Cukorbetegség, infarktus, elhízás
A cukorbetegség ugyan nem tartozik a szívkoszorúér-betegség elsőrendű önálló rizikófaktorai közé, mégis cukorbetegek közt a szívkoszorúér-betegség kétszer-háromszor gyakrabban fordul elő; mint a lakosság átlagában. Szívinfarktusos betegek mintegy 10-25%-a cukorbeteg; ez különösen a férfiakra vonatkozik.
Ugyanakkor nincs egyenes összefüggés a cukorbetegség fennállásának ideje és az infarktus kockázata között, sőt újabb vizsgálatok azt is bizonyították, hogy a cukorbetegséget megelőző állapot, amit csökkent glukóz toleranciának neveznek, már kifejezetten hajlamosíthat érelváltozásokra, érelmeszesedésre, szívkoszorúér-elmeszesedésre. Ezért ennek az állapotnak, hajlamnak a felfedése, kimutatása, vércukor terheléses vizsgálat segítségével mindenképpen indokolt.
A cukorbetegség részben indirekt módon növeli a koszorúér-betegség kockázatát azáltal, hogy az átlagnál jóval gyakrabban jár magas koleszterinszinttel, valamint magas vérnyomással. Ezek a nagy rizikófaktorok aztán már a maguk útját járva direkt károsítják a szívet.
Cukorbetegség típusai
A cukorbetegség egyébként nem egységes betegség, az Egészségügyi Világszervezet két típusát különítette el.
Az I. típus (IDDM) Fiatal korban, gyakran nem kövéreken kezdődő és kezdettől inzulinkezelésre szoruló betegség, relatíve ritka, s lényegesen különbözik az általában 40 éves életkor felett, majdnem mindig elhízottakon kezdődő, lényegében az elhízás következtében kialakuló II. típusú (NIDDM) cukorbetegségtől. Utóbbi az összes cukorbetegség több mint 90%-át teszi ki.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A szívizom infarktusa, diagnózisa és tünetei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ennek a betegségnek tehát igen szoros a kapcsolata az elhízással, saját vizsgálataink szerint pedig elsősorban a hasra lokalizálódó, ún. „alma” típusú elhízással. II. típusú elhízott női cukorbetegeink 89%-ának az elhízása „alma” típusú volt, tehát e cukorbetegség jelöltjeit elsősorban a hasra lokalizálódó elhízási típusba tartozó kövérek között kereshetjük.
Visszafordítható a cukorbetegség?
Szerencsére az elhízás következtében kialakuló cukorbetegség esetén bizonyos ideig és fokig visszafordítható állapotról van szó. Az így felfedezett friss cukorbetegek nagyobb részének sikerül általában megfelelő testsúlycsökkentéssel és diétával a cukorbetegségét teljesen visszafejleszteni.
Az utóbbi években, a cukorbetegség diétájában is bizonyos szemléletváltozás honosodott meg. A cukorbetegség szövődményei elsősorban attól függnek, hogy kialakul-e érelmeszesedés. Ez pedig az elhízásból és a cukorbetegségből együttesen származó magas vérzsír-szinttel lényegesen összefügg.
Ezért a modern diétában nem elég a szénhidrát, főleg a cukor ésszerű korlátozása, hanem alapvetően csökkenteni kell a zsírfogyasztást, elsősorban az állati eredetű zsírok fogyasztását és általában a kalóriabevitelt is. így a betegek számára megadott diétás sémák is nemcsak a grammokban megadott fogyasztható szénhidrát mennyiséget tartalmazzák.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.