Mi az asztigmia, hogyan kezelhető?
Fénytörési hiba, a szem képalkotásának egy speciális zavara. Lehet veleszületett vagy örökletes betegség: az egészséges csecsemők között magas százalékban fordul elő, de a probléma általában egyéves kor körül spontán megoldódik.
Okai
Okozhatja aszimmetrikus szaruhártya (ellipszoid ahelyett, hogy gömb alakú lenne), ami nem egy pontban fókuszálja a retinán a képet, hanem egy többé vagy kevésbé kiterjedt területen. Igen ritkán előfordulhat, hogy a szemlencse görbülete hibás (szabálytalan).
A nagyobb gyerekek esetében sérülések is okozhatják az asztigmiát: sebek, gyulladások, esetleg a szaruhártya elvékonyodása. Ebben az esetben a probléma az idő elteltével nem javul, hanem súlyosbodik, igaz, nagyon lassan. Tanulási nehézségeket is okozhat, habár a látás jónak mondott.
Tünetek
A látás homályos, a képek összemosódnak, torzak. A szem erőlködik a fókuszálástól, amelyet az agy nem érzékel jól, és olyan zavarok lépnek fel, mint a hunyorgás, a szemhéj kivörösödése, a szemviszketés és -égés.
Diagnózis
Alapesetben a szemészeti szűrővizsgálaton történik. Sokszor úgy derül rá fény, hogy valamilyen zavar – például tanulási problémák, a kézzel végzett tevékenységek közben előforduló nehézségek – miatt viszik a gyereket szemészetre.
Terápia
A problémát mindenképpen kezelni kell, mert két dioptria felett a torz látás negatívan hat a gyermek érzékelésére, és nemritkán komplikációként jelentkezik az egyik szemre való funkcionális vakság (amblyopia). Általában korrigáló lencséket adnak: szemüveget vagy lágy kontaktlencsét, amit viszont a gyerekek nehezen viselnek. Gyerekeknél nem javasoljuk a korrigáló sebészeti beavatkozást.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.