Hogyan neveljünk jó testvéreket?
Amennyiben egynél több lurkót nevelünk, a második gyerek érkezése után hamarosan megváltozik a család dinamikája, ezért mindenképpen érdemes ezzel külön fejezetben foglalkozni.
Tény, hogy minél több gyerek kerül egymás mellé, annál nehezebb kezelni őket. Nem csak a számuk nehezíti meg a dolgunkat, hanem a közöttük fellépő kölcsönhatások is. A következő cikkben azokat a szabályokat gyűjtöttem össze, amelyeket a többgyerekes szülőknek mindenképpen érdemes betartani. Természetesen e szabályok a mostohatestvérekre ugyanúgy vonatkoznak, mint az édestestvérekre.
Törekedjünk a testvérek közötti jó kapcsolatra!
Véleményem szerint ez a legfontosabb testvéri szabály és ez képezi az összes többi alapját is. A legfontosabb dolog, amit gyermekeink érdekében megtehetünk, az, hogy törekszünk a lehető legjobb testvéri kapcsolat kialakítására.
A testvérek nevelésének számtalan különböző módja van a tudatos szétválasztásuktól a minél szorosabb egymáshoz kötésükig. Ha az utóbbi mellett tesszük le a voksot, akkor gyerekeink életük végéig barátságban maradnak majd. Ahogy idősödnek, legalább annyira szükségük van a velük egyenrangú testvérekre, mint szüleikre, akikkel sosem lehetnek egyenlők (persze a szülő nem „feljebbvaló”, ám a szülő-gyerek viszony nem az egyenrangúságon alapul). Ideális esetben testvéreikre azután is számíthatnak, hogy mi már nem egyengethetjük tovább az útjukat.
Rengeteg módon segíthetjük a testvérek közötti kötődés kialakulását. Kezdjük azzal, hogy nem tűrjük el az árulkodást. Ezzel tudomására hozzuk, hogy mi azt szeretnénk, ha jóindulattal közelednének egymás felé.
- Mentális és fizikai egészség a gyermekeknél
- Hogyan legyünk türelmes, következetes szülők?
- Mindennapi szabályok a gyermeknevelésben
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ösztönözzük gyerekeinket arra, hogy segítsenek egymásnak
Ha jól viselkednek – például ha közösen megfőzik a vacsorát, vagy mindennap megsétáltatják a kutyát – részesítsük őket kollektív jutalomban. A fontos dolgokat akkor beszéljük meg velük, ha együtt vannak (például vacsora alatt, vagy a kocsiban ülve). Vonjuk be őket a családi döntésekbe, többek között a nyaralással és a fürdőszoba új színével kapcsolatban. Az is lényeges, hogy a gyerekek közötti rivalizálást és irigykedést csírájában elfojtsuk. Ehhez még számos további ötletet olvashatunk a következő fejezetekben.
Közös ellenség
Van még egy dolog, amivel az embereket (legyenek akár testvérek, akár idegenek) könnyedén egy csapattá kovácsolhatjuk – egy közös ellenséggel, aki ellen szövetkezhetnek.
Ki legyen ez az ellenség? Természetesen mi, szülők. A testvéreket leginkább az köti össze, amikor közösen panaszkodhatnak felmenőikre. Minden korábbi ellenségeskedésüket azonnal félreteszik, és a lehető legnagyobb egyetértésben szidnak minket. Tehát legközelebb, amikor olyan döntést hozunk, amelyet mindannyian elleneznek, jusson eszünkbe, hogy ezzel az életre szóló kötelékek kialakítását segítjük elő.
A civakodás teljesen egészséges – persze mértékkel!
Ha több gyermekünk van, a civakodás zaja nem ismeretlen számunkra. Némelyik családban gyakoribb, némelyikben ritkább, de egy biztos: minden testvér civakodik. A szülők számára az a legidegesítőbb, hogy a veszekedés többnyire teljesen értelmetlen. Vagy nem mindig?
