Konyhakömény – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Konyhakömény (Carum carvi) története, alkalmazott drogjai
A kömény Európában, Ázsiában, Törökországban, Indiában és Észak-Afrikában őshonos. Manapság Németországban és Hollandiában termesztik gazdasági célokból. A magvait megtalálták már az ősember ételeinek maradványaiban, egyiptomi sírkamrákban és a Selyemút mentén is. A köznyelvi neve valószínűleg az arab alkarwiya szóból származik, ebből lett a latin carro, amely kocsit jelent.
A köményt már olyan régóta használja az ember az étkezésben és a gyógyászatban, hogy egyfajta tisztelet övezi, és számos babona fűződik hozzá. A német folklórban a gyermekek ágya alá egy tál köményt raktak, hogy megvédjék őket a boszorkányoktól. Gyakori hozzávalója volt a szerelmi bájitaloknak, hogy határozottabbá tegye a szeretőket. Egy másik hagyomány szerint a kömény magja kenyérbe vagy süteménybe sütve vágykeltő hatású; egykor a köménymagtorta népszerűnek számított az esküvőkön.
Az édesített köménymagot elrágták vagy teának főzték, hogy segítsék az emésztést és növeljék az étvágyat, valamint édesítsék a leheletet. Angliában tradicionálisan az Erzsébet korabeli ünnepek végén szolgálták fel. John Gerard füvész a következőket írta: „A kömény segíti az emésztést és üdíti a gyomrot.” A kömény manapság is ajánlott puffadáskor, és néhány kultúrában étkezés után szolgálják fel. A köményt régen a szellemi munka és a memória működésének elősegítésére javasolták.
Szerény igényű kétnyári növény az ernyősvirágúak családjából, melybe a sárgarépa, a zeller és a petrezselyem is tartozik. Megjelenésében hasonlít a család többi tagjához. Első évben szeldelt, tollszerű leveleket fejleszt, a másodikban pedig fehér és rózsaszín ernyőszerű virágzatot. A magvakat kora ősszel vessük el sorokba, vagy fészkesen.
Kedveli a napsütést, de kis árnyékot is elviseli, ha a földje elég laza. A napsütés fokozza az érett magok aromáját.
Gyógyászati felhasználása nem választható el fűszerként történő alkalmazásától: a modern medicinában karminatív hatása miatt alkalmazzák, de a köményt jó ízű, emésztést megkönnyítő fűszerként és likőrök ízesítésére is használják.
A Carum carvi L. (Apiaceae) Eurázsiában honos, 30-80 cm magasra növő, eredetileg kétéves növény, amelynek egyéves termesztett változata is ismert. Gyógyászati céllal a növény ikerkaszattermését (Carvi fructus Ph. Hg. VIII.), vagy annak vízgőz-desztillációval nyert illóolaját (Carvi aetheroleum Ph. Hg. VIII.) alkalmazzák. A Carvi fructus illóolajtartalma legalább 30 ml/kg.
Konyha
A fiatal leveleket salátákban használjuk. A gyökér zöldségként készíthető, párolva vagy sütve. A magvakat rendszerint kenyérbe vagy süteménybe sütik. A savanyú káposzta hozzávalója, amely megadja annak jellegzetes ízét, és a német köménylikőr is tartalmaz kömény illóolajat és római köményt. A kömény a magyar marhapörköltben is jelen van. A nehéz húsok, mint a sertés vagy a liba, jól átveszi a kömény ízét és az emésztésüket is könnyebbé teszi.
Gyógyászat
A kömény antioxidánsokban gazdag és jótékony hatással van az egészségre. Fájdalomcsillapító, görcsoldó, szélhajtó és emésztést segítő hatású. Forrázata segít megfázáskor, orrdugulás és légcsőhurut esetén. Az emésztésre nyugtató hatással van, javasolt puffadáskor és a szélgörcsök elmulasztására. A magvak hatékony fertőtlenítő hatóanyagot tartalmaznak, ami segít megelőzni és meggyógyítani a fertőzéseket. A köményolaj reumára, fájó ízületekre és fogfájásra ajánlott.
Figyelmeztetés
Ne fogyasszunk köményt nagy mennyiségben, ha bármilyen vese- vagy májproblémában szenvedünk
Társnövény
A borsó mind minőségben, mind ízben jobb lesz, ha köményt vetünk mellé, ugyanabba a sorba. Soha ne ültessük a fűszerköményt az édeskömény közelébe, mert mindkettő gátolja a másik növekedését és egészségét.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A drog illóolajat (3-7%, fő komponens: karvon), 10-20% zsírosolajat, valamint kevésbé specifikus vízoldékony anyagokat (flavonoidok, fenolkarbonsavak) tartalmaz.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A kömény számos nemzet konyhaművészetének alapvető fűszere, és ezzel párhuzamosan sokfelé alkalmazzák emésztést megkönnyítő, görcsoldó hatása miatt is.
Preklinikai vizsgálatok
A kömény közismert görcsoldó hatása részben az illóolajhoz köthető. Egy vizsgálat szerint nem csak az illóolaj fejt ki spazmolitikus hatást, hanem a termés alkoholos kivonata is (hasonlót tapasztaltak az édeskömény és az ánizs esetén). A növény vegyületei gátolják a kalciumion-beáramlást a simaizomsejtekbe, ennek következtében oldódik a görcs. Az alkoholos kivonat állatkísérletben epehajtó hatást mutatott. Az illóolaj antibakteriális aktivitását in vitro igazolták.
Humán bizonyítékok
A kömény az egyik legalaposabban vizsgált növényi karminatívum, hatásosságát a tapasztalat és humán vizsgálatok is bizonyítják. Kombinációban alkalmazott kömény- és borsosmenta- illóolaj a diszpepsziás tünetek csökkentését tekintve a placebónál hatásosabbnak bizonyult több randomizált klinikai vizsgálatban. A köményillóolaj intradoudenálisan alkalmazva simaizom-relaxáció révén csökkentette egészséges önkéntesek bél- és gyomor-motilitását.
Indikációk, adagolás
A kömény különböző diszpepsziás panaszok (teltségérzés, flatulencia. görcsök) enyhítésére alkalmas. A drog a legmarkánsabb hatású növényi karminatívum. Napi dózisa felnőtteknek 1,5-6 g, gyermekek kezelésére alkalmasabb a kellemesebb ízű és enyhébb hatású édeskömény vagy ánizs. Az aprított (vagy mozsárban enyhén összetört) drogból forrázat készíthető. A finomra darált köménymag idővel elveszti illóolaj-tartalmát, ezzel hatása is csökken. A köményillóolaj napi dózisa 3-6 csepp.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Terápiás dózisban a kömény teljesen biztonságosan alkalmazható. Nagy dózisban tartósan alkalmazva (pl. alkoholos kivonat vagy illóolaj formájában) máj- és vesekárosodást okozhat. Extrém nagy dózisban akut központi idegrendszeri panaszokat (szédülés, izgatottság stb.) válthat ki.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.