Gasztroenterológia

A peptikus fekélybetegség

Kulcsfontosságú megállapítások

  • A gyomor kifekélyesedő elváltozásai lehetnek malignusak, vagy „peptikus” eredetűek, ezért a primer en­doszkópos differenciáldiagnózis mindig perdöntő.
  • A peptikus fekélyek kialakulásának legfontosabb okai a Helicobacter pylori fertőzés és a nem szteroid gyulla­dásgátlók (NSAID) használata.
  • pylori okozza a legtöbb duodenalis fekélyt, míg a legtöbb gyomorfekély a NSAID-szedés miatt kelet­kezik.
  • Az ‘idiopátiás’ (nem Hp, nem NSAID) fekélyek aránya kicsiny, de a pylori fertőzés prevalenciájának csök­kenésével fokozódni látszik.
  • A dohányzás fontos faktor a pylori indukált duo­denalis fekélybetegségben.
  • A fekélybetegség diagnosztikája a modern endoszkó­pián és kiegészítő módszerein (biopszia, vitális festés, nagyító endoszkópia stb.) alapszik
  • Gyomorfekély eseteiben kötelező a követő endoszkó­pos ellenőrzés – lymphoma vagy carcinoma kizárásá­ra, míg nyombélfekély-betegségben ez csak a legrit­kább esetben szükséges.
  • A peptikus fekély kialakulásának szokatlan okai kö­zött elsősorban a Zollinger-Ellison-szindrómára, multiplex endokrin neoplasiára és szisztémás masto-cytosisra kell gondolnunk.
  • Egyhetes tripla H pylori eradikációs terápia az esetek 80-90%-ában elégséges a baktérium kiirtásához és a fekély gyógyulásához, a protonpumpagátló (PPI) ke­zelés hosszú távú folytatása csak ritkán szükséges.
  • A NSAID toxicitást csökkenthetjük coxibokra váltott terápiával, de leginkább NSAID és PPI együttes adásá­val. Ez a prevenció különösen fontos a magas kocká­zatú csoportokban, még alacsony dózisú (75 mg/nap) aszpirin, tartós adása esetén is.
  • pylori eradikáció NSAID-fekélyekben jó hatású lehet, de önmagában semmiképpen sem elegendő a prevencióhoz.

A fekélybetegség kialakulásának kérdése több mint száz éve áll a kutatók érdeklődésének homlokterében. Mára a feledés homályába látszanak merülni azok a rendkívül érdekes koncepciók, amelyeket részben a logikus gondolkodás, részben ideológiai behatás is (Pavlov, Bikov, Hetényi, Hámori) csak a központi idegrendszer és az emésztő traktus kapcsolatához kötött.

Ma peptikus fekélyeknek a gyomorsósav hatására ak­tiválódó pepszin által létrehozott emésztéses fekélyeket nevezzük.

Modern klasszifikációjuk szerint három cso­portba sorolhatók:

  • Helicobacter pylori pozitív fekélybetegség;
  • NSAID okozta peptikus fekélyek;
  • pylori és NSAID negatív peptikus fekélyek (Zollinger-Ellison-szindroma, Crohn-fekély, stresszfekély, idiopathiás duodenalis ulcus stb.).

Fontos tehát hangsúlyozni, hogy a korábban klasszi­kus fekélybetegségnek tartott kórkép, amelyet ma Heli­cobacter pylori pozitív fekélynek nevezünk és az egyéb patogenezisű peptikus fekélyek nem szinonim fogalmak, természetes lefolyásuk lényeges eltéréseket mutat.

Ugyanilyen paradigmaváltást jelentett, de napjaink­ban kissé elhanyagolt a gyomor „exkavált” lézióinak határozottan elkülönített kezelése.

Ez az elmélet akár azt a feltételezést is megerősíteni látszik, hogy korunkban – a nem NSAID, nem H. pylo­ri fekélyeket talán kivéve – a „krónikus gyomorfekély” praecancerosus szerepe majdnem megkérdőjelezhető, inkább rosszul diagnosztizált, primeren malignus ex­kavált elváltozásokról beszélhetünk. A peptikus fekély patofiziológiájának megértéséhez keresztút vezet: el kell különíteni a gyomorban és a duodenumban je­lentkező károsodásának útját.

H. pylori fertőzés

A duodenalis fekély elsősorban a H. pylori fertőzéshez kapcsolódik, kiala­kulását a sav és pepszin hiperszekréciója, valamint a bulbusban kialakuló gasztrikus metaplasias szigetek következményes károsodása okozza.

Ezzel szemben a gyomorfekély – elsősorban a civilizált országokban – az NSAID-fogyasztáshoz kötött, akár normacid vagy hipacid szekréciós kondíciók mellett is. A H. pylori eddig még mindig nem teljesen megértett atrophias gastritis jelenléte. A peptikus fekélybetegség leg­jellemzőbb tünete a fájdalom, leggyakoribb szövődményei pedig a vérzés és a perforáció.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.