A betegségek okai

A prosztata betegségei

Tüneteiben hasonló panaszokkal jár az a három betegség, amely leggyakrabban érinti a férfiak húgy-, és ivarrendszerét. A prosztatagyulladás, a rák és a prosztata jóindulatú megnagyobbodása is vizelési nehézségekkel, égő, csípő érzéssel, hidegrázással, valamint a herezacskó mögött érzett fájdalommal jár együtt. Nem ritka, hogy láz és ezzel együtt hidegrázás is társul a betegségek valamelyikéhez, ezért nagyon fontos, hogy a panaszokat észlelve mihamarabb szakemberhez forduljunk, aki a megfelelő vizsgálatok után el tudja dönteni teljes bizonyossággal, hogy mi áll a háttérben.

A prosztata a húgyvezeték körül helyezkedik el, kivezető nyílása a húgycsőbe nyílik, hasonlóan az ondóvezetékhez. Ahhoz, hogy a hím ivarsejtek megfelelő mozgékonysággal rendelkezzenek, és anyagcseréjük is rendben legyen, nélkülözhetetlen a prosztata egészséges működése. Ejakuláció közben az izmok ritmikus összehúzódása préseli ki az szükséges folyadékot, amely az ondó részeként távozik.

A prosztata akut, vagy akár krónikusan visszatérő gyulladását mindig valamilyen fertőzés okozza

Könnyen előfordulhat, hogy nem megfázásról van szó, hanem a mandulák, az arcüreg, vagy például a fogak gyulladásáról. Ilyen esetekben a vizelés nehézkessé válik, akár vér és genny is lehet a vizeletben, de sokszor kíséri deréktáji fájdalom, láz, illetve potenciazavar is a heveny prosztatagyulladást.

Az 50 év feletti férfiaknak érdemes tisztában lenniük azzal, hogy ebben a korban már a prosztata jóindulatú megnagyobbodása gyakorlatilag minden harmadik férfit érint. Azért is fontos foglalkozni a problémával, mert a fertőzött vizelet a vese és a hólyag gyulladásához vezethet, amely tovább nehezíti a vizelést. A korral járó prosztata megnagyobbodás gyakori éjszakai vizelési ingert okoz.

A rosszindulatú daganatos megbetegedés a prosztatarák azért is különösen veszélyes, mert sok esetben nem is jelentkeznek tünetek, csak a betegség legvégső stádiumában derül fény a betegségre.

A betegség megelőzése és időben történő felismerése érdekében célszerű a 45 év feletti férfiaknak háromévente prosztataszűrésen megjelenni. A kezelés antibiotikumokkal és fájdalomcsillapítással történik, ha pedig rákos megbetegedésről van szó, akkor műtéti megoldás is szóba jöhet.

Életmód a prosztatabetegségekkel

A prosztatagyulladás tünetei enyhíthetőek, ha megfelelő mennyiségű folyadékot visz be a szervezetbe. Fontos, hogy erre mind a megelőzés, mind a gyógyulás érdekében ügyeljen, hiszen nem csak a jó közérzet, hanem a húgyrendszer egészsége is múlhat azon. Nem szabad a vizeletet sem túlságosan visszatartani, hiszen ekkor a baktériumok elkezdenek pangani a hólyagban, és megfertőzik a környező szerveket.

Megfelelő táplálkozással a daganatos megbetegedés ellen

A telítetlen zsírsavak és a cink étrendbe illesztése segíthet a daganatos megbetegedés megelőzésében. Az olajos magvak, a nyers zöldségek, gyümölcsök, a barna rizs, valamint a hidegen sajtolt olajok kifejezetten jó választásnak bizonyulnak. A szójás ételek fitoösztrogén tartalmuknak köszönhetően csökkentik a prosztatarák kockázatát.

Mint sok más esetben, e betegségek esetében is fontos a megfelelő táplálkozás. Az alkohol, a szénhidrátok, a kávé, a túl erős és zsíros ételek kerülése. A táplálkozás mellett a rendszeres testmozgásra is ajánlott ügyelni, ám ha túl hideg az idő, akkor inkább a négy fal közötti edzés javasolt.

Gyógynövényekkel

A természetes hatóanyagok kedvelői számára a kisvirágú fűzike javasolt, amelyből naponta maximum két csésze fogyasztása javasolt. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a fűzike tea rendszeres fogyasztása még a prosztataműtétet is elkerülhetővé teszi. Ez a gyógynövény egyébként azoknak a hölgyeknek is javasolt, akik gyakran szenvednek felfázástól, húgycsőgyulladástól.

Az ülőfürdő hólyagpanaszoknál javasolt, de ha akut gyulladásról van szó, akkor tilos ezt alkalmazni. Fontos az ötpercenkénti forró vízzel történő utántöltés, húsz perc után pedig bújjunk ágyba, és izzadjuk a gyógyulás érdekében.

Illóolajok

Bár kifejezetten olyan illóolajokat nem ismerünk, amelyek prosztata gondokat gyógyítanának, de talán érdemes lehet próbálkozni a kamillával, a levendulával, az eukaliptusszal, a citrommal, vagy a szegfűszeggel.

Reflexológia

A kezelés során a húgyhólyag, a prosztata, a here, és a vese is célterületnek számítanak.

Akupresszúra

Testen kezelendő pontok: Bef-1, Bef-4, H-23, L-6, Gy-36.

Táplálékkiegészítők

A cinkhiánnyal küzdő betegek esetében rendszerint előfordul prosztatagyulladás, így ebből naponta 80 mg-ot érdemes szedni. A sörélesztő mellett a tökmagolaj kiváló cink forrásnak bizonyulnak.

Abban az esetben, ha nem szenved allergiás megbetegedéstől, érdemes kipróbálni a virágport, valamint a méhészeti termékeket,  amelyek erősítik az immunrendszert.

A telítetlen zsírsavak fogyasztásának fontosságára nem lehet elégszer felhívni a figyelmet, de az E-vitamin is hozzájárul a prosztata betegségeinek megelőzéséhez, valamint mihamarabbi gyógyulásához.

Bár sokan nem kedvelik nyersen íze miatt, mégis rendkívül ajánlott a fokhagyma, mely baktérium-, és vírusölő hatással rendelkezik. Fogyasztható nyersen, apróra darabolva, lenyelve, de kapszulaként is megjelent már a piacon, bár tény, hogy természetes formájában a leginkább hatékony.

A tengeri hínár ásványi anyag tartalma, a magnézium és a kalcium pedig rákellenes hatásuk miatt javasoltak.

A komplex vitamin készítmények mellett az immunrendszert erősítő C-vitamin napi bevitele is rendkívül fontos.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.