Veleszületett csípőficam vizsgálata ultrahanggal
A csípőízület születéskor meglévő hibája, amelyet ha nem kezelnek megfelelően, általában életre szóló betegség marad, ami sántítást, krónikus fájdalmat okoz, illetve korai ízületi bántalom kifejlődéséhez vezet. Gyakrabban fordul elő a kislányok esetében, a lány-fiú arány 5:1-hez.
Csípőszűrés ultrahanggal
A mai, modern orvostudomány vívmányait a mindennapos vizsgálatok során is használjuk. Ilyen hasznos eszköz az ultrahang (UH), melynek segítségével korán kiszűrhető a csípőficam és a fejletlenség. Célszerű, ha a fizikális vizsgálatot végző orvos végzi az UH-vizsgálatot is.
A veleszületett csípőficam nem új keletű betegség, már Hippokratész korában is ismert volt. A betegség előfordulási aránya 0,5-2 %, tehát 1000 élve született gyerek közül általában 5-20 csípőficammal születik. A csípőficam kialakulása hátterében genetikai tényezők is szerepet játszanak. Ha az egyik szülőnél észleltek csípőficamot, akkor kb. 12 %-ban várható megjelenése az újszülöttnél is.
Rendellenesség leírása
A rendellenesség lényege a csípőízület vápájának különböző fokú elégtelen fejlődése, melynek következtében a combcsont ízületi feje a súlyosság fokától függően kimozdult, vagy kimozdítható a vápából. A ficam során a combcsont feje kimozdult a vápából. A ficam lehet részleges (szubluxáció), amikor a kapcsolat még megmarad az ízületi vápa és az ízületi fej között, és lehet teljes (luxáció), amikor az ízületi fej a vápával nem érintkezik. Instabil vagy laza ízületről akkor beszélünk, ha a combfej kimozdítása a vápából kézzel létrehozható és megszüntethető.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A ficamnál gyakrabban észlelünk úgynevezett fejletlenséget (diszpláziát), melynél a combfej a helyén található, de a vápa fejletlen. Ezekben az esetekben gyakran semmilyen külső jelet nem észlelünk, de az időben elvégzett UH- vizsgálat fényt deríthet az elváltozásra.
A világra hozott csípőficam kialakulása és eredete nem teljesen tisztázott. Polygénes öröklésmenet állhat a háttérben. Nem a születés körüli (perinatalis) sérülés okozza, hanem a méhen belüli (intrauterin) élet idején keletkezik fejlődési zavar. A szülés után a világra hozott csípőficam eseteinek kisebb része spontán többé-kevésbé teljesen meggyógyul, de túlnyomó részben a csecsemőkor folyamán és később is súlyosbodhat. A combfej az ép, szakadás nélküli tokon belül hagyja el az ízvápát kisebb vagy nagyobb fokban (subluxatio, luxatio).
A szülők által észlelt leggyakoribb panaszok:
- a csecsemő alsó végtagjai nem egyforma hosszúak,
- a combráncok és a popsiredők nem egyformák,
- a csecsemő lábait nem egyformán, a kórosnak tartott oldalt kevésbé mozgatja.
Ezek az észrevételek objekívnek tekinthetők, mivel az anya nap mint nap gondosan figyeli gyermekét. Olyan elváltozásokat is észlelhet, melyet a vizsgálat néhány perce alatt nem veszünk észre.
- A végtag rövidsége abból adódik, hogy az érintett csípő kötött helyzetben van.
- A combokon lévő aszimmetria gyakori, de ezeknek csak kb. 20%-ában található valódi eltérés. A popsiredő különbség már biztosabban értékelhető, hátterében fejletlenség vagy ficam állhat.
- Amögött, hogy a csecsemő egyik végtagját nem vagy csak kevésbé mozgatja, gyakran rejtőzik ficam vagy fejletlenség. A csípőficam lehet oka az általános mozgásfejlődésbeni visszamaradásnak.
