Gyors felépülés

Beteg ember ápolása – amikor valakinek gondját kell viselnünk!

Felelősségvállalás

A legtöbb ember életében előbb-utóbb eljön az a pillanat, amikor gondját kell viselnie valaki másnak – néha csak rövid időn át, például amikor egy családtag valamilyen baleset vagy műtét után lábadozik, máskor jóval hosszabban, akár úgy is, hogy minden idejét ennek a feladatnak kell szentelnie. Mindezért elegendő jutalom lehet a tudat, hogy erőfeszítései segítenek a szeretett személy gyógyulásában vagy abban, hogy jobban érezze magát. A hatékony gondoskodás igen megerőltető tud lenni.

Rengeteg türelem kell hozzá, és szükséges némi ápolási ismeretekre is szert tenni. Ha tisztán látja a feladatot, és mások is segítik és támogatják, képes lesz megbirkózni a nehézségekkel.

A célok

Először is tudnia kell, milyen szintű ápolást igényel a gondjaira bízott személy. Beszélje ezt meg az illető háziorvosával, a kezelőorvossal vagy másokkal, akik eddig részt vettek az ellátásában. Mielőtt magára vállalná a feladatot, több lényeges kérdést is meg kell fontolnia, például azt, hogy várhatóan az ideje mekkora részét fogja lekötni az ápolás, továbbá, hogy a gondozott személyt magára lehet-e hagyni.

Az is szempont, hogy a tevékenység hogyan fogja befolyásolni az ön életét – különösen akkor, ha a többi családtagnak is szüksége van az ön figyelmére. Azt is ki kell időben derítenie, hogy szükség esetén számíthat-e alkalmi segítőkre. Az is igaz viszont, hogy az otthoni ápolásnak egy sor nyilvánvaló előnye van – ön és a gondozott személy számára egyaránt.

Jegyezze meg: Ha otthon ápol vagy gondoz valakit, azzal szorosabbá válhat a kapcsolatuk.

Folyamatosság – gondozási terv?

A hosszan tartó ápolásra szorulók esetében olyan gondozási tervet kell kidolgozni, amely lehetővé teszi a velük foglalkozó orvosok számára a korábbi kezelések dokumentációjának áttekintését. A gyakorlatban azonban sokszor előfordul, hogy az információk nem jutnak el az egyik személytől a másikig. Ezért próbálja pontosan elmesélni az ön által gondozott személy betegségének történetét minden egyes alkalommal, amikor új egészségügyi szakemberrel találkoznak. Megnyugtató lesz számára a tudat, hogy ön ott van, ha szólni szeretne valakihez, vagy ha szeretetre, biztatásra van szüksége.

Néhány hasznos ötlet azoknak, akik először kerülnek olyan helyzetbe, hogy ápolni kell egy családtagjukat – akár rövid, akár hosszabb távon. Vonja be a háziorvost, aki segíthet a szükséges szociális, mentálhigiénés és egyéb szolgáltatások igénybevételében, s időnként meg is látogathatja a gondozott személyt, ha az csak nagyon nehezen tudna eljutni a rendelőbe. Kérje szakember segítségét a szükségletek felmérésében, a megfelelő segédeszközök beszerzésében, valamint az otthonában szükséges átalakítások megtervezéséhez. Érdeklődjön, milyen szociális juttatásra jogosult a beteg, illetve lehet, hogy az ápolás időtartama alatt önnek is jár támogatás. Gondoljon a munkájára! Beszéljen munkáltatójával, hogy az ápolási időszak alatt volna-e lehetőség rá, hogy csökkentett vagy rugalmas munkaidőben dolgozzon. Lépjen be egy önsegítő csoportba! Ha hosszú távú gondozásra készül, segít, ha hasonló helyzetben lévő emberekkel találkozhat. Hasznos információkat találhat a www.betegapolas.linkcenter.hu honlapon. Tekintse a gondozottat egyenrangú partnernek! Sokat segít például, ha arra biztatja, hogy legyen minél önállóbb, és hogy vegyen részt a döntések meghozatalában. Rossz hírek: Nem könnyű rossz híreket közölni a beteggel – például egy nem túl szívderítő prognózist, vagy azt, hogy ideiglenesen vagy végleg intézményben kell folytatni a kezelését. Ebben segítségére lehet a háziorvos vagy a körzeti nővér. Ne becsülje alá a feladatot! Még akkor is, ha úgy érzi, hogy a családtag vagy a szeretett személy gondozása a kötelessége, illetve hogy más is ezt tenné a helyében, nagyon fontos tisztában lenni azzal, hogy a feladat nagyon nehéz lehet. Kérje barátai és családtagjai segítségét, s szükség esetén kérjen tanácsokat vagy további támogatást a háziorvosától vagy a helyi önkormányzat szociális osztályától . Ne próbáljon mindig mindent egyedül elvégezni! Nagyon fontos, hogy néha megpihenjen és önmagával is foglalkozzon. Ne mondjon le az anyagi segítségről! Az ápolási díjról szóló jogszabályok bonyolultnak tűnhetnek, de érdemes átrágni magát rajtuk, hogy kiderítse, pontosan mire is jogosult. A www.magyarorszag.hu kormányzati portálon vagy például a Kézenfogva Alapítvány honlapján (www.kezenfogva.hu) utánanézhet a lehetőségeknek.

Mit tehetünk?

Használja ki az elérhető segítséget! Munkáját sokféle módon megkönnyítheti. Az alábbi lehetőségeket mindenképpen vegye számba.

  • Orvosok: A gondozott személy általános egészségi állapotával kapcsolatos kérdésekben először az illető háziorvosához kell fordulni, aki szükség esetén beutalja megfelelő szakrendelése, pl. onkológiára (rák), kardiológiára (szív), neurológiára (agy és idegrendszer), geriátriára (idősekre szakosodott ellátás) vagy pszichiátriára (mentálhigiénés problémák).
  • Ápolók: Többféle ápolási szakember kínálhat értékes segítséget. Például a háziorvosa rendelőjében dolgozó körzeti nővér kijöhet vérnyomást mérni vagy vért venni, a közösségi ápolók például kötéseket cserélnek, továbbá az önkormányzat szociális osztályának gondozói, akik tájékoztathatják a rendelkezésre álló szolgáltatásokról, gondozói csoportokról. Egyes betegségek kezelésére külön képeznek szakápolókat – ilyen például a cukorbetegség, a mentálhigiénés problémák (demencia vagy pszichés zavarok), vagy a szívroham utáni rehabilitáció.
  • A gyógytornász olyan gyakorlatokat javasolhat, amelyek fokozzák a mozgékonyságot és megtanítja, hogyan segíthet ebben a beteget ápoló személy.
  • A beszédterapeuta abban segíthet, hogy a beteg hatékonyabban tudjon kommunikálni.
  • A foglalkozásterapeuta azt tudja megmondani, hogy milyen eszközökre van szükség és milyen átalakításokat kell elvégezni a beteg otthonában.
  • A gyógypedikűrös a mozgásképességet befolyásoló lábproblémák enyhítésében segíthet.
  • Szociális csoport: Az önkormányzat szociális osztálya is segíthet a szükséges eszközök beszerzésében és otthona átalakításában, továbbá az ebéd házhozszállításban vagy a vásárlásban.
  • Otthoni gondozást segítők: Általában az önkormányzat szociális osztályán keresztül megrendelhető szolgáltatás. A gondozók a beteg körüli személyes feladatokban – mosdatásban, öltöztetésben, ágyneműcserében, valamint az étkezésekkel kapcsolatos kérdések megbeszélésében segíthetnek.
  • Egyéb szakemberek: Például dietetikusok, akik a táplálkozással, a rossz étvággyal, a fogyással vagy a hízással, az étrend-kiegészítők használatával és sok egyéb kérdéssel kapcsolatban adhatnak tanácsokat. Az inkontinencia-tanácsadók kezeléseket javasolhatnak (háziorvosi beutalással), a pszichológusok pedig felmérhetik az emlékezettel, a megértéssel és egyéb szellemi képességekkel kapcsolatos problémákat, s tanácsokat is adnak, hogyan lehet ezekkel élni.
  • Fizetett betegápoló: Megoldást jelenthet az is, ha felfogad valakit, aki a beteg mellett van éjjel-nappal, vagy naponta eljön, bevásárol, segít az étkezésekben, a tisztálkodásban és más teendők elvégzésében. Ilyen szolgáltatások többféle módon is igénybe vehetők – érdeklődjön az ismerőseinél, háziorvosánál vagy az önkormányzatnál, nézzen utána az interneten. Ha ügynökség útján talál valakit, előzőleg feltétlenül ellenőrizze az általuk küldött ápoló vagy gondozó képzettségét, és kérjen referenciákat.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.