Fájdalom enyhítése

Hüvelygyulladás okozta panaszok csökkentése

Tünetek

  • Égető érzés, viszketés és duzzadás a hüvelyben és a szemérem-testben, fájdalmas közösülés.
  • Nagy mennyiségű hüvelyfolyás, amely lehet szürke, zöldes, sárga, sajtszerű és igen rossz szagú.
  • Vizeléskor fájdalom vagy égető érzés.

Veszélyeztetett csoportok

Minden nő, különösen azok, akik nemi életet élnek, akik valamilyen más fertőzés miatt antibiotikumot szednek, akiknek cukorbaja van, vagy akik a változás korába értek – hajlamosak a hüvelygyulladásra. Ez tulajdonképpen tünet – különféle állapotok okozhatnak a hüvelyben gyulladást, irritációt, abnormális folyást. További kockázati tényező, ha valakinek az immunrendszere legyengült betegség vagy gyógyszerszedés miatt (pl. kortikoszteroid-tartalmú gyógyszert szed).

Kialakulása

Minden termékeny korú nőnél termelődik a hüvelyben szagtalan, vízszínű vagy tejszerű váladék. Ennek vegyhatása miatt a kór-okozó baktériumok nehezebben tudnak a hüvelyben elszaporodni. A vegyhatásban bekövetkező változás bizonyos kórokozó baktériumok túlzott élszaporodásához vezethet, s ez okozza a viszketést, a gyulladást, a fájdalmat, valamint a kellemetlen és néha nagyon bő folyást.

A hüvelygyulladás egyik leggyakoribb fajtáját a Gardnerella vaginitis nevű, eredetileg a belekben található baktérium túlzott elszaporodása okozza. Ennek jellegzetes tünete a viszketés és a fehér, sárgás vagy szürke, halszagú folyás. A Candida albicans gombafertőzés is igen elterjedt. Kínzó viszketést és sajt- vagy élesztőszagú folyást okoz. A nemi úton terjedő betegségek közül több is okozhat hüvelygyulladást: elsősorban a chlamydia, mely bakteriális természetű, valamint a Trichomonas vaginalis okozta trichomoniasis, melyet egysejtű parazita (protozoon) vált ki. Az utóbbi tünete a rendkívül bűzös, habos, zöld vagy szürke, halszagú folyás és a heves viszketés.

Hüvelygulladás

A változás kora után a hüvelyváladék mennyisége csökken, a nyálkahártya elvékonyodik és érzékenyebbé válik. Ennek eredménye a viszketés és a közösüléskor fellépő fájdalom. Hüvely-gyulladás alakulhat ki akkor is, ha valamilyen idegen tárgy, például tampon vagy pesszárium túl sokáig marad a hüvelyben. Ilyenkor a tünetek: fájdalom és nagy mennyiségű, rossz szagú folyás, amely vízszerű vagy véres is lehet. A cukorbajban szenvedő nők különösen hajlamosak a hüvelygyulladásra és más fertőzésekre.

FIGYELMEZTETÉS! Akinek ismétlődő vagy régóta fennálló hüvelygyulladása van, csináltasson vércukorvizsgálatot, mert ezek a 2. típusú (felnőttkori) cukorbaj korai jelei lehetnek.

Mit tegyünk?

A viszketés és az irritáció átmeneti enyhítése céljából adjunk egycsészényi sütőport a langyos fürdővízhez, és abban üldögéljünk 15-20 percig. Az ecetes vagy jódos irrigálás is azonnali enyhülést hozhat. Heti egy vagy két alkalomnál gyakrabban viszont ne irrigáljunk, mert ha túlzásba visszük, a hüvely vegyhatása kedvezőtlenül változik, és ez csak rontja a tüneteket. Ha szteroidos gyulladáscsökkentő krémmel bekenjük a fájdalmas vagy a viszkető területet, sokat segíthet. Ám ha kétnapi házilagos kezelés nyomán nem múlnak el a tünetek, orvoshoz kell fordulni, aki a valószínű kórokozóknak megfelelő gyógyszert fog felírni.

Ha a gyulladás oka gombás fertőzés, gombaellenes gyógyszert adnak. Ha a tünetek visszatérnek és biztosan tudjuk, hogy gombás fertőzésünk van, akkor megismételhetjük a kezelést. Az élő-kultúrával készült joghurt hatásosan visszaállíthatja a hüvely egészséges flóráját. Tegyünk az amúgy fogamzásgátló zselé fel-juttatására használt applikátorba egy evőkanál joghurtot és tegyünk fel egy tampont, hogy megakadályozza a szivárgást. Ismételjük meg ezt az eljárást naponta 3-4-szer. A hüvelyszárazságtól szenvedő idősebb nők használhatnak vízben oldódó síkosítót szexuális együttlét előtt, hogy megelőzzék a hüvelyi fájdalmat, illetve irritációt.

Információ: Forradalmi újdonságok

A fluconazol egy olyan új generációjú gombaölő gyógyszer, ami nagyon hatékony a hüvelygomba-fertőzés kezelésében. Egyetlen 150 mg-os tabletta 24 órán belül enyhülést hoz, két vagy három nap múltán pedig teljes gyógyulást. A gyógyszer leggyakoribb mellékhatása a klinikai vizsgálatok szerint a fejfájás, enyhe hányinger és hasi fájdalom.

