Fájdalom enyhítése

Hátfájás – Hogyan előzhetem meg?

Tünetek

  • Átmeneti vagy tartós derékfájdalom.
  • A fájdalom lehet kiterjedt vagy csak bizonyos pontokhoz kötődő.

Veszélyeztetett csoportok

A deréktáji fájdalom igen gyakori, öt emberből négyet többé-kevésbé érint. A 60 év felettiek felének folyamatosan vannak gerincpanaszai. A hátfájás kialakulása szempontjából hajlamosító tényező a kimerültség, az alváshiány, a rossz testtartás, az ülő életmód és a lelki feszültség. Gyakran okoz hátfájást az arthrosis és a csontritkulás is. A deréktáji panaszok sokszor a munkával függenek össze – azok, akik ülőmunkát végeznek, vagy gyakran emelnek nehéz tárgyakat, veszélyeztetettebbek.

Kialakulása

A hátfájás oka többnyire izomgörcs. Ha nehéz tárgy emelését követően 24 órán belül heves hátfájást érzünk, lehet, hogy megrándult egy izom, egy ízületi szalag meghúzódott, vagy porckorong-sérvet kaptunk. Ha a porckorongok belseje kitüremkedik, elnyomhatják az idegeket. Az igen szívós ízületi szalagok az egyes csigolyákat kapcsolják össze.

A fájdalom jellege alapján valószínűsíthető annak oka is. A porckorong- és izomeredetű, illetve egyéb mechanikai jellegű fájdalmak bizonyos testhelyzetben fokozódnak, nyújtózkodás közben gyakran enyhülnek. Az egyéb okból fellépő, illetve zsigeri eredetű fájdalmakra viszont általában nem hat a pihenés vagy a mozgás, és ezek általában éjjelente a leggyötrőbbek.

Mit tegyünk?

Szedjünk aszpirint, ibuprofent vagy más, vény nélkül kapható, nem szteroid gyulladáscsökkentő szereket (NSAID). Nagyon heves fájdalom esetén próbálkozzunk egy-két nap ágy nyugalommal. A hátunkon vagy az oldalunkon feküdjünk – még ha hason jobban szeretünk is pihenni -, kemény felületen, a térdünket tartsuk behajlítva, és tegyünk alá egy párnát. A melegítőpárna, a jeges borogatás vagy a hideg- és melegkezelés váltott alkalmazása tovább enyhítheti a fájdalmat.

Jegyezzük meg! Ha a fájdalom már enyhült, kezdjünk hátizomerősítő gyakorlatokat végezni. Ha azonban a gyakorlatok fájdalmat okoznak, azonnal hagyjuk abba őket; a fájdalom arra figyelmeztet, hogy valami nincs rendben.

Kezelés

  • Gyógyszerelés: Az egyszerű hátfájás többnyire jól kezelhető nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek adásával; ha a recept nélkül kapható szerek nem enyhítik eléggé a tüneteket, kérjünk az orvostól erősebb, receptre kapható változatot. Ha az NSAID-k önmagukban nem hatásosak, a kezelés izomlazító szerrel és esetleg szteroid-injekcióval egészíthető ki. Amennyiben a panaszokat érzelmi problémák okozzák, antidepresszánsokkal érhető el javulás.
  • Mechanikus kezelések: Néha fűző vagy – nagyon ritkán – a gerinc húzása is szükségessé válhat. Az érintett területen alkalmazott műfogások is megoldást jelenthetnek, különösen akkor, ha a fájdalmat izomgörcsök okozzák; ízületi gyulladás vagy porckorongsérv esetén azonban ez a módszer akár ronthat is a beteg állapotán. Gyakran javasolják a fizikoterápiát is.

Figyelem!

Egy időben az orvosok azt javasolták, hogy deréktáji fájdalom esetén a betegek minél tovább maradjanak ágyban. Ma azonban már tudjuk, hogy a tartós ágynyugalom valójában ront a helyzeten, mivel ilyenkor meggyengülnek a tartóizmok. Ráadásul egyéb szövődmények is felléphetnek. Az ágynyugalom ezért semmi esetre se tartson tovább három napnál!

Ha a tünetek kétheti házilagos kezelés után sem enyhülnek, illetve kiújulnak, ha a fájdalmat egyéb tünetek – például a láb zsibbadása, gyengesége vagy a vizelet-és széklet-visszatartás zavara kísérik, haladéktalanul forduljunk orvoshoz! Az orvos megvizsgálja a hátunkat, ellenőrzi az idegi reflexeket, és valószínűleg röntgenfelvételt is készíttet. Emellett CT-vagy MRI-felvételeket, EMG-t is kérhet.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.