Gyógynövények

Konyhakömény – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai

Konyhakömény (Carum carvi) története, alkalmazott drogjai

A kömény Európában, Ázsiában, Törökországban, Indiában és Észak-Af­rikában őshonos. Manapság Németországban és Hollandiában termesz­tik gazdasági célokból. A magvait megtalálták már az ősember ételeinek maradványaiban, egyiptomi sírkamrákban és a Selyemút mentén is. A köznyelvi neve valószínűleg az arab alkarwiya szóból származik, ebből lett a latin carro, amely kocsit jelent.

A köményt már olyan régóta használja az ember az étkezésben és a gyógyászatban, hogy egyfajta tisztelet övezi, és számos babona fű­ződik hozzá. A német folklórban a gyermekek ágya alá egy tál köményt raktak, hogy megvédjék őket a boszorkányoktól. Gyakori hozzávaló­ja volt a szerelmi bájitaloknak, hogy határozottabbá tegye a szeretőket. Egy másik hagyomány szerint a kömény magja kenyérbe vagy sütemény­be sütve vágykeltő hatású; egykor a köménymagtorta népszerűnek szá­mított az esküvőkön.

Az édesített köménymagot elrágták vagy teának főzték, hogy segít­sék az emésztést és növeljék az étvágyat, valamint édesítsék a lehele­tet. Angliában tradicionálisan az Erzsébet korabeli ünnepek végén szol­gálták fel. John Gerard füvész a következőket írta: „A kömény segíti az emésztést és üdíti a gyomrot.” A kömény manapság is ajánlott puffadás­kor, és néhány kultúrában étkezés után szolgálják fel. A köményt régen a szellemi munka és a memória működésének elősegítésére javasolták.

Szerény igényű kétnyá­ri növény az ernyősvirágúak családjából, mely­be a sárgarépa, a zeller és a petrezselyem is tartozik. Megjelenésében hasonlít a család többi tagjához. Első évben szeldelt, tollszerű le­veleket fejleszt, a második­ban pedig fehér és rózsaszín ernyőszerű virágzatot. A magvakat kora ősszel ves­sük el sorokba, vagy fész­kesen.

Kedveli a napsütést, de kis árnyékot is elviseli, ha a földje elég laza. A napsütés fokozza az érett magok aromáját.

Gyógyászati felhasználása nem választható el fűszerként történő alkalma­zásától: a modern medicinában karminatív hatása miatt alkalmazzák, de a köményt jó ízű, emésztést megkönnyítő fűszerként és likőrök ízesítésére is használják.

A Carum carvi L. (Apiaceae) Eurázsiában honos, 30-80 cm magasra növő, eredetileg kétéves növény, amelynek egyéves termesztett változata is ismert. Gyógyászati céllal a nö­vény ikerkaszattermését (Carvi fructus Ph. Hg. VIII.), vagy annak vízgőz-desztillációval nyert illóolaját (Carvi aetheroleum Ph. Hg. VIII.) alkalmazzák. A Carvi fructus illóolaj­tartalma legalább 30 ml/kg.

Konyha

A fiatal leveleket salátákban használjuk. A gyökér zöldség­ként készíthető, párolva vagy sütve. A magvakat rendszerint kenyérbe vagy süteménybe sü­tik. A savanyú káposzta hozzá­valója, amely megadja annak jellegzetes ízét, és a német kö­ménylikőr is tartalmaz kömény illóolajat és római köményt. A kömény a magyar marha­pörköltben is jelen van. A ne­héz húsok, mint a sertés vagy a liba, jól átveszi a kömény ízét és az emésztésüket is könnyeb­bé teszi.

Gyógyászat

A kömény antioxidánsokban gazdag és jótékony hatással van az egészségre. Fájdalom­csillapító, görcsoldó, szélhaj­tó és emésztést segítő hatá­sú. Forrázata segít megfázás­kor, orrdugulás és légcsőhurut esetén. Az emésztésre nyug­tató hatással van, javasolt puf­fadáskor és a szélgörcsök el­mulasztására. A magvak haté­kony fertőtlenítő hatóanyagot tartalmaznak, ami segít meg­előzni és meggyógyítani a fer­tőzéseket. A köményolaj reu­mára, fájó ízületekre és fogfá­jásra ajánlott.

Figyelmeztetés

Ne fogyasszunk köményt nagy mennyiségben, ha bármilyen vese- vagy májproblémában szenvedünk

Társnövény

A borsó mind minőségben, mind ízben jobb lesz, ha kö­ményt vetünk mellé, ugyanabba a sorba. Soha ne ültessük a fű­szerköményt az édeskömény közelébe, mert mindkettő gá­tolja a másik növekedését és egészségét.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A drog illóolajat (3-7%, fő komponens: karvon), 10-20% zsírosolajat, valamint kevésbé specifikus vízoldékony anyagokat (flavonoidok, fenolkarbonsavak) tartalmaz.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A kömény számos nemzet konyhaművészetének alapvető fűszere, és ezzel párhuzamosan sokfelé alkalmazzák emésztést megkönnyítő, görcsoldó hatása miatt is.

Preklinikai vizsgálatok

A kömény közismert görcsoldó hatása részben az illóolajhoz köthető. Egy vizsgálat sze­rint nem csak az illóolaj fejt ki spazmolitikus hatást, hanem a termés alkoholos kivonata is (hasonlót tapasztaltak az édeskömény és az ánizs esetén). A növény vegyületei gátolják a kalciumion-beáramlást a simaizomsejtekbe, ennek következtében oldódik a görcs. Az alkoholos kivonat állatkísérletben epehajtó hatást mutatott. Az illóolaj antibakteriális ak­tivitását in vitro igazolták.

Humán bizonyítékok

A kömény az egyik legalaposabban vizsgált növényi karminatívum, hatásosságát a tapasz­talat és humán vizsgálatok is bizonyítják. Kombinációban alkalmazott kömény- és borsos­menta- illóolaj a diszpepsziás tünetek csökkentését tekintve a placebónál hatásosabbnak bizonyult több randomizált klinikai vizsgálatban. A köményillóolaj intradoudenálisan al­kalmazva simaizom-relaxáció révén csökkentette egészséges önkéntesek bél- és gyomor-motilitását.

Indikációk, adagolás

A kömény különböző diszpepsziás panaszok (teltségérzés, flatulencia. görcsök) enyhíté­sére alkalmas. A drog a legmarkánsabb hatású növényi karminatívum. Napi dózisa felnőt­teknek 1,5-6 g, gyermekek kezelésére alkalmasabb a kellemesebb ízű és enyhébb hatású édeskömény vagy ánizs. Az aprított (vagy mozsárban enyhén összetört) drogból forrázat készíthető. A finomra darált köménymag idővel elveszti illóolaj-tartalmát, ezzel hatása is csökken. A köményillóolaj napi dózisa 3-6 csepp.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Terápiás dózisban a kömény teljesen biztonságosan alkalmazható. Nagy dózisban tartó­san alkalmazva (pl. alkoholos kivonat vagy illóolaj formájában) máj- és vesekárosodást okozhat. Extrém nagy dózisban akut központi idegrendszeri panaszokat (szédülés, izga­tottság stb.) válthat ki.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.