Kezelés

A hüvelygombát hüvelykúppal, -krémmel vagy kenőccsel kezelik. Ilyenek: butocanozale, nystatin, terconazole, tioconazole, clotrimazole és miconazole. A Gardnerella-fertőzést szájon át szedhető gyógyszerrel, például metronidazollal szokták kezelni. A Trichomonast is szájon át szedhető metronidazollal gyógyítják.

Megelőzés

Tartsa a hüvelyt szárazon, amennyire csak lehet. Viseljen pamut alsóneműt és laza, bő ruhákat. A szűk farmernadrágok és a vizes fürdőruhák gátolják a természetes szellőzést, és olyan baktériumok elszaporodását okozhatják, amelyek felborítják a hüvely természetes vegyhatását. Kerülje az illatosított szappanok, habfürdők, illatos tamponok és a hüvelydezodorok használatát – ezek ugyanis mind kiválthatják a hüvelygyulladást. A hüvelygyulladás elkerülése érdekében fontos a nemi úton terjedő betegségek megelőzése.

Alternatív terápiák

  • Gyógynövénygyógyászat: A fokhagyma ősidők óta a gombás fertőzés, így a gombás hüvelygyulladás ellenszere. Kutatások alapján a naponta elfogyasztott egy gerezd nyers vagy enyhén főtt fokhagyma megakadályozza a gombásodást. Ha a szag nagyon zavaró, szedjünk fokhagymakivonatot tabletta formájában, amely 5000 mikrogramm allicint tartalmaz és helyettesíti a nyers fokhagymát. A 2%-os teacserjeolajat tartalmazó hüvelykúp is segíthet.
  • Táplálékkiegészítők: Ha az orvos antibiotikumot írt fel gyulladás ellen, szedjünk napi 3 acidophilus tablettát, amely gátolja a hüvelygombásodást. Két-három adag élőkultúrás joghurt elfogyasztása is jót tehet, bár egyes vélemények szerint a lenyelt lactobacillus nem marad életben, mivel a gyomorsav elpusztítja. Ezért célszerű közvetlenül a hüvelybe juttatni. Két-három pohár cukormentes áfonyaszörp is visszaállíthatja a hüvely vegyhatását. Keverhetjük almalével is.

Hüvelyfolyás vérzés okai, tünetei szükséges teendők

Hüvelyfolyás, vérzés

TÜNETLEHETSÉGES OKTEENDŐK
Halszagú hüvelyfolyás, melyet a szeméremtáj duzzadása, kivörö-södése, viszketése vagy égő érzése kísérhet.Bakteriális hüvelygyulladás (vaginózis).Menjünk el a nőgyógyászhoz. A kezelés antibio­tikummal történik, tabletta, krém vagy kúp formájában. Ennek hatására a probléma néhány napon belül megszűnik.
Sárgászöld, habos, bűzös hüvely­folyás; a közösülés fájdalommal járhat, a menzeszt követően a tünetek súlyosbodnak.Chlamydia, kankó (tripper), trichomoniázis vagy más fertőző nemi betegség.Menjünk el a nemibeteg-gondozóba, illetve a nőgyógyászunkhoz. A kezelés antibiotikummal történik, tabletta vagy injekció formájában. Kérdezzük meg a szakorvost, hogy partnerünk kezelése is szükséges lehet-e. Gyógyulásig közösülni tilos.
Sajtszagú, sűrű fehérfolyás, melyet a szeméremtáj duzzadása, viszketése kísérhet; a közösülés rendszerint fájdalommal jár. Gyak­ran antibiotikum-kúra váltja ki.Kandidiázis (hüvelypenész).Keressük fel a nőgyógyászt. Kivizsgálás után gombaellenes készítmény alkalmazása szükséges, orálisan vagy vaginálisan.
Időn kívüli vérzés.Mióma vagy a női szaporító-szerv-rendszer (méhtest, méhnyálkahártya, hüvely, petefészek) rosszindulatú daganata.Irány a nőgyógyászat vagy az onkológia: további alapos kivizsgálások szükségesek.
Időn kívüli vérzés, melyet a test-szőrzet erősödése, a bőr pattaná­sossá válása vagy (átmeneti) meddőség kísérhet.Policisztáspetefészek-szindróma.Menjünk el a nőgyógyászhoz. Gyógyszerekkel a tünetek enyhíthetők, de olykor műtét szükséges.
Méhen belüli fogamzásgátló eszköz használata során fellépő vérzés.Előfordul, hogy az ilyen eszköz szabálytalan vérzést okoz.Ha a vérzés nem múlik, vagy nagyon erős, menjünk el a nőgyógyászatra.
Változó korban lévő nőknél: nemi közösülést követő vérzés.A csökkent ösztrogénszint miatt szárazzá vált hüvely­nyálkahártya irritációja, mikrosérülése.Az irritáció mérséklése érdekében használjunk hüvelysíkosító gélt vagy ösztrogéntartalmú krémet (vényre kapható).
Terhesség során fellépő vérzés.Vetélés, méhen kívüli terhes­ség vagy más súlyos kompli­káció.Azonnal orvost, mentőt kell hívni, vagy taxival bemenni a nőgyógyászatra.
Vérzés vagy folyás, melyet láz, medencetáji vagy alhasi fájdalom kísérhet.Kismedencei gyulladás; a petefészek, petevezeték vagy méhűr gyulladása,. felöüfer­tőződése; általában nemi úton terjedő baktériumok okozzak.Sürgősen menjünk el a nőgyógyászatra. Idejében elkezdett antibiotikumos kezeléssel megelőzhető a meddőséget, méhen kívüli terhességet és más komoly komplikációkat előidéző károsodás.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.