Dadogás okai kisgyermekeknél
A dadogás a beszéd összerendezettségének zavara, amely a ritmus és az ütem felbomlásában, valamint a beszéd görcsös megakadásában jelentkezik. A pszichológusok a lelki problémák egyik lehetséges kifejeződésének gondolják a dadogást. Az orvosok az idegrendszer hibás működéseiben keresik az okot. A logopédusok beszédhibának, kommunikációs zavarnak fogják fel, mely visszavezethető a beszédfejlődés nehézségeire.
Milyen korosztályt érint?
Szakirodalmi adatok alapján elmondható, hogy a dadogás kialakulásának döntő többsége 3-4 éves korban, valamint az iskolába lépéskor történik. Hogy miért éppen ekkor? Mert ez az az időszak, mikor számos változás egyszerre megy végbe gyermekeink életében. Nézzük sorjában, hogy a 3-4 évesek fejlődésében mely változások is ezek.
Egyrészt szobatisztává válnak a gyerekek, mely folyamatot erőltetni nem szabad, mert az pszichés zavarokat okozhat, s oka lehet a dadogás kialakulásának. Kitágul a gyermekek számára a tér: biztossá válik a járás, futás. Akaratukat, szándékukat egyre inkább szavakkal próbálják meg kifejezni. Megkezdődik a szülőktől való leválás: elkezdődnek az óvodás évek, ahol új kapcsolatokat alakítanak ki, megtörténik a közösségbe való beilleszkedés.
Általánosságban elmondható, hogy ezt a korszakot a dinamikus testi és lelki gyarapodás jellemzi. Ez egyben az én-tudat kialakulásának korszaka is. Gyakran hallani ebben az időszakban ezeket a mondatokat: Én akarom! Én tudom! Ha ilyenkor a kisgyerek folyamatosan azt hallja környezetétől, hogy: Te ezt nem tudod…, Nem szabad…, Nem csinálhatod…, vagyis állandó korlátokba ütközik, akkor önbizalma, önértékelése csökkenhet, amely a dadogás kialakulásához is vezethet.
„Nem folyamatos beszéd” korszak a gyermek életében
Ezt a korszakot szokták a „nem folyamatos beszéd” korszakának is nevezni, ugyanis a gyerek fokozott közlésvágya ilyenkor még nyelvi ügyetlenséggel párosul. Nehezen találja meg a legmegfelelőbb nyelvi kereteket, a megfelelő nyelvtani szerkezeteket, ezért szótagismétlések, szóismétlések, a kezdő hangok megnyújtása, szünetek közbeiktatása fordulhat elő.
- Köhögés és köpettel járó köhögés okai
- Rekedtség okai
- A járás zavara: sántítás és ataxia
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezek az elakadások több héten át tarthatnak. Jellemzőjük, hogy megszűnhetnek, majd a folyamatos beszéd időszaka után ismét megjelenhetnek anélkül, hogy dadogássá válnának. A zavartalan beszédfejlődés és a környezet megfelelő reakciói hatására azonban a megakadások idővel aztán eltűnnek.
Beszélgetés és kommunikáció a gyerekkel
Ahhoz, hogy a gyermekek életében bekövetkező változások zökkenőmentesen mehessenek végbe, a szülőknek, a kicsik környezetében lévő felnőtteknek is sok mindent lehet és kell tenniük. Ennek egyik módja, hogy minél több időt töltsünk gyermekeinkkel, s közben lehetőséget teremtsünk számukra a beszélgetésre. Jó, ha megtapasztalhatják a közös tevékenységek örömét, például főzhetünk, kirándulhatunk együtt, de akár mehetünk együtt a piacra vásárolni is.
Ezen tevékenységek közben is beszélgessünk velük, de a hétköznapok során ragadjunk meg minden alkalmat a családi beszélgetésekre, ahol a gyermekeknek lehetőségük van elmondani élményeiket, örömüket, bánatukat.
A felnőttekkel történő beszélgetéseken túl azonban az is fontos, hogy azonos korú gyerekekkel is diskurálhassanak, hogy megoszthassák egymással gondolataikat. Hogy ez létrejöhessen, figyeljünk rá, hogy legyen módjuk játszótársakat választani. Biztosítsunk a gyermekek számára megfelelő játékidőt, hogy minél gyakrabban megtapasztalhassák a közös játék örömeit.
Szülőként nem egyszer érzünk késztetést arra, hogy gyerekeink hibás mondatait kijavítsuk. Ebben a korban fontosabb, hogy kifejezzék önmagukat, hogy megoszthassák másokkal érzéseiket, gondolataikat, ezért a gyermekek beszédének a tartalma élvezzen elsőbbséget.
Még nem baj, ha a formára annyira nem adunk. Tehát nem kell azonnal korrigálni a hibákat, ha például kérdeznek; fontosabb, hogy kérdéseikre választ kapjanak, mint hogy miként fogalmazták meg azt. A gyerekekkel folytatott beszélgetések közben tehát a szülőnek kell alkalmazkodnia a gyermekhez a megfelelő beszédritmussal, gyorsasággal, hangerővel.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.