Fájdalom enyhítése

Miómák, méhnyakpolipok tünetei és gyógyítása

Tünetek

Ezek a jóindulatú daganatok gyakran tünetmentesek; ha mégis jelentkeznek tünetek, azok a következők lehetnek:

  • Fájdalom a hasban vagy deréktájon; fájdalmas közösülés.
  • Kellemetlen telítettség- vagy nyomásérzés a hasban.
  • Elhúzódó havibaj, különösen erős vérzéssel; esetleg folyás.
  • A nagy vérveszteség miatt vérszegénység.
  • Nehéz vagy túl gyakori vizelés; székrekedés.
  • Meddőség vagy vetélés.

Veszélyeztetett csoportok

Minden negyedik nő – többnyire a fogamzóképes korban lévők -szervezetében vannak méhfibromák vagy méhnyakpolipok.

Figyelem! Ne hanyagoljuk el a hirtelen fellépő hasi fájdalmat. Ez számos olyan súlyos problémának a tünete lehet, amely mielőbbi orvosi ellátást igényel.

Kialakulása

MiómaA mióma a méhfalat alkotó simaizom jóindulatú daganata. Nem teljesen világos, hogy a mióma -melyet neveznek fíbromának, fibromiómának, miofíbromának és leiomiómának is — miért alakul ki, de az bizonyosnak tűnik, hogy növekedését az ösztrogénhormon serkenti. A miómák egy bizonyos idő után képesek akkorára is megnőni, mint egy teljesen kifejlett magzat, vagy akár annál is nagyobbra. A nagyméretű miómák idült has- és hátfájást, székrekedést, vizelési nehézséget, valamint a nagy menstruációs vérveszteség miatt vérszegénységet okozhatnak.

Az esetek zömében azonban kisméretűek és tünetmentesek maradnak, leszámítva, hogy a havi vérzés súlyosabb, és egyeseknél krónikus telítettségérzet léphet fel a hasban. A változás kora után, amikor a szervezet ösztrogénszintje töredékére esik, a miómák általában összezsugorodnak. A miómák nem válnak rosszindulatúvá, de előfordulhat, hogy a nagyméretű kinövés mellett a méhnyálkahártya elrákosodik. Ezért minden, a normálistól eltérő havi vérzés esetén vagy hasi daganat észlelésekor orvosi vizsgálatra kell menni, hogy a ráknak még a lehetőségét is kizárjuk.

Jegyezzük meg! A polipok kicsi, sima kinövések, melyek külsejükben a szőlőre emlékeztetnek. Bármely nyálkahártyával fedett szervben, így a méhben és a méhnyakban is kialakulhatnak. Ezek is okozhatnak igen erős menstruációs vérzést, valamint folyást.

Mit tegyünk?

A miómákat és polipokat nem lehet házilag kezelni. Aki teherbe kíván esni, beszélje meg orvosával, hogy a kinövés akadályozza-e a fogantatást vagy a terhességet. A légszomj és a fáradékonyság a vérszegénység jele lehet, érdemes vérvizsgálatot csináltatni és megállapítani, hogy kell-e szedni vasat.

Kezelés

Gyógyszerelés

A miómák és polipok nagy részét a rutin nőgyógyászati vizsgálatok alkalmával fedezik fel. Ha aktuálisan kizárják is a rákot, akkor is évente el kell menni felülvizsgálatra és ellenőriztetni kell, hogy történt-e változás. Az ellenőrzés során akár a méhnyálka-hártya szövettani vizsgálatára, nagyon erős vérzés esetén pedig egészségügyi kaparásra is sor kerülhet.

Egyes esetekben olyan gyógyszert írnak fel, amely az ösztrogéntermelés csökkentésével megállítja a miómák növekedését. (A magas ösztrogéntartalmú tabletták csakúgy, mint a dong quai — kínai angyalgyökér — serkentik a növekedést, ezért ezek szedése nem javasolt.) Ha ez eredménytelen, akkor az orvos esetleg olyan erősebb szert (ún. GnRH-agonistát) rendel, amely átmenetileg teljesen megszünteti az ösztrogéntermelést, klimaxos állapotot teremt és ezzel idézi elő a fibromák elsorvadását. A gyógyszeres kúra befejezése után a mióma gyakran kiújul.

Műtéti kezelés

Azokat a miómákat, amelyek almányira megnőnek, vagy azokat, amelyek idült fájdalmat, vérszegénységet vagy egyéb tüneteket okoznak, műtéti úton távolíthatják el. (Volt rá eset, hogy egy 45 kg-nál is nagyobb súlyú daganatot sikerrel operáltak ki.)

A sebészi beavatkozásnak két fő típusa van. Azok, akik még szülni akarnak, myomectomián esnek át, vagyis csak a daganatot távolítják el szervezetükből, a méhet meghagyják. Ha a miómák igen nagyok, először GnRH-agonista kezeléssel elsorvasztják őket, hogy azután könnyebben eltávolíthatók legyenek. Ha a nő nem akar szülni, akkor eleve a méheltávolítást tartják a célravezetőbb műtétnek. A petefészket általában bent hagyják, ha a nő még fogamzóképes korú – ha viszont idősebb, akkor egyúttal azt is eltávolítják.

Megelőzés

Egyelőre nincs olyan ismert módszer, amivel a miómák kialakulását meg lehetne előzni. Mindenesetre azoknak, akiknek a családjában gyakori ez a betegség, azt tanácsolják, hogy ne szedjenek magas ösztrogéntartalmú fogamzásgátló tablettát, mert az ösztrogén serkenti a miómák növekedését. A változás kora után azok, akiknek már volt miómájuk, de szeretnének hormonpótló kezelést a csontritkulás megelőzésére, szedjenek szelektív ösztrogénreceptor-modulátor gyógyszert – ez az ösztrogénnel ellentétben nem fokozza a fibromák növekedését.

Alternatív terápiák

  • Táplálékkiegészítők: A vérszegénységben szenvedő nőknek feltehetőleg vasat fognak felírni. A késleltetett lebomlású készítmények általában nem okoznak olyan gyakran bélrendszeri panaszokat, mint a hagyományos vastabletták. Akinél a vas székrekedést okoz, fogyasszon több gyümölcsöt és zöldséget, és lefekvés előtt igyon meg egy pohár aszaltszilva-levet, amely természetes hashajtó. A vasat szedőknek azonban nem szabad korpát vagy abból készült rostos hashajtót fogyasztaniuk, mert a korpa gátolja a vas felszívódását a bélből.

Forradalmi újdonságok

Az orvosok olyan új és kevéssé drasztikus eljárással kísérleteznek, amelyet mióma embolizációnak neveznek. Ennek lényege, hogy olyan anyagot juttatnak be a daganatot tápláló erekbe, amelyek az ereket elzárják, és így a daganatsejtek vérellátás híján mintegy éhhalálra vannak ítélve. A klinikai kipróbálásban részt vevő nők e beavatkozást jól tűrték. Az egész folyamat elvégezhető helyi érzéstelenítés mellett, csak rövid ideig tartó kórházi tartózkodást igényel, és gyorsan megszünteti a tüneteket.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.