Fogkő és plakk: 23 fogápolási tanács
Körmével óvatosan kaparja meg egy őrlőfogának belső felszínét! Most nézze meg az ujját! Látja a körme alatt azt a fehér anyagot? Ez a plakk. A plakk élő és elpusztult baktériumokból álló ragadós réteg, ami a fogakon képződik. Ha a plakkot nem távolítják el, megkeményedik; 48 órán belül akár 50 százalékkal keményebb, 12 nap múlva pedig kőkemény. Ez a fogkő.
A fogkő és a plakk elrondítja a fogakat, és kellemetlen szájszagot okoz
Mi több, a fogakra és az ínyre lerakódva még súlyosabb fogbetegségekhez vezethet, mint például a fogínygyulladás. A fogkövet a saját fogáról nem tudja eltávolítani. „A fogkő úgy ellepi a fogakat, mint a kagylók a tengeri hajók alját, eltávolítása pedig speciális tudást igényel” – állítja dr. Róbert Schallhorn fogorvos. A plakkot viszont el lehet távolítani. Ha a plakkokat időben eltávolítja a fogairól, megelőzheti a fogkőképződést. A plakkot könnyű eltávolítani. Íme néhány fogás.
A fogkefe helyes használata
Képzelje azt, hogy a fogkefe kard, és a plakk az ellenség. Ha így áll a dolog, a rosszfiúkat el kell intézni! A mosás – amennyiben a fogkefét helyesen használják – megakadályozza a bakteriális plakkok kialakulását. A legtöbb ember azonban nem megfelelően mos fogat, állítja dr. William Campoli fogorvos.
Fel-le és hátra-előre – ez nem elég. A fogkefét úgy kell tartani, hogy sortéi 45 fokos szöget zárjanak be azzal a területtel, ahol a fog és a fogíny találkozik. Ezután pedig a kefét óvatosan ide-oda mozgatva apró köröket kell leírni úgy, hogy egyszerre egy vagy két fogat érintsen.
Hátulról érkező támadás!
A plakkok leggyakrabban az alsó fogak hátsó felszínén bújnak meg. „Az emberek túl nagy hangsúlyt fektetnek a »mosolygó felületek« dörzsölésére, a felső fogakra, amelyek könnyen elérhetők – állítja dr. Campoli. Elhanyagolják viszont azokat a területeket, ahol az orca és a nyelv érintkezik a fogakkal. Pedig ezekre a területekre kell a legtöbb figyelmet fordítani.”
- Hogyan alakul ki az érelmeszesedés? Hogyan okoz az artériaszűkület szívbetegséget?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A fogmosáshoz kettő kell
Vagyis hogy két perc. A legtöbben csak megdörzsölik a „mosolygó felszínt”, a többi fog pedig kap egy gyors elismervényt a tisztításról, mondja dr. Campoli. Több tanulmány szerint a legtöbb ember 30 másodpercig mossa a fogát, míg a fogorvosok 2-4 percig.
Az esti fogmosás
Ne hagyja, hogy egy teljes nap maradéka a szájában aludjon! Ha csak naponta egyszer tud fogat mosni, akkor ezt este tegye, különben a plakkok 8 zavartalan órát kapnak, hogy berendezkedjenek.
Megfelelő méretű fogkefét vegyen!
Kicsiben gondolkodjon, mikor kiválasztja a fogkefét. A fogak minden oldalát el kell érnie, beleértve azokat is, melyek a szájban leghátul vannak, figyelmeztet a fogorvos, Jerry F. Taintor. A nagy kefével sem lehet gyorsabban fogat mosni, és nem éri el azokat a zugokat és réseket, melyekben az ártó baktériumok megbújhatnak.
Puha, lekerekített sörtéjű kefét válasszon!
A puha, műanyag sörték megfelelően simulnak a fogzománchoz és elég kemények a plakkok ellen, állítja Eric Shapira kaliforniai fogorvos. A sörték lekerekítettek és ne egyenes felszínűek legyenek, teszi hozzá dr. Campoli. Az egyenes felszínű sörték gyakran élesek és megsérthetik a fogínyt.
Úgy tartsa a fogkefét, mint egy tollat!
Finn kutatók kimutatták, hogy a fogkefét úgy tartva, mint egy tollat, ritkábban sérül meg a fogíny – szemben a sokkal gyakoribb teniszütőfogással. Ez a módszer a fogínyt megkíméli, viszont a plakkokat így is jól el lehet távolítani.
A fogselyem helyes használata
A fogselyem sokkal fontosabb, mint a fogkefe, állítja dr. Richárd Shepard nyugalmazott fogorvos. Nem mindegy persze, hogy a fogselymet hogyan használja. Vágjon le egy 45 cm-es darabot! Tekerje fel egyik végét az egyik kéz középső ujjára, a selyem másik végét a másik kéz ugyanezen ujjára úgy, hogy a két ujj között 2,5 cm-nyi selyem maradjon! Finoman előre-hátra mozgatva, nyomja be a selymet két fog közé! Amikor eléri a fogínyt, hajlítsa meg C alakban az egyik fogon és csúsztassa el a fogíny és a fog között, míg ellenállást nem érez! Most a selymet hasonlóképp, a másik fog körül hajlítsa el! A selymet húzza lefelé a felső fogakon és felfelé az alsó fogakon.
Csak finoman!
Hát igen. Ne rángassa a selymet fel-le, az ínyből kibe, mert ezzel megsérti a fogínyt. Csak szép lassan, ne sajnálja az időt!
A selyemválaszték
Válasszon selymet tetszőlegesen, a fontos az, hogy használja is. Létezik ízesített, viaszolt, cérna vagy szalag formájú. A szalag előnyösebb azok számára, akiknek nagyobb rés van a fogaik között, az ízesítés pedig friss érzést biztosít.
Figyelje az ajánlást!
Használjon fluoridos fogkrémet, javasolja John D. B. Featherstone, a szájbetegségek professzora. Vigyázat, sok fogkrém nem tartalmaz aktív fluoridot, vagy túl erősen dörzsöli a fogakat.
Használjon szódabikarbónát!
A szódabikarbóna már régóta ismert, hatásos szer, mondja dr. Shepard. Mártsa be a fogkefét közvetlenül a porba, vagy egy csészében keverjen össze egy evőkanálnyi szódabikarbónát egy csipetnyi sóval. Nedvesítse meg a fogkeféjét, és sikálja meg a fogait.
Akár csak vízzel is!
Ne hagyja, hogy egy kiürült fogkrémes tubus eltántorítsa a fogmosástól! Nedvesítse meg a fogkefét és már üldözheti is a plakkokat, állítja dr. Campoli.
Legyen találékony!
A csomagjai úton vannak Hawaii felé, ön pedig Clevelandben rekedt. Nincs mentség! Ha „fegyvertelenül” maradt, használhatja az utazó varrókészlet cérnáját, mondja dr. Schallhorn. (Ha önnek nincs ilyen, a légitársaság segélycsomagjában vagy a szállodában biztosan akad.) A fonalat használja úgy, mint a fogselymet.
Öblögessen!
Minden étkezés után, különösen, ha nem tud magával vinni fogkefét, vonuljon el a fürdőszobába, vagy akár a vécébe, és egy korty vízzel öblögesse ki a száját! Az alapos öblögetés eltávolítja az ételmaradékot, és megóvja az esetlegesen a fogak közt maradt mákszemek vagy más morzsa okozta kínos élményétől.
Használjon szájöblítőt!
Svédországban, a Göteborgi Egyetemen és Baltimore-ban, a Marylandi Egyetemen végzett tanulmányok szerint a szájöblítő szer önmagában, és a hagyományos fogmosás mellé kiegészítőként alkalmazva hatásosan csökkenti a plakkokat. Baltimore-ban 145 felnőttön végzett vizsgálat szerint azoknál, akik szájöblítővel öblögettek, a plakkok 22 százalékkal, a fogínygyulladás pedig 28 százalékkal csökkent.
Készítsen házilag szájvizet!
Fele-fele arányban vízzel keverve a 3 százalékos hidrogén-peroxidot, házilag készíthet olyan szájvizet, amely csodákra képes, állítja Roger R Levin, baltimore-i fogorvos.
Használjon szájzuhanyt!
A szájzuhany eltávolítja a plakkok tápanyagául szolgáló ételt. „Legyen azonban óvatos – figyelmeztet dr. Campoli. -A módszer ahhoz hasonlít, mint amikor kefe nélkül, nagy nyomású vízzel mossa az autót. Ha a nyomás elég nagy ahhoz, hogy a plakkokat eltüntesse, akkor a fogínyt is megsértheti.” A szájzuhany nem helyettesíti a fogmosást és a fogselyem alkalmazását.
Leplezze le a bűnöst!
Jelölje meg a plakkokat egy, majdnem minden patikában kapható jelzőtabletta segítségével. A tabletta olyan festékanyagot tartalmaz, mely elszínezi a fogmosás után a fogakon maradt plakkokat. Rágja szét a tablettát, majd a tükörbe nézve vizsgálja meg fogait! A szín a fogínyhez közel lesz a legsötétebb, ott, ahol a plakk a legvastagabb. Mosson ismét fogat, és bizonyosodjon meg róla, hogy mindenhol eléri a plakk-képződésre hajlamos területeket.
Készítsen ön is plakkjelzőt!
Egyszerű feladat. Először is kenje be az ajkait vazelinnal, hogy a festék ne fogja meg! Majd vegyen a szájába egy teáskanálnyi ételfestéket, öblögessen vele, majd köpje ki – tanácsolja John Beresford angol fogorvos. Utána öblögessen tiszta vízzel, majd keresse meg a plakkokat, amelyeket a festék elszínezett! Minden alkalommal, mikor fogat mos, szenteljen külön figyelmet a festék által elszínezett területeknek.
Sajtok
Az Iowai Egyetem Dow fogászati kutatóintézetében végzett kutatások szerint ajánlatos tartózkodni a burgonyasziromtól, előnyben részesítve inkább a sajttálakat. Kutatók szerint az étkezés előtt elfogyasztott, mindössze 5 grammnyi érett sajt megszünteti a plakk savtermelő képességét.
„A hatásmechanizmusa ismeretlen”, mondja dr. Wefel. „Lehetséges, hogy a sajt kiegyenlítő anyagként hat.” Azt azonban nem tudja megmondani, hogy a friss sajtok miért nem hatásosak. „Valaminek történnie kell az érlelés alatt, de hogy mi, azt még nem tudjuk.” Az érlelt sajtok a „minél szagosabb, annál jobb” elv szerint hatnak.
Az utolsó fogás cukormentes rágógumi legyen!
Ha étkezés után nem tud fogat mosni, vegyen egy rágót a szájába és rágja, hogy megtisztítsa a fogait, ajánlja dr. Wefel. Főétkezés, de akár csak falatozgatás után is 20 percen keresztül rágjon cukormentes rágógumit! Rágás közben a nyál, ami a száj természetes puffer (kiegyenlítő) közege, mossa a fogakat és semlegesíti a savakat a plakkokban, még mielőtt megtámadnák a fogakat. Dr. Wefel szerint a gumi rágása elősegítheti a fogak közt maradt étel kimozdulását is.
Próbálja ki az elektromos fogkefét!
Nem sokat ér a vibráló fogkefe. Az újfajta elektromos fogkefék, melyeknek a sortéi körkörösen mozognak, míg a nyelük áll, úgy működnek, mint a fogorvosok által használt kefék.
Használatuk ideális ízületi gyulladásos betegségben szenvedők vagy olyan emberek számára, akik valamely fogyatékosságuk miatt a hagyományos fogkefét nem tudják megfelelően használni. Azoknak pedig, akik nem szeretnek fogat mosni, ez az újdonság kedvet csinálhat, mondja dr. Campoli. A kutatások szerint ezek az elektromos fogkefék a plakkok 98,2 százalékát eltávolítják a fogak felszínéről, szemben a hagyományos fogmosással elért mindössze 48,8 százalékkal.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.