Vastagbéldaganatok kialakulása, hogyan előzhető meg?
A rosszindulatú vastagbéldaganat gyakori, világszerte egyre komolyabb problémát jelentő betegség. A gazdaságilag fejlettebb országokban a második legnagyobb halálozással járó rosszindulatú daganat. Kezelés nélkül halálos kimenetelű, ugyanakkor a gyógyulás esélye szorosan összefügg a betegség diagnózisakor fennálló stádiumával.
Megelőzhető?
Mind több adat igazolja, hogy a vastagbélrákok többsége megelőzhető, mivel az összes malignus daganat közül talán legjobban ismerjük a kialakulásának a menetét, a hajlamosító tényezőket, állapotokat, így reális lehetőség van a megelőzésre, szűrésre, ezáltal a morbiditás és a mortalitás jelentős csökkentésére.
Daganatok eredete
A colorectalis daganatok túlnyomó többsége epithelialis eredetű, elenyésző arányuk mesenchymalis, neuroendokrin, illetve limfoproliferatív eredetű. A jóindulatú vastagbéldaganatok nagy többsége adenoma, a rosszindulatúak döntő része az ezekből kialakuló adenocarcinoma (adenoma-carcinoma szekvencia). A nyugati országokban az ötven év feletti korosztály több mint 25%-ában mutatható ki colorectalis adenoma, ezek mintegy 5%-ából fejlődik ki vastagbélrák.
Az elmúlt évtizedekben jelentős fejlődés történt a vastagbéldaganatok, ezen belül a colorectalis carcinoma (CRC) etiopatogenezisének megismerésében, a diagnosztikában, a gyógyszeres és sebészi kezelésben.
Szűrőprogramok
További áttörést jelent a szervezett szűrőprogramok beindítása, és komoly lehetőségek vannak a prevencióban, beleértve a kemoprevenciót is. A fejlett országokban mindezek következtében előbb a halálozás csökkent, az utóbbi évtizedben már az új esetek száma is kevesebb.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.