Mezei zsurló – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Mezei zsurló (Equisetum arvense) története, alkalmazott drogjai
A mezei zsurló egész Európában vadon előforduló évelő gyomnövény de Kína és Észak-Amerika vadonjaiban is megtalálható. A rendszertani neve a növény formájára utal, az Equisetum a latin equus („ló”) és sefa („sörte”) szavakból lett összetéve.
A mezei zsurló egy nagy növénynemzetség tagja, amelynek több faja már a karbon időszakban (kb. 360 millió éve) is létezett, és amely gyakran megmaradt fosszíliákban. A mai mezei zsurló egyszerűen egy törpe változata ezeknek az óriásoknak.
A növény egyik sajátos tulajdonsága, hogy képes megkötni a talajban található kovasavat. Ez durva textúrát és tapintást ad neki, emiatt a római kortól egészen a 18. századig edények súrolására használták. Egykor a kovácsok a kardokat és a többi fegyvert zsurlóval súrolták át annak reményében, hogy a növény ereje átjárja majd a fegyvereket. Különösképpen a növény szárát tartották alkalmasnak ónedények fényesítésére, és erre a használatra utal a növény egyik angol neve: pewterwort („ónfű”).
Az a tulajdonsága, hogy az aranyat a sejtjeiben elraktározza, hasznos eszközzé tette az aranyásóknak, mert égetés után meg tudták vizsgálni a hamvakat, és tudtak következtetni az aranylelőhelyekre.. A népi gyógyászatban már régóta használják vizelethajtó szerként. Régen tisztító-, illetve csiszolószerekben ónedények súrolására alkalmazták, innen kapta népies nevét (kannamosófu), de ezzel hozható összefüggésbe a zsurló (vö. súrló) név is. A kozmetikai iparban napjainkban cellulitiszellenes és ránctalanító készítmények előállítására használják.
A drog a hazánkban is gyakran előforduló Equisetum arvense (Equisetaceae) meddő alakjának egész vagy aprított, szárított föld feletti része (Equiseti herba Ph. Hg. VIII). Izok-vercitrinben kifejezett flavonoidtartalma legalább 0,3%. Szagtalan, íze alig van. rágva a fogak között recseg.
- A zsurló kriptogám növény, azaz nincsenek virágai vagy magvai, hanem a páfrányokhoz hasonlóan spórákkal szaporodik. Gyorsan kúszó tarackjaival is képes elterjedni.
- A spórák a kúp alakú sporofillumfüzérekben helyezkednek el, amelyek minden évben újra kihajtanak.
- Kedveli a nedves agyagos vagy homokos talajt, általában vízparton, pusztákon és homokdűnéken található.
- Legjobb, ha nagy edénybe ültetjük, mert a gyökereivel nagyon gyorsan elszaporodik.
Kozmetika
A zsurló ásványianyag-tartalma miatt a köröm és haj kezelésére kitűnően alkalmas. A zsurlóból készült főzet erősíti a körmöket, de kiváló hajöblítő és kondicionáló is készíthető belőle, ami erősíti és fényesíti a hajat.
Gyógyászat
A zsurló képes feloldani a megkeményedett lerakódásokat a testben, ezért a gyógyászatban gyakran az érelmeszesedést, a köszvényt, a cisztát, az ízületi gyulladást, továbbá a vese- és húgykövet kezelték vele. Ezeket a lerakódásokat feloldva, megkönnyíti a vizelést, erősíti a húgyhólyagot és felszabadítja a szervezetben visszatartott vizet. Borogatásként elállítja a vérzést.
A mezei zsurló fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő, és szinte mindig más növényekkel alkotott keverékekben használatos, főként fertőtlenítő hatása miatt. A meddő, zöld szárakat kora nyáron gyűjtik, miután a termő szárak elhaltak. Ezek után összetörik őket, hogy a víztartalom eltávozzon, majd pedig kiszárítják, és elraktározzák. Mivel ásványokban gazdag, főzete táplálja a vért, és magas kalcium, illetve kovasav tartalma jót tesz a csontoknak és a szöveteknek.
Háztartás
Az egész növény hasznosítható okkersárga festék előállítására, maró krómmal vagy timsóval. A kertben zsurlóteát használnak, hogy megelőzzék az alma varasodását és a lisztharmatot.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A hajtás jelentős mennyiségű kovasavat (8-10 %), ezen kívül llavonoidokat (0,5-1%), kávésav-származékokat (1%) és szaponinokat tartalmaz.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A mezei zsurlót korábban húgyúti panaszok, tuberkulózis, menstruációs panaszok kezelésére használták, jelenleg tradicionálisan teakeverékekben diureiikumként alkalmazzák. Külsőleg egyes bőrbetegségek, nehezen gyógyuló sebek kezelésére használják.
Az ajúrvédikus orvoslásban a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának gyógyítására, inkontinencia és gyerekek éjszakai ágybavizelésének kezelésére használják.
Preklinikai vizsgálatok
Vizelethajtó hatását állatkísérletekben bizonyították. A drog nem fokozza az ionok kiválasztását, azaz akvaretikus hatású.
Humán bizonyítékok
Zsurlót is tartalmazó teakeverékek és zsurló-monotea több humán vizsgálatban vizelethajtó hatásúnak bizonyult. Köszvényben szenvedők esetén zsurlótea fogyasztását követően csökkent a vérplazma húgysav-koncentrációja.
Indikációk, adagolás
A zsurló enyhe diuretikum, belsőleg az alsó húgyúti rendszer bakteriális és gyulladásos megbetegedéseiben és vesekő esetén alkalmazzák. A drogot tradicionálisan teaként fogyasztják, amelynek elkészítéséhez 6 g száraz drogot kell tenni 150 ml forrásban levő vízbe, és öt percig áztatni. Húgyúti fertőzés esetén a kezelés hatásosságát fokozza a magas folyadékbevitel (legalább 2 liter víz naponta).
Külsőleg nehezen gyógyuló sebek kezelésére 10 g drogot kell 1 forró vízbe szórni, majd a lehűlt kivonattal borogatni vagy lemosni az érintett bőrfelületct.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok nem ismertek, de gyengült szív- és vesefunkció esetén alkalmazása ellenjavallt. A magzatra kifejtett hatását állatkísérletekben nem vizsgálták, de az eddigi humán tapasztalatok alapján ártalmatlannak tűnik. Szoptatás idején biztonságosan alkalmazható.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.