Tuberkulózis (tbc) gyermekkorban
Fertőző betegség, bármelyik életkorban előfordulhat, a világ bármely részén. Manapság leginkább a szegény országok népességét sújtja, de nemrégiben újra megjelent az iparosodott országokban is, olyan mértékben, hogy világszerte évente 8-12 millió új megbetegedést regisztrálnak, és 3 millióan halnak meg ebben a betegségben.
Okai
A fertőzést a Koch-baktérium okozza, vagy más néven a Mycobacterium A fertőzés levegő útján terjed, a beteg ember köhög, tüsszent vagy esetleg csak beszél, és a baktériumokat szétszórja a levegőben. A gyermekek nehezen fertőznek, mert az ő tüdősérüléseik „zártak”, azaz nem érintkeznek közvetlenül a levegő útjával, kevésbé bőséges a váladékuk és kevesebbet köhögnek.
A fertőzött emberek kevesebb, mint 10%-ában válik aktívvá a bacilus, és csak ekkor fertőz, vagyis pusztán akkor, amikor a betegség tünetei megnyilvánulnak. Az esetek több mint 90%-ában nem alakul ki a betegség, és a bacilus inaktív marad akár egészen az illető élete végéig.
A tuberkolózis lehetséges okai
Tünetek
Ha a szervezetben megtapadt, akkor akár évekig inaktív maradhat a bacilus. Ebben az időszakban a fertőzött ember nem mutat semmilyen tünetet, nem beteg, nem fertőz, és általában pozitív bőrtesztet mutat (azaz a bőr alá bejuttatnak kis mennyiségű tubercolint – a bacilusból kivont protein – és 48-72 órán keresztül figyelik a reakciót, hogy vörösödik-e: ha egy bizonyos mértéket meghalad, azt jelenti, hogy az adott ember már találkozott a tbc baktériummal és kifejlődtek benne a megfelelő antitestek).
- Sehogyan sem akar elmúlni a köhögésem. Szükségem van mellkasi röntgenre?
- A tuberkulózis természetes gyógymódja
- BCG oltás és a tuberkulózis
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Annak az esélye, hogy élete során tbc-s megbetegedés fejlődik ki benne kevesebb, mint 10%. Ha a betegség megjelenik, általános tünetei vannak: étvágytalanság, fáradékonyság, esti órákban jelentkező láz, izzadás.
Ezen kívül a tbc által megtámadott szervek különféle tüneteket produkálnak:
- Tüdőtuberkulózis esetén a nagyobb gyerekeknek hőemelkedése van, köhögnek, orrváladékuk sárgásfehér, időnként véres, a kisebb gyerekeknél a tünetek sokkal súlyosabbak.
- Az agyhártya-tbc esetén görcsök, hányás, aluszékonyság vagy éppen túlérzékenység, a koponyaidegek paralízise, nyaki merevség jellemző.
- Más érintett szervek lehetnek a vese, a csontszövet, a nyirokcsomók.
Diagnózis
A tünetek alapján állítható fel, valamint akkor, ha bizonyosak vagyunk benne, hogy a beteg egy fertőzött emberrel találkozott. Ezek után mellkasröntgent készítenek, bőrtesztek végeznek, és a vizeletből vagy a váladékból kimutatják a Koch-bacilust.
Terápia
A tbc ma már megfelelő antibiotikumos kezeléssel gyógyítható. A betegséget először gyógyszerekkel (isoniacid, rifampicin, piracinamid, streptomicin, etambutol különféle kombinációkban) megtámadják, majd következik a szinten tartó fázis, ami 6 hónaptól két évig tarthat. A beteg szerv jellegzetessége szerint változó a kezelési idő. Nagyon fontos, hogy a beteg ne szakítsa meg a terápiát, ne hagyja abba hamarabb, nehogy a baktériumok kifejlesszék az ellenállást a gyógyszer ellen, és aztán később leküzdhetetlenek legyenek.
Megelőzés
Ügyeljünk a személyes tisztálkodásra, a kiegyensúlyozott étrendre, ezzel már csökkenthetjük a betegség elkapásának esélyét. A betegség elterjedtebb a szegény országokban, illetve a fejlett országok alacsonyabb társadalmi osztályainak körében.
Klinikai szempontból a megelőzést az jelenti, hogy minél korábban diagnosztizálják a betegséget, és korán megkezdik a speciális kezelést. Minden gyermek, aki kapcsolatba került egy tbc-s felnőttel bőrteszten, esetleg mell kasröntgenen esik át. Ha olyan személy kerül kapcsolatba fertőzött emberrel, aki korábban már átesett a tuberkulózison, akkor is 6-12 hónapig tartó megelőző gyógyszeres kezelést kell kapnia. Ha a bőrteszt negatív (vagyis a gyermek még nem találkozott a bacilussal), akkor indokolt lehet a védőoltás
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.