Fontos, hogy gyerekeink elsajátítsák a vitatkozás szabályait. Ha nem tudják, hogyan kell helyesen vitázni, azt sem tudják, milyen viselkedés elfogadhatatlan egy vita során. Szülőként szeretnénk, hogy később egyedül is meg tudják oldani a vitás kérdéseket. Megfigyeltük már, hogy az egykéknek gyakran nehézséget okoz a konfliktusok kezelése? Komoly kihívást jelent, hogy visszafogják makacsságukat, de ne váljanak túlzottan alkalmazkodóvá.
A kompromisszumkészséget és az ehhez kapcsolódó – a gyerekeknek, sót, olykor még a felnőtteknek is gondot okozó – képességeket egyetlen úton lehet elsajátítani: vitatkozással. A viták során a gyerek feltérképezi, hogyan lehet együttműködésre bírni másokat. Az évek során megtanulja, hogy öccse kevésbé szolgálatkész, ha korábban jól elpüfölte, nővére szobájába pedig csak akkor léphet be, ha cserébe ő is beengedi testvérét a saját szobájába. Mindezt sokkal nehezebb megtanulniuk, ha csak a pajtásaikon kísérletezhetnek, mert akkor előbb-utóbb egyetlen barátjuk sem marad.
Testvérük azonban nem mondhatja, hogy „nem leszek az öcséd, ha nem játszol velem”. Meg kell bocsátaniuk egymásnak, hiszen nincs más választásuk.
A testvéri civódások gyakran hatalmi viták
Ilyenkor alakul ki a hierarchia (rang), illetve az, hogy a ház melyik része kié (terület), és ki hozhat önálló döntéseket (függetlenség). Ezekbe az alapvető vitákba nem kell beleavatkoznunk (még akkor sem, ha az erőszakos cselekedeteket nekünk kell leállítanunk), ugyanis a gyerekek természetén nem tudunk változtatni azzal, ha megpróbálunk igazságot szolgáltatni. Jusson eszünkbe a balkáni, a közel-keleti vagy a vietnami példa – abból sosem sül ki semmi jó, ha két szembenálló fél sorsáról egy külső hatalom dönt. Gyerekeinkkel olykor legalább olyan nehéz zöld ágra vergődni, mint a hadviselő államokkal.
Tehát legközelebb, amikor a gyerekek civakodnak (erre valószínűleg nem kell túl sokat várnunk), próbáljuk meg pozitív eseményként felfogni. Lehet, hogy ez nagy kérés – de legalább ne hibáztassuk magunkat, és ne avatkozzunk bele a vitába. A bosszúságunknál sokkal fontosabb, hogy ők elsajátítsák a felnőtt élethez alapvetően szükséges készségeket.
Tanítsuk meg őket arra, hogy vitáikat önállóan oldják meg!
Ha elfogadjuk, hogy a civakodás szükséges rossz – a kompromisszumkészség elsajátításához vezető út része -, akkor azt is meg kell értenünk, hogy ez csak úgy működik, ha a gyerekek maguk oldják meg a problémákat. Máskülönben csupán annyit tanulnak az esetből, hogy ha elég hangosan ordítanak, vagy elég kitartóan püfölik a testvérüket, akkor egy felnőtt hamarosan helyre teszi az ügyet. Felnőve nagyon meg lesznek lepve, hogy senki nem segít konfliktusaik megoldásában.
A civakodás szükséges rossz
Sajnos sok felnőtt szembesül ezzel a problémával. Egyszer részt vettem egy tanfolyamon, ahol egy csapat menedzsernek amorf építőkockákból kellett tornyot építenie. A feladat ordítozásba torkollott, bár a feladat lényege épp az volt, hogy a résztvevőket együttműködésre ösztönözze. Igazából mindegy volt, hogy a torony fél percnél tovább állva marad-e.
Ha azt szeretnénk, hogy gyermekeink megállják a helyüket a hasonló feladatokban, illetve a való világban, akkor ne szóljunk bele a vitákba, és hagyjuk, hogy a civódás hangja magától elüljön. Ha így teszünk, előbb-utóbb minden konfliktusukat el tudják rendezni önállóan.