Az első vizsgálat az újszülött osztályon történik az élet 1. hetében. Ezt követően a családorvos, a védőnő is figyelemmel követi a csecsemőt, majd 6 hetes és 3 hónapos kora között ortopéd szakorvoshoz irányítja. A szakorvosi vizsgálatnak rizikó (családban csípőficam, fejletlenség, nagy születési súly, farfekvés), illetve gyanú (ránc aszimmetria, végtag hosszkülönbség, mozgásbeli különbség a két oldal között) esetén minél előbb meg kell történnie.
Diagnózis
Születéskor, vagy az első néhány napban, az orvos elvégzi az Ortolani-Barlow vizsgálatot, amivel nyilvánvalóvá válik a születési rendellenesség. A vizsgáló orvos egyik kezével a babacsípőt fogja, a másikkal pedig a lábat, és különféle irányokban mozgatja. Ha eközben jellegzetes kattanó hangot hall, amikor az ízület kiugrik, vagy beugrik, azt jelenti, hogy az a mélyedés a csípőben, ahová a combcsont illeszkedik, nem eléggé kifejlett, vagyis a babának csípőficama van.
Ezen kívül ultrahang vizsgálattal is szűrik a gyermekeket, három hónapos korban. Ha gyanú merül fel, vagy a kockázati tényezők magasak, akkor még hamarabb. A vizsgálat ártalmatlan, fájdalommentes, és kimutathatja a csípőficamot olyan esetekben is, amelyeket esetleg a klinikai vizsgálat során nem vennének észre.
A korai diagnózis nagyon hasznos: ha rögtön elkezdik a megfelelő kezelést, a gyógyulás szinte biztosan bekövetkezik 10 hónapos korra. Ebben a korban a gyerekek már elkezdenek négykézláb mászni és felállni. Ha azonban csak 4-5 hónapos korban sikerül felállítani a diagnózist, a gyógyítási folyamat már összetettebb, és ritkán sebészeti beavatkozásra van szükség.
A szakorvos kézi, úgynevezett fizikális vizsgálatot végez
Amennyiben családi előfordulás és egyéb gyanú áll fenn, ultrahang vizsgálat is történik, mellyel korán észlelhető a diszplázia (fejletlenség) vagy ficam. A legtöbb ortopédiai vizsgálaton egyszerre végzik a kézi és az ultrahangos vizsgálatot.
Kezelés
A kezelést minél előbb és minél kíméletesebben kell megkezdeni. A két elv egymással szorosan összefügg, tekintve, hogy a lehető legfiatalabb korban alkalmazható a legkíméletesebb módszer, és ilyenkor tart a legrövidebb ideig. A legkisebb gyanújelnél törekedni kell a szabadabb mozgást biztosító pelenkázásra. A csípőizületek fejlődése szempontjából alapvető jelentőségű a fiziológiás aktív mozgás lehetőségének biztosítása. Ennek a célnak megfelelnek az egyszer használatos, „eldobható” pelenkák.
Instabil ízület
Instabil ízület, részleges ficam és ficam esetén minél előbb, akár 2-3 hetes korban meg kell kezdeni a Pavlik-kengyel kezelést. Ekkor a leleten Ilg, III, IV. jelzést találhatunk. A felhelyezett kengyelt 1-2 nap, majd egy hét után újból ellenőrizzük. A csatok helyzetét bejelöljük. A későbbiekben kéthetes ellenőrzés javasolt. A kengyelt állandóan viseltetjük, de az orvos által megadott időszakokban szünetet tarthatunk. A fiatal, egy hónapos korban kezdett kezelés 3 hónapig tart. A kezelés végén röntgenvizsgálattal ellenőrizzük a csípő fejlettségét.
Műtéti megoldás
Későn észlelt csípőficam vagy a konzervatív kezelésre nem reagáló esetekben műtéti megoldás kerülhet szóba.
Ajánlott:
- Gyermekét rendszeresen vigye el ortopédiai szűrővizsgálatra.
- Kerülje a szoros pólyázást.
- A baba öltöztetésénél figyelni kell a szabad csípőmozgások biztosítására.
- Fontos az ún. abdukciós pelenkázás. Ez széles pelenka alkalmazását jelenti, mely a combokat távol tartja egymástól, az ízületi fejet pedig a vápában tartja.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.