A gyomor és a duodenum fejlődési rendellenességei
A fejlődési rendellenességek legegyszerűbb formája microgastria, amikor is a gyomorkapacitás kisebb az elvárhatónál. Ez az állapot egyéb fejlődési rendellenességekkel is társulhat. Magának a gyomornak ezen eltérése súlyos reflux-betegséget okozhat, ami az újszülöttekben aspiratios pneumoniához vezethet.
A kettős tápcsatornái szakasz egyike cisztává alakulhat. Az ilyen ciszta közlekedhet a pancreasvezetékkel, s esetleg csak felnőtt korban ismerik fel, Gastricus ciszta mellékvesetumorban is kifejlődhet. A pylorusban vagy a duodenumban stenosis vagy atresia alakulhat ki. A pylorus atresia jelentkezhet autoszomálisan dominánsan öröklődő policisztás vesével és autoszomálisan, recesszíven öröklődő epidermolysis bullosávai együtt is.
Gyomor-, illetve duodenumelzáródást (atresiát) okozhatnak diafragmaszerű hártyák is. Ez néha csak felnőttkorban kerül felismerésre, és társulhat cardia achalasi-ával. Ha a duodenumban lép fel, és egyéb, pl. pancreas rendellenességgel társul, a következmény pancreatitis lehet, akár felnőtt korban is. Általában a duodenum veleszületett rendellenességei hajlamosítanak pancreatitisre.
Diverticulumok
Diverticulumok, azaz a tápcsatorna zsákszerű kitüremkedései a gyomorban az esetek 65-90%-ában a cardiatájon alakulnak ki. Nem ritkán csak felnőttkorban és a 40. életév után ismerik fel. A pylorus-táji diverticulumokat esetenként aberráns pancreas-szigetekkel hozzák összefüggésbe. A diverticulum kialakulásának, igen jellegzetes helye a tápcsatornában a duodenum. Ezen belül is leginkább a Vater-papilla környezetében fejlődnek ki, a juxtapapillaris diverticulumoknak fontos szerepe lehet az epeútkövesség kialakulásában és az idült, recidivalo pancreatitisek kifejlődésében.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.