Természetesen mindenkinek vannak olyan napjai, amikor egyszerűen nincs türelme vagy ideje kivárni, hogy a gyerekek maguk oldják meg a vitát. Ebben az esetben a közbeavatkozáshoz érdemes a kreativitásunkat is használni. A megoldás kiötlése mindenképpen legyen a gyerekek feladata. Például elvesszük tőlük a játékot, amely miatt összevesztek, vagy kikapcsoljuk a tévét, majd a következőket mondjuk: „visszakapjátok (visszakapcsolhatjátok), ha megoldjátok a problémát”.
Csapatmunka
Ez a szabály nem csupán a szülőkre vonatkozik – igaz, célszerű nekik is együttműködniük egymással. Most elsősorban a testvér kapcsolatokra koncentrálunk, mert fontos, hogy a család egy csapatként tudjon együtt dolgozni. Ez is hozzátartozik ahhoz, hogy a gyerekek egymás közötti kapcsolata szorosabbá váljon.
A csapatmunka jelentheti azt, hogy a családtagok együtt látják el a teendőket, vagy utalhat arra is, hogy a különböző teendők elvégzése során különféle részfeladatokat vállalnak magukra. Amennyiben mindenki tisztában van azzal, hogy a csapatért dolgozik, nem fontos, hogy ki mivel járul hozzá a végeredményhez.
A csapatépítésre krízishelyzetek esetén adódik a legkiválóbb alkalom. Legjobb, ha a válság megoldását összekapcsoljuk a közös szórakozással. Gyerekkoromban az egyik vízelvezető csatorna erős esőzés esetén kiáradt, és ilyenkor félő volt, hogy a víz elárasztja a garázst (ahol számos olyan holmit tartottunk, amelynek nem tett volna jót a nedvesség – például a fagyasztót).
Amint beütött a krach, esőkabátot húztunk a pizsamánk fölé, kirohantunk az esőbe, és seprűkkel tartottuk távol az áradatot a garázstól, amíg valamelyikünk ki nem tisztította a lehullott levelek miatt eltömődött csövet. A közös munka általában fél óráig tartott, és ezalatt remekül szórakoztunk. A vész elmúlása után beszaladtunk a házba, és megittunk egy csésze kakaót. Bár sosem beszéltünk erről, ezek az alkalmak rendkívül erősítették a családban a csapatszellemet.
Hagyjuk, hogy egymást szórakoztassák
Minden egygyerekes szülőnek nehéz a dolga. Mivel általában nem számíthatnak másokra, egy személyben több szerepet játszanak: szülők, mókamesterek, játszópajtások és a gyerek legjobb barátai is egyben.
Ha egynél több gyerekünk van, a szerepek többségét átveszik tőlünk csemetéink, így nekünk egyetlen feladatra kell összpontosítanunk – hogy jó szülők legyünk (így legalább még arra is lesz időnk, hogy elolvassunk egy-egy cikket az újságban). Semmiképpen se érezzük úgy, hogy kivonjuk magunkat a feladataink elvégzése alól. Épp ellenkezőleg! Ez az ő dolguk, úgyhogy nekik kell megoldaniuk.
A gyerekeknek sokkal jobb, ha egymást szórakoztatják, és nem mi ugrálunk körülöttük zenebohócként egész nap. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy sosem játszhatunk velük, ám a gyerkőcöknek egészen más, ha a szülőkkel játszanak, mint amikor a testvéreikkel.
Általában nekünk mindig több ötletünk van a játékkal kapcsolatban, és gyakran a mi ötleteink irányítják a gyerekek gondolatait. Ha igyekszünk minél kevesebb gondolatunkat megosztani velük, akkor pedig szinte mindig a gyerek akarata érvényesül, és nem tanul meg kompromisszumot kötni. Vagyis bármit teszünk is, nem az igazi.
A testvérek egyenlő feltételek mellett tudnak együtt játszani
Persze gyakran az egyik dominánsabb, mint a másik, és az ő akarata érvényesül többször (ez a helyzet csak bonyolódik, ha kettőnél több gyermekünk van), de ezt mindenképpen célszerű rájuk hagynunk. Természetes jellemvonásaikat nem tudjuk megváltoztatni, de ez nem is baj, hiszen a megalkuvásra jobban hajlamos gyerkőc felnőve tökéletes diplomata és profi csapatjátékos lesz majd. Egyszóval ne avatkozzunk bele, és ne próbáljuk mesterségesen helyrebillenteni az egyensúlyt. Ez az ő dolguk, úgyhogy nekik kell megoldaniuk – ha kell, veszekedések árán.
Akadnak olyan családok is, ahol az egyik gyerek szeretne játszani testvérével, aki azonban jobban szeret egyedül lenni. Mivel nincsen harmadik csemete, aki megoldaná ezt a problémát (ha kicsi a gyerekek között a korkülönbség, ez valóban jó megoldás lenne), ezt a kérdést is a két gyereknek kell megoldania, szülői beavatkozás nélkül. Előbb-utóbb egyezségre jutnak majd -a magába forduló picit nyitottabbá válik, a társaságkedvelő pedig megtanulja, hogy olykor egyedül is el kell tudnia ütni az időt. Ez pedig mindkettőnek a javára válik majd, nemde?
Tehát semmiképpen se erezzünk bűntudatot, amikor egy csésze tea és egy magazin társaságában elvonulunk egy órácskára – azzal csak jót teszünk a gyerekeknek, ha olykor magukra hagyjuk őket, és lehetőséget adunk arra, hogy egymást szórakoztassák.
Sose hasonlítsuk egymáshoz a gyerekeket
A testvérek kapcsolata biztos, hogy nem lesz kiegyensúlyozott, ha a szülők hagyják, hogy rivalizálás és irigység árnyékolja be. Tehát egyikőjükkel se éreztessük soha azt, hogy tehetségesebb a testvéreinél, sem azt, hogy butább, tehetségtelenebb vagy rosszabb a humora, mint a többieknek. Persze nem kell úgy tennünk, mintha mindannyian egyformán ügyesek lennének mindenben. Ez ostobaság volna. Arra azonban nincs szükség, hogy kiemeljük az egyenlőtlenségeket, amelyek talán maguktól fel sem tűnnének nekik. Készségeiket sose testvéreikhez viszonyítva értékeljük.
Ha tartani szeretnénk magunkat a szabályhoz, akkor gyerekünket a következőképpen dicsérjük meg: „nagyon tehetségesen rajzolsz”. Soha se mondjuk neki, hogy „sokkal ügyesebben rajzolsz, mint az öcséd.” végül is miért akarnánk zavarba hozni a kisebbet? Az, hogy a gyerek tehetségesebb, mint az öccse, ugyanolyan semmitmondó információ, mint hogy ügyesebb „gipsz jakabnál”. A megfogalmazás viszont arra utal, hogy gyerekeinket nem egyénekként, hanem riválisokként kezeljük. És az öcskös sokkal értéktelenebbnek érzi majd magát a testvérénél.
Jó, ha gyerekeink tudják, miben tehetségesek. Tehetségüket és hiányosságaikat azonban testvéreik képességeitől elválasztva kell kezelnünk. Igazából teljesen mindegy, hogy ügyesebben tudnak-e főzni, énekelni, ugrándozni, számolni, telefonüzeneteket átadni, franciául beszélni, viccet mesélni, hajat fésülni vagy bármi mást, mint a testvéreik. A lényeg az, hogy képesek rá.
Gyerekeink persze nem mindig így gondolkodnak. A fiúkban többnyire igen erős a versenyszellem, de olykor a lányok is bekapcsolódnak a rivalizálásba. Nagy esély van rá, hogy gyermekeink olyan kérdésekkel zaklatnak majd minket, hogy „ugye szebben rajzolok?” vagy „ugye gyorsabban tudok futni?”. Vajon mit válaszolunk majd?
Nos, egy dolgot tehetünk – azt, amit gyerekkorunkban megfogadtunk, hogy sosem teszünk majd felnőttként: kibújunk a válaszadás alól. Válaszunk ez esetben valami hasonló lesz: „nehéz megítélni. Valóban nagyon szépen megrajzoltad azokat a fákat, és a levelek is élethűek. A húgod viszont gyönyörű színeket használt” vagy „persze, hogy gyorsabban futsz – hisz két évvel idősebb vagy!”
Ne legyen kedvencünk
A szülők számára az egyik legnagyobb tabu az, hogy bevallják, egyik gyereküket jobban szeretik, mint a többit. Sok ember egyetért azzal, hogy „a szülőnek ne legyen kedvence a gyerekek között”. Persze, ez mind szép és jó, de nem ilyen egyszerű. Egyeseknek természetes, hogy mindegyiket ugyanannyira szeretik. Még akkor sem lenne kedvencük, ha törekednének rá. Mások azonban nem tudnak mit tenni, és egyik gyermeküket jobban kedvelik, mint a többit, és ha azt állítják, hogy ez nem igaz, akkor hazudnak.
Kegyes hazugság?
Ebben az esetben a hazugság a lehető legjobb, amit a szülő tehet. Soha, semmilyen körülmények között ne áruljuk el senkinek, hogy ki a kedvencünk – legfeljebb házastársunknak. És hogy a beismerést elkerüljük, olykor bizony hazudnunk kell, hogy mindenkivel elhitessük, valóban nincs kedvencünk. Emlékszem, hogy a nagymamám egyszer elárulta, hogy a nagynénémnek én vagyok a kedvenc unokaöccse. Persze szinte sugároztam a büszkeségtől, ennek ellenére a nagymamám hibát követett el. Szülőként jobb, ha nem osztjuk meg e titkot senkivel.
Mit tehetünk (a hazudozást leszámítva), ha valóban van kedvencünk?
Először is, gondoljuk végig, valóban jobban szeretjük-e, mint a többit, vagy egyszerűen csak jobban kedveljük. Lehet, hogy csupán közelebb érezzük magunkat hozzá, ami nem ugyanaz, mint ha jobban szeretnénk a többieknél. Elképzelhető, hogy igazából ugyanannyira szeretjük őket, de ez nem is tudatosul bennünk.
Ez a gondolatmenet sajnos nem mindenkin segít. Ha még mindig úgy érezzük, hogy az egyiket jobban szeretjük, akkor érdemes időt áldozni a többihez fűződő kapcsolatunk szorosabbá tételére. Keressünk bennük szeretetre méltó tulajdonságokat, töltsünk velük több időt, vagy találjunk közös érdeklődési területet – legyen az akár a vonatozás, a horgászat, az öltözködés, a horrorfilmek (persze ez inkább kamaszok esetében), a kirándulás, a főzés, a lovak vagy a foci.
És ha már itt tartunk – a gyerekek mindig igyekeznek jeleket találni arra vonatkozólag, melyikük a kedvencünk. Elképzelhető, hogy nyíltan meg is kérdezik, de ha nem, akkor is állandóan éberen lesik a rejtett utalásokat, sőt, olykor tudatosan félreértelmezik a szavainkat. Általánosságban elmondható, hogy ha gyerekünk azzal vádol, hogy a másikat jobban szeretjük, akkor valószínűleg jó úton haladunk. Ha mindannyian egyetértenek abban, hogy ki lehet a kedvencünk – akár igazuk van, akár nem – akkor célszerű elgondolkodni, vajon milyen jelzéseket adunk nekik.
Külön-külön is foglalkozzunk a gyerekekkel
Sok család (főleg a két szülő és két gyerek sémáját követő famíliák) hajlamos minden szabadidejét együtt tölteni. Hétköznapokon az egyik vagy mindkét szülő dolgozik, de hétvégenként mindnyájan együtt szerveznek programokat. Számos ilyen családot ismerek, és ezt a rendszert alapvetően a közvélemény is jónak tartja.
Sajnos, olykor a jóból is megárt a sok.
Fontos, hogy szabadidőnket igyekezzünk minél többféle kombinációban együtt tölteni:
- Gondoskodjunk arról, hogy mindegyik gyerek elegendő időt töltsön külön-külön is a szülőkkel.
- A gyerekek csináljanak együtt programot vagy az egyik, vagy a másik szülővel.
- A két szülő vigye el valahová csak az egyik gyereket, míg a többiekre valaki más vigyáz
- Azokban a családokban, ahol három vagy több gyerek van, ott két gyerek lehet az egyik szülővel, míg a többiek a másik szülővel töltik az időt. A gyerekeket mindig másképp osszuk el.
Ez lehetőséget nyújt arra is, hogy mindegyik gyerekkel különleges kapcsolatot alakíthassunk ki. Az egyik gyerek például anyuval főz, és apuval kirándul. A másik gyerek anyuval olvasgat, apuval a parkban játszik. Ha minden gyereknek van egy olyan tevékenysége, amelyet mindig az egyik vagy a másik szülővel csinál, akkor mindenki speciálisnak érzi a majd a szülő-gyerek kapcsolatot.
Ez a rendszer különösen hatékony, ha a családban féltestvérek vagy mostohatestvérek is vannak, hisz lehetővé teszi, hogy mindenki egyéni viszonyt alakítson ki a többiekkel. Sokkal jobb ez a megoldás annál, mint ha a gyerek mindig csak a mostohaszülő társaságában találkozhatna mostohatestvéreivel.
Sokkal nehezebb a helyzet, ha egyedül neveljük gyermekeinket ennek ellenére érdemes megragadni a lehetőséget arra, hogy egy-két gyereket rábízzunk valakire, amíg kettesben csinálunk programot az egyikkel. És ha egyedül maradunk az egyik gyerkőccel (a többiek buliban vagy a barátaiknál vannak), akkor szervezzünk valami különleges időtöltést, ne pedig annak örüljünk, hogy kevesebb háttérzaj mellett végezhetjük a mindennapi házimunkát.
Találjuk meg minden gyermek erősségét
Előfordulhat, hogy ha egyik gyermekünk tehetséges zenész, rendkívül atlétikus, művészi vénával rendelkezik vagy éppen remek az elvont gondolkodása, akkor a többiben is felfedezhető ugyanez a készség. Még ha ez így van is, akkor sem biztos, hogy fagotton játszó fiatalabb csemeténk túl sok örömét leli a zenélésben, ha a nővére már sok éve fagottozott, mielőtt ő elkezdett e hangszeren tanulni. Ilyenkor jobb, ha az ifjabbik gyerkőc csellózni vagy fuvolázni tanul. Szülőként igyekeznünk kell támogatni e finom különbségek kialakulását, hogy mindegyikük kiemelkedő teljesítményt érhessen el a saját területén.
A legnagyobb különbségek a gyerekek személyiségében figyelhetők meg
Az azonos gének ellenére csemetéink erősségei tökéletesen eltérőek lehetnek, amit nekünk támogatnunk kell. A gyerekeknek különféleképpen kell fejlődniük, hogy végül rátaláljanak saját egyéniségükre. Nem lenne jó, ha fiatalabb gyerekünk bátyja vagy nővére tökéletes másává válna – azt szeretnénk, hogy önmagát adja. Ebben mi is segítséget nyújthatunk, ha arra ösztönözzük, hogy felfedezze saját erősségeit.
Ez különösen igaz a fiatalabb testvérekre, akik általában éveken át küzdenek, hogy túlszárnyalják nővérüket vagy bátyjukat. A személyiségbeli erősségekkel sokkal könnyebb dolguk van, mint a készségekkel. Háromévesen nyilván könnyebb a legbátrabbnak lenni, mint a legjobb helyesírónak. Anélkül, hogy egymáshoz hasonlítanánk őket, hozzuk tudtára kis háromévesünknek, hogy nagyon bátor, kedves vagy jó a memóriája.
Gyermekünk magabiztossága és a családban betöltött szerepe nagyban függ attól, hogy tisztában van-e saját erősségeivel. Szabályismerő szülőként meg kell találnunk ezeket, különös hangsúlyt fektetve azokra, amelyekből az egész család hasznot húzhat – navigálás a hosszú utazások során, főzőtudomány, a többiek megnevettetésének és a viták elsimításának képessége, a logisztikai problémák megoldása, nyugalom a krízishelyzetekben vagy a technikai utasítások megértése.
Még egy megjegyzés: ne nevezzünk ki senkit a család navigátorának/szakácsának/problémamegoldójának, amennyiben erre a címre más is pályázik. Igencsak lehangoló érzés, ha az ember úgy érzi, ő is remekül navigálna, mégis mindig a bátyját bízzák meg ezzel a kitüntető feladattal, és így lehetősége sincs megcsillantani tehetségét. Figyeljünk oda arra, nehogy valakit kihagyjunk a feladatokból, feltéve, ha szeretne részt venni bennük.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.