Méhen kívüli terhesség tünetei
Tünetek
A normális terhesség elejére utaló jelek – fáradékonyság, hányinger, a menstruáció elmaradása és az emlő fokozott érzékenysége – mellett e betegség tünetei a következők:
- Nyomás a hasban és enyhe vérzés a kimaradt vérzés után 4-6 héttel. (Az erős vérzés elvetélésre utal.)
- Hirtelen fellépő, de annál makacsabb, éles, elviselhetetlen fájdalom a has egyik oldalán, melyet néha sugárzó, éles fájdalom, valamint hányinger vagy esetleg ájulás kísér.
Veszélyeztetett csoportok
Azok a fogamzóképes korú nők a legveszélyeztetettebbek, akiknek korábban volt kismedencei gyulladásuk, endometriosisuk, nemi betegségük, petefészekciszta-repedésük vagy perforált vakbélgyulladásuk, petevezeték-műtétjük vagy megelőző méhen kívüli terhességük.
Gyakoribb, amikor a méhen kívüli terhességre csak súlyos tünetek kapcsán derül fény. Ilyenkor azonnal műtétet kell végezni, melynek során nemcsak az embriót távolítják el, hanem a meg-repedt petevezetéket vagy az esetleg érintett egyéb szerveket is. Az operáció történhet hasi feltárásból vagy laparoszkópiával. Utóbbinál általános érzéstelenítés után egy, a köldök közelében ejtett kis bemetszésen át juttatják a hasüregbe a laparoszkópot. A hasüreget az orvos egy optikai szál és egy monitor segítségével láthatja, s a laparoszkóp csövén keresztül szemellenőrzés mellett mozgatja az operációs eszközöket.
Megelőzés
Tegyünk meg mindent a nemi úton terjedő betegségek megelőzése érdekében. E betegségek egy része eleinte tünetmentes, és ezért nem is kezelik őket. A kezeletlen, nemi úton terjedő bakteriális fertőzések viszont kismedencei gyulladáshoz vezetnek, ez utóbbiak pedig összenövéseket okozhatnak a petevezetéken. Feltétlenül jelezzük orvosunknak, ha korábban volt kismedencei gyulladásunk vagy méhen kívüli terhességünk; mindkettő esetében nagyobb a méhen kívüli terhesség újbóli kialakulásának a kockázata.
Kialakulása
A méhen kívüli terhesség során a megtermékenyített petesejt a méhen kívül tapad meg: a petevezetékben, ritkább esetekben az egyik petefészken, a hasüregben vagy a méhnyak csatornában. Fejlődni és növekedni kezd, úgy, ahogyan a méhben. Fellépnek a terhesség korai stádiumára jellemző tünetek. A terhesség 4-6. hetében azonban a petevezetékben vagy az egyéb érintett szervben már nincs elegendő hely a növekvő
Információ:Forradalmi újdonságok
Amikor a megtermékenyített petesejtek osztódni kezdenek, ezekből kettőt-hármat beültetnek a méhbe, annak reményében, hogy legalább valamelyik megtapad, és kialakul a terhesség. A fölösleges megtermékenyített petesejteket le lehet fagyasztani, és későbbi terhességek céljára fel lehet használni.
Alternatív terápiák
A méhen kívüli terhességre alternatív gyógymód nincs.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.