a csont alakjának megváltoztatását vagy az elveszített csont- és ínyszövet pótlását szolgálják.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.