Hogyan néz ki egy orvosi vizsgálat magas vérnyomás esetén?
Egy régi mondás szerint a jó orvosnak olyan a megfigyelőképessége, mint Sherlock Holmes-nak, olyan érzékeny a tapintása, mint a legügyesebb kasszafúrónak, és olyan jó a hallása, mint a nyúlnak.
Valószínű, hogy miközben orvosunk megvizsgál, mindhárom felsorolt képességre szüksége lesz ahhoz, hogy meghatározza magas vérnyomásunk lehetséges okát, és észlelje a szervi károsodások esetleges tüneteit.
A vizsgálat során az orvos az alábbi módszerek közül válogat, vagy akár mindet beveti.
- Megvizsgálja a szemfenekünket. Beletekint a szemünkbe, nem lát-e retinakárosodásra utaló jeleket. A szemben látható elváltozott vagy szivárgó erek valószínűsítik, hogy testünk egyéb erei is károsodtak.
- Meghallgatja a szívünket. Fonendoszkóppal hallgatózva próbálja megállapítani, észlelhetők-e szívbe-tegségre utaló hangok: gyors szívverés, rendellenes ritmus, szívzörej vagy más szokatlan hang. Mivel a szívhangok a testtartás megváltoztatásakor változhatnak, ezt a vizsgálatot nemcsak álló, de olykor guggoló és fekvő testhelyzetben is elvégezheti.
- Meghallgatja az artériáinkat. A fonendoszkóppal az erekben keletkező zörejek is hallhatók, például a sus-torgó hang, amelyet a beszűkült artériában áramló vér örvénylése kelt. Ilyen vérörvények a legnagyobb valószínűséggel a nyaki artériában, a mellkasunkban lévő aortában, a lágyakban futó combartériában, valamint a comb belső oldalán és a térdhajlatban futó artériákban alakulnak ki.
- Meghallgatja, nincs-e pangó folyadék a tüdőnkben. Fonendoszkóppal meghallgatja, észlelhetők-e a tüdőben a felgyülemlett folyadékra jellemző sercegő hangok, ez ugyanis azt jelzi, hogy bár a szívünk nagyon keményen dolgozik, mégsem képes elég hatékonyan pumpálni a vért.
- Megtapintja a pulzusunkat. A szívverés sebességének és ritmusának vizsgálata céljából a csuklón kívül több más ponton is kitapinthatja a pulzusunkat. Orvosunk ezeken a pontokon azt vizsgálja, nem gyenge-e a pulzus, ami az adott pont feletti valamely artéria elzáródására vagy szűkületére utalhat.
- Megtapogatja a hasunkat. Óvatosan megnyomogatja a hasunkat, nem észlel-e vesemegnagyobbodásra vagy aorta-aneurizmára – a magas vérnyomás két lehetséges következményére – utaló jeleket. A megnagyobbodott vese arra is utalhat, hogy magas vérnyomásunk egy másik rendellenesség következ-ménye lehet.
- Duzzanatokat (ödémát) keres. A duzzanatok folyadék felgyülemlését jelzik. Ez olykor valamilyen mögöttes rendellenességre utal, máskor azt jelzi, hogy szívünk erőlködve dolgozik, mert másként nem tudná átnyomni a vért a beszűkült, merev falú artériákon. Az orvos az egész testünkön kereshet duzzanatokat, de főként az arcunkat, a lábszárunkat és a bokánkat veszi szemügyre. A folyadék mennyiségét úgy vizsgálja, hogy megnyomja a bőrünket (például a bokánkon), és figyeli, mennyire nyomható be, illetve hogy egy ideig megmarad-e a mélyedés.
A rendelőben:
Tegyünk meg mindent a vizsgálat eredményességéért!
- Készüljünk fel! írjuk össze előre a kérdéseinket, és még a vizsgálat előtt olvassuk fel őket az orvosnak. írjuk össze azokat a tüneteket is, amelyeket az utolsó látogatásunk óta észleltünk. Ne feledjük feltüntetni azt sem, mikor kezdődtek (és mikor múltak el) a tünetek.
- Nézzünk a vizsgáló szemébe! Ha azt szeretnénk, hogy orvosunk valóban odafigyeljen arra, amit mondunk neki, teremtsünk vele szemkontaktust, mielőtt beszélni kezdenénk. Ezzel elérhetjük, hogy ne a vizsgálati kartonunkra összpontosítson, hanem ránk.
- Ne féljünk megszólalni! Az ún. kényes témákat se szégyelljük szóba hozni, hiszen tanulmányaik során az orvosokat felkészítik arra, hogy az ilyen személyes jellegű dolgokat is meg tudják beszélni a betegeikkel. Kérdezni se féljünk! Ha nem értünk valamit, amit az orvos mondott, kérjük meg, hogy magyarázza el újra.
- Tálaljunk ki! Nagy ostobaság bármilyen, a tüneteinkkel, a szedett gyógyszerekkel vagy egyéb, az egészségi állapotunkkal kapcsolatos körülményt elhallgatni. Minél többet tud rólunk az orvos, annál könnyebben fel tudja állítani a diagnózist és dönt a kezelés felől.
- Jegyzeteljünk! Jegyezzük fel az orvostól kapott információkat és utasításokat, vagy esetleg – ha az orvos nem bánja -készítsünk hangfelvételt a rendelőben.
- Járjunk utána! Ha elfelejtettünk valamit, amit a vizsgálat során elmagyaráztak, vagy új kérdés jut az eszünkbe, nyugodtan hívjuk fel a rendelőt. Ha magával az orvossal szeretnénk beszélni, legyünk kitartóak. Talán nem tud azonnal a telefonhoz jönni, de remélhetőleg ésszerű időn belül visszahív